KNIHA: Vousáči – péče, střihy, trendy

Vraj stačí aby ste sa prestali holiť a brada je na svete. Možno to platí kdesi vo svete domorodých kmeňov, nie však v spoločnosti. Od každej brady sa očakáva, že bude príjemná na pohľad. V každom dni, v každej situácii.

Ak príde na brady a ich údržbu, je to väčšia veda akoby sa mohlo zdať. Móda ich nosenia sa pretrhla, ťažko hľadať vo svojej blízkosti otcov, dedov a strýkov, ktorí by vám v úplných začiatkoch pomohli.

Práve túto tému si berie na mušku vo svojej knihe Vousáči kapitán Peabody Fawcett. Na takmer 200 stranách obsahu nájdete zaujímavé čítanie s kopou atraktívnych fotografií, ktoré dokumentujú dávnu minulosť i klenoty dnešných prestížnych súťaží.

Budete sa k nej vracať

Vousáči nie sú knihou, ktorú raz prelistujete a v zápätí ju naveky uložíte do knižnice. Práve naopak. Pútavým, miestami encyklopedickým spôsobom popisuje všetky zákutia súvisiace s holičstvom, bradami a prostriedkami pre ich údržbu.

Dozviete sa zaujímavosti z vojnových dôb, prejdete érou džentlmenov a cez známe osobnosti sa dostanete až ku dnešným, dizajnérskym štýlom. Strihy brady sú témou, ktorej autor venuje najviac priestoru. Zabudnite na to, že všetko sa točí okolo hipsterov, ktorí valcujú spoločnosť mladších vekových kategórií.

Fawcettovi sa výborne podarilo vyladiť obsah knihy tak, aby zaujal každého. Tak ako vie pozorne načúvať svojim zákazníkom, tak dobre vie rozprávať o bradách a prinášať detaily, o ktorých mnohí nevedia.

Aké brady nosila zlatá mládež, čo svedčí elegantnému zovňajšku, čo si o brade myslia horali a prečo im podľahli motorkári a fanúšikovia steampunku? Všetko sa dozviete nielen z pera autora, ale aj vizážistov, s ktorými sa stretol pri písaní tohto titulu.

Mapuje dnešok i doby minulé

Brady sú kultom, holičstvá sú klubmi pre pánov a hoci by sa mohlo zdať, že všetko je akési jednotné, typizované a uhladené, pravý opak je pravdou.Aké príjemné je dostať sa až k osobnej starostlivosti a pánskej kozmetike.

Niet divu, že sa v ponuke nových pánskych kozmetík cítite stratení. Všetci hrajú na dizajn, prichádzajú s receptúrami o ktorých neprezrádzajú veľa a neraz im chýba akákoľvek história. Fawcett ju prináša a pomáha vyplniť informačnú medzeru.

Nadovšetko pútavá a prehľadná

Páči sa nám, že i pod hlavičkou Slovartu si táto publikácia zachovala nielen hodnotný a atraktívny vzhľad, ale aj príjemný, plynulý text s bezchybnou terminológiou, ktorý nič neutrpel na kráse pri preklade.

Príjemná grafika umocňuje barberskú atmosféru, ľahký tok textov s prísnym delením do kategórií a tém zasa čitateľa nenecháva v chaose a neistote. Ba vraví sa, že i nejedna žena sa s radosťou začíta do riadkov, aby pochopila svet brád, fúzov, britiev, kief, štetcov, olejčekov a pomád.

Knižku Vousáči – péče, střihy, trendy (ISBN 978-80-7529-506-4) vám určite odporúčame bez ohľadu na to, či bradu nosíte alebo nie. Je v nej kus kultúry, o ktorej vie málokto viac ako kapitán.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Už nikdy nekupujte nový notebook
Otvoríte škatuľu, vybalíte novučičký notebook a nahráte si do neho všetky svoje dáta....
Read More

Pridaj komentár