Pôvab života na vidieku

Srdeční ľudia, nedotknuté krásy prírody a dni, ktoré plynú svojim pomalým, priam pôžitkárskym tempom. Hoci to znie ako romantický sen, vidiecke prostredie má skutočne čo ponúknuť.

Presťahovať sa z mesta na vidiek žiada veľa odvahy. Ak tak raz spravíte, je veľká šanca že budete banovať za tým, že ste tak nespravili už dávnejšie. V čom je vidiek výnimočný?

Tichosť bytia

Je to zmena, ktorú spozorujete okamžite. Svet utíchne, pretože plynulý ruch mesta sa zmení na jemný pulz vidieka. Stratia sa vám z dohľadu masy ľudí a automobilov, utíchne ruch ktorý napĺňa mestské prostredie.

Bez supermarketov, nespočetných predajní, autobusových zastávok, parkovísk, lekární, nákupných centier a ihrísk je všetko akési mĺkve. Okolie ožíva na malú chvíľu vždy v rovnakých hodinách, všetko, akoby šlo podľa predpísaného taktu notovej osnovy.

Rýchlo zabudnete na dupot susedov, búchanie vchodových dvier a nekonečné presúvanie z miesta na miesto. Žijete tam, kde svoju dušu prikujete na zvyšok života. Ku svojmu pôžitku, s rozvahou mysle.

A ak sa vydáte za službami, nákupmi alebo povinnosťami do mesta, bude to pre vás výlet, pri ktorom uvidíte mesto z úplne inej perspektívy.

Pánom svojho panstva

Rodinný domček je iný ako mestská bytovka. Je vo vašej moci od rohožky pred vchodovými dverami až po kotol na kúrenie. S nikým sa nedelíte o rozhodnutia, za nikoho nedoplácate na nezmysly.

V domčeku, ktorý je výlučne váš, vyskakujete iba tak vysoko, ako sami chcete. Nik vás nenúti do vysokých záloh na energie, nik od vás bez ľútosti nepýta peniaze do fondu opráv. Ak sa rozhodnete skĺznuť na nulový režim, povinnosť máte iba voči obci – smetným a daňou z nehnutľenosti.

Viac miesta pre život

Rodinný dom, to nie sú iba zastrešené múry. Je to aj priestor okolo neho, v ktorom zažijete viac pohodlia ako na balkóne. Je iba na vás ako si ho usporiadate, záleží iba na vašich koníčkoch, akú mu dáte tvár.

Isté však je, že hoci k vášmu “malému panstvu” patrí i ku súkromia a pohody na sviežom povetrí, vždy budete pod drobnohľadom susedov a domácich. Pretože na vidieku každá zmena stojí za sledovanie a pozornosť.

Vyberajte podľa prírody

Potulky prírodou, prechádzky stráňami vinohradov, pochôdzky rovinami polí s remízkami alebo výlety do lesov a výstupy na horské hrebene? Vyberajte polohu vidieka nie podľa emócií, ale podľa prírody, ktorá ho obklopuje.

Náš kraj je mimoriadne pestrý a na malej ploche ponúka naozaj rôznorodú tvár prírody. Nedajte na reči, že podhorský vidiek je tvrdý a rázovitý ako kedysi. Dnes už je všetko úplne inak.

Nenechajte sa však nachytať ani na veľké slová starostov, ktorí vychvaľujú svoju obec nad všetky ostatné. Pravdu sa dozviete až na mieste, výlet pred výberom rozhodne stojí za to.

A prečo je toľko reči o prírode, ktorá začína za posledným plotom či humom? Je to dar, ktorý môžete užívať úplne bezplatne. Bez cestovania, turistických značiek, rekreačných poplatkov.

2
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kimerud Gin – chuť nórskych bylín v jemnom spirite
Máloktorý spirit sa v poslednom desaťročí snaží tak mocne vykresliť charakter kraja v ktorom...
Read More
Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Katarína Vyšná

    Presne toto som spravila. Presťahovanie na Kopanice, tu dýcha slovenská zem, žijeme ako v parku, lebo sme si ho vytvorili. Milujeme to tu. Žiadne dupotanie susedov a tresk, len pokoj, stromy, kvety, vtáci, zvieratká a najlepší susedia na svete. Vďaka Bohu. Pekne napísané.

  2. says: Ivan

    pekne optimistické.
    tá druhá stránka veci – že ste na všetko sám, už taká zábavná nie je.
    človek musí mať povahu na dom, inak zuteká späť do mesta, nie je to pre každého.

Leave a comment

Pridaj komentár