Pôvabné krivky briarových fajok

Hlavička so zahĺbenou komorou a náustok s prieduchom – jednoduchšie to už byť nemôže. Hoci sú fajky vskutku jednoduché, nikdy vás neprestanú priťahovať svojim umeleckým pôvabom.

Unikli svetu strojových automatov veľkých fabrík a dodnes sa rodia v remeselných manufaktúrach a malých dielňach. Každá z nich je svojim spôsobom originálom, ku ktorému nenájdete dokonale zhodný pár.

Najtesnejší z kontaktov

Ak sadnete k prestretému stolu a vezmete do ruky príbor, pocity sú takmer rovnaké bez ohľadu na to, či sedíte nad striebrom vo svojej jedálni, vkusným nerezom v hotelovej reštaurácii alebo večierkovým príborom na návšteve u priateľov.

Siahnite však na fajku a okamžite vo vás vyvoláva hlboké pocity. Oko sa zastaví na jej kresbe, lesku, štruktúre a kontúrach. Prsty zasa jemne ohmatávajú jej hrany, zaoblenia a tvary. A ak náustok zakliníte medzi zubami, opäť sa do vás nalievajú ďalšie, doposiaľ neodhalené vnemy. Až potom príde pomyslenie na tabak a pôžitok z jeho chuti a arómy.

Každú fajku možno spoznať iba tak, ak na vlastnej koži okúsite jej poslanie. Môžete navštíviť múzeum fajok, prehliadnuť si police v špecializovanej predajni, alebo naštudovať tisíce obrázkov na internete. Dôverne budete poznať iba tie fajky, ktoré používate.

Zrodená v prírode

Nech je fajkársky, remeselný fortieľ akokoľvek mocný, hlavné slovo má pri briarovej fajke príroda. Práve tá formovala pod zemou hlavu vresovcových koreňov a určila jej kresbu. Celé desaťročia sa v jej hrči krútili, obchádzali a vrstvili vlákna, ktoré dávajú každému kusu svojskú tvár.

Skúsený remeselník musí mať zručnosť a intuíciu, aby viedol rezy práve tak, aby bola kresba budúcej fajky čo najpôsobivejšia. Vie ju zvýrazniť tónovaním a leštením, vie na ňu upozorniť štruktúrovaním, vie ju dokonca utlmiť tmavými odtieňmi.

Nikdy však nedokáže ovládnuť svet línií, očiek, pierok a štruktúr, ktoré vytvorila príroda – slnkom, vodou, mrazom, horúčavou, skalami a možno i požiarmi.

Tvar nie je len dizajn

Rovné i prehnuté, krátke alebo dlhé, s najrôznejšími tvarmi hlavičiek. Ak príde na fajky, nie všetky sú voľnou tvorbou, pri ktorej neplatia žiadne pravidlá. “Freehand” fajky sú prejavom voľnosti a umeleckého precítenia, ktoré sa dostáva do popredia v posledných rokoch.

Väčšina briarových fajok sa drží tvarových štandardov, ktoré sa postupne vyvíjali celé desaťročia. Ak vyslovíte slovko billiard, bulldog, pot, apple, dublin či lovat, skúsený fajkár si ihneď vie predstaviť, aký tvar má hlavička fajky.

Pridajte k tomu slovko bent pre fajku s prehnutým náustkom, churchwarden pre fajku s mimoriadne dlhým náustkom či saddle pre jeho oddialenie predĺžením briaru a hneď je vo veci jasnejšie. Žiaľ, fajkársku terminológiu sme si v slovenčine nerozvinuli do detailu, aby sme sa mohli angličtine vyhnúť.

A ako súvisí dizajn s fajkárskym pôžitkom a dumami? Iná fajka sa hodí k čítaniu, iná pre posedenie, úplne odlišná vie zasa oslobodiť ruky od jej držania.

Líšia sa aj veľkosťou

Máte v pláne dvojhodinové bafkanie v hojdacom kresle na terase, alebo len chcete ochutnať novú zmes tabaku, o ktorej ste sa priečili nedávno v klube? Veľkosť fajky rozhodne o tom, v akej časomiere sa oddáte pôžitku.

Tie najdrobnejšie briarové fajky nazývajú desaťminútovkami. Sú mimoriadne jemné, s dlhším náustkom, takmer ako do dámskej spoločnosti. A predsa po nich siaha nejeden pán v najlepších rokoch.

Prince a junior sú fajočky nie pre omladinu, ale s malou hlavičkou. Pre 30 či 50 minút fajkárskej dumy sú najlepšou voľbou. Pridajte k tomu štandardné, veľké a mimoriadne veľké fajky – razom máte pocit akoby ich bolo treba číslovať.

Mierkou sú prsty na ruke – od malíčka až po palec. Akoby komory na tabak tvarovali práve podľa nich.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Dokonalá pohoda? Skúste churchwarden fajku od BPK
Sú to príjemné chvíle, pri ktorých sa uvoľní telo i duša. Otvoríte...
Read More

Pridaj komentár