Kultúra vreckového nožíka

Sú veci, ktoré by mali byť neustále vo vrecku. Ak pomýšľate na peňaženku, platobnú kartu alebo mobilný telefón, ste úplne vedľa. Skutočným kráľom pánskych vreciek je zatvárací nožík.

Nie je tomu dávno, čo stával nerozlučne po boku zápaliek, motúzu, hárku papiera a ceruzky. V obdratých vreckách krátkych nohavíc mládencov, ale aj vo vreckách oblekov džentlmenov. Vreckový nožík je kultúrou úžitku a všestrannosti.

Nôž ako príbor

Čo majú spoločné hamburger, párok v rožku, obložená bageta alebo porcia pizze do ruky? Predavači rýchleho občerstvenia by boli najradšej, aby ste sa im čo najskôr stratili z očí a pojedali na pochode.

V prašných uliciach mesta, v neutíchajúcom zhone, stisnutí masami ponáhľajúcich sa ľudí. A predsa padne vhod zastaviť sa na lavičke v parku a vychutnať si občerstvenie kultúrne, s návykmi domova.

Práve vďaka vreckovému nožíku sa porcia premení na sústa, ktoré putujú do úst. Bez toho aby zamazali fúzy, bez toho aby poškvrnili bradu, či pošpinili oblečenie. S časom na pôžitok z chutí, ak sa nejaká dostaví.

Platí to i pre desiatu v práci. Je vám pomyslenie na tlačenku v novinách s dvomi krajcami chleba komické? Pribaľte si obrúsok, dodajte miestu na občerstvenie štýl. Nik z vás nebude robiť štvanca od rýchleho žvanca.

Nôž ako nástroj

Nôž je nástrojom, ktorým nakrojíte čiapočku cigary, nôž je pomocníkom ktorý pripraví tabak pri plnení fajky. Nožom zarežete niť ktorá sa pára z oblečenia, nožom upravíte podrážku, ktorá sa zatrhla o obrubník.

Príbehmi, pri ktorých nôž zachránil deň by sa dali zaplniť tisícky stránok kroník. A márne by ste hľadali tak všestranný príručný nástroj, akým je. Stačí, aby sa vám uvoľnila skrutka na okuliaroch a razom máte riešenie. Končistá špička je ako malý skrutkovač.

Zastrúhať ceruzu, zahladiť zalomený necht, odškrabnúť cudziu žuvačku z nohavíc alebo otvoriť obálku či rozbaliť balík – netreba viac nápovedy. Nožík patrí do vrecka.

Účel nadradený móde

Dnes môžete vyberať z tisícok modelov, z ktorých mnohé majú čo ponúknuť. Kvalitné ocele, bezpečnostné poistky, hodnotné črienky, špecializované výbrusy – vreckových nožíkov je ako maku na brioške.

Najviac sa však cení diskrétnosť, bezpečnostná spona proti strateniu a vyhotovenie, ktoré nesklame. Niet väčšej nepríjemnosti ako sklamanie z darebného noža. Aký je ten váš?

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Premeňte dvor na sanatórium duše
Kvetná predzáhradka, dvor s trávnikom a záhrada za domom s troškou ovocia...
Read More

Pridaj komentár