Leatherman – kult vreckového náradia

Sú to situácie, ktoré prichádzajú na tých najmenej pravdepodobných miestach – vždy bez ohlásenia. Zrazu potrebujete preštiknúť drôt, uvoľniť skrutku, vytiahnuť triesku, zaobliť ostrú hranu plechu alebo nasadiť podpätok späť na topánku.

Pre niekoho je to v tej chvíli neriešiteľný problém, iní len s úsmevom na tvári siahajú do vrecka nohavíc. Čím to je, že ich žiadna z takýchto mrzutostí nerozruší? Podľahli kultu zvanému Leatherman.

S kliešťami vo vrecku

Ak dokáže filmový MacGyver zázraky so švajčiarskym vreckovým nožíkom, aké by to bolo, ak by ste vo vrecku nosili kliešte? Nie obyčajné, ale skladacie vo formáte vreckového noža.

Tenká špička vytiahne triesku, zubaté vybratie sa oprie do akejkoľvek matice a ak príde na ťahanie drôtov a ich štikanie a tvarovanie, tiež nie ste bezradní. Štíhle, avšak mocné kliešte dosiahnu do každej škáry a uchopia čokoľvek, na čo nechcete alebo nemôžete siahnuť rukou.

Práve kliešte sú symbolom Leathermana, užitočným nástrojom aký na vreckovom noži nenájdete. Hoci sa po celú dobu ukrývajú vo vnútri rukovätí, v priebehu niekoľkých sekúnd sú pripravené na použitie.

Pestrá výbava

Pridajte ku kliešťam jeden či dva nože a svoj zatvárak môžete pokojne nechať doma. Doplňte pílku na drevo či kovy, nožnice nielen na manikúru a ste v úplne novom svete. Razom, akoby sa vo vrecku rodila malá, cestovná dielňa.

Leatherman, to je svet vreckových multináradí, z ktorých každý model má odlišnú veľkosť, výbavu a poslanie. Kým niektorý je iba drobčekom do vrecka letných nohavíc, na iný sa spoliehajú vojaci na misiách.

Svoje multináradie majú cyklisti, športovci, džentlmeni, ale aj remeselníci a milovníci pobytu v prírode. Pre niekoho je sada skrutkovačov hodnejšia ako šidlo, iní možno častejšie siahnu po pílke ako po kliešťach.

Nosiť vo vrecku sadu náradia, to nie je príbeh o nafúknutých vreckách plných zbytočností. Práve naopak – zo štíhlych tvarov a línií si vyberiete čokoľvek. Mimochodom, čo poviete na nezmáčateľnú výbavu pre založenie ohňa? Aj takú nájdete na Leathermane.

Jednou rukou, zvonka, zvnútra

Od roku 1983 vzniklo v americkom Oregone cez 50 modelov multináradí, ktoré sa nelíšia iba veľkosťou, výbavou a dizajnom. Líši sa aj ich konštrukcia, pripravenosť a ovládanie.

Kým niekde musíte nástroje hľadať vo vnútri rukovätí, inde sa vám ponúkajú z vonkajšej strany. Niektoré z multináradí dokážete obslúžiť jedinou rukou, pri iných si musíte pomáhať obojručne.

Zmena prichádza i tento rok s novým, magnetickým uzamykaním. Planžety, pružiny a poistky ustupujú silným, neodýmovým magnetom, ktoré majú pre pohodlie prevziať ich funkcie.

A neverte tomu, že ide len o hračky pre pánov. Svojho Leathermana dostali i deti ktorých prsty sú pre väčšie multináradia prikrátke. Ktorý z modelov drieme vo vašom vrecku?

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Moscow Mule
Je to bomba letného osvieženia, pri ktorej sa sviežosť citrusov miesi s...
Read More

Pridaj komentár