Voľnosť prichádza bez fanfár

pexels.com

Je to deň, ktorý prebehne bez veľkých osláv, blahoželaní a pozornosti. Nedozviete sa o ňom z kalendára, neupozorní vás na neho úradná obálka s pruhom. A predsa je čímsi výnimočný, zlomový, priam revolučný.

Prichádza vo chvíli, keď si uvedomíte svoju slobodu. Tú, ktorá môže získať prevahu nad povinnosťami, záväzkami a predsavzatiami. Pochopíte, že ste v najlepších rokoch a máte šancu stať sa pánmi svojho času. Zrelá rozvaha obráti naruby všetky vaše doterajšie plány.

Čím to je, že odrazu môžete žiť inak? Uvedomíte si, že to najnáročnejšie, najťažšie a najzodpovednejšie už máte za sebou. Oveľa skôr, ako prídu roky staroby, slabosti a ubúdajúcich síl.

Vlastné bývanie

Bremeno vlastného bývania je ťažobou i na tri desaťročia. Na taký čas vám banka poskytne hypotéku a práve toľko rokov vydržíte pracovať s plným nasadením, aby ste splácali jednu splátku po druhej.

V deň, keď slávnostne spálite vyplatenú úverovú zmluvu, viete že ste pánmi svojho hradu. Mesačné výdavky idú výrazne nadol a v rukách držíte hodnotu, ktorá je istotou pre budúcnosť.

Stabilná rodina

Málokto uprednostní komornú samotu pred družným, rodinným zväzkom. Nie je to iba radosť v manželstve a radosť z rodičovstva. Je v tom kus kultúry, opory a vzájomnej výpomoci.

Vďaka rodine nie je žiadny z členov domácnosti sám, všetci sa stavajú výzvam spoločne. Je to ten najrozumnejší zväzok pre prebíjanie sa životom. Zo všetkého polovicu, tretinu či štvrtinu, vždy s dvojnásobnou, trojnásobnou či štvornásobnou radosťou.

Bez povinností

Aký čas trvá, kým naplníte svoje životné záväzky a ciele? Klasik by povedal : “Zasaď strom, postav strom a sploď syna”. Mnohí však chceme od života predsa len čosi naviac.

Vzdelanie, postavenie, kariéru a zopár úspechov naviac. Nemusia byť priam kolosálne, stačí aby uspokojili ego. Stihnete všetko do svojej tridsiatky, štyridsiatky či päťdesiatky?

Záleží iba na vás, kedy príde deň bez osláv, blahoželaní a úradnej zásielky s pruhom. Deň, v ktorom dospejete k rozvahe, aby ste sa vydali na cestu pôžitkov.

0
Milan Gigel
Napísal
Viac od autora Milan Gigel

Zachyťte volanie jahôd

Je to rozmarné pôžitkárstvo, pri ktorom sa na chvíľu zastaví čas. Zaboríte...
Čítajte viac...

Pridaj komentár