Chladič briarovej fajke pristane

Je to výbava, dôkladne ukrytá vo vnútri fajky. Ochladzuje dym, zachytáva pary a pomáha tomu, aby bola fajka fit i vtedy, ak ju vytiahnete pre chvíle pohody v rannom opare, alebo patríte medzi milovníkov lisovaných a aromatizovaných tabakov.

Od fajkárskeho pôžitku sa očakáva, že dym bude nielen chladný, ale aj suchý. Všetka vlhkosť zo vzduchu a tabaku by preto mala zostať vo fajke. Práve to je dôvodom, prečo sa dobré fajky vyrábajú častejšie z briaru ako iných drevín. Práve briar dokáže z dymu vlhkosť mimoriadne rýchlo pohltiť.


Na nových fajkách sa s hliníkovými chladičmi stretnete iba zriedkavo. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch však šlo o výbavu, ktorá kvalitnej fajke nesmie chýbať.

Ak chcete fajku vybavenú chladiacim systémom, poobzerajte sa po ponuke estate fajok zo starých skladových zásob, alebo po kusoch zo zbierok.

Majú rôzne tvary

Niektoré chladiče sú iba zasunuté do úzkeho vývrtu náustku, iné majú zasa na konci závit, ktorý treba starostlivo nakrútiť na svoje miesto. Všetky však majú čosi spoločné.

Sú vyrobené z hliníka a bez ohľadu na tvar aký dostali od výrobcu, vyfrézované majú drážky pre prestup dymu. Znamená to, že kladú malý odpor pri bafkaní, nie však až taký, aby ste to spoznali.

Pary, ktoré sa vyzrážajú na chladiči odkvapkávajú do priestrannej komory briaru, ktorá spája hlavičku fajky s náustkom. Kvapka po kvapke sa vsiakne do dreva, takže náustok zostáva nepretržite plne priechodný.

Trubička s ostrým hrotom

Inú podobu majú trubičkové chladiče. Tiež sú vyrobené z hliníka, priamo zasunuté do vývrtu náustku. Končistým hrotom zasahujú až na koniec vývrtu, práve tam kde sa stretáva s komorou na tabak.

Takýto chladič funguje odlišne ako tvarovaný. Chráni briar pred zmáčaním tak, že kondenzované pary zachytáva na svojom vnútornom povrchu. Je iba na vás, ako s nimi naložíte. Nepomýšľajte hneď na drôtik so savým opletom.

Ak fajku nakloníte hlavičkou dolu, kondenzát odteká do nej. Ak podvihnete hlavičku nahor a náustkom poklepete po vreckovke, nahromadená vlhkosť sa vo forme kvapôčok uvoľní do nej.

Náustok je tak úplne priechodný, nebuble a fajka chránená týmto systémom vysychá oveľa rýchlejšie.

Dajte jej čas vyschnúť

Každá fajka potrebuje dostatok oddychu na to, aby sa z nej po fajkárskej dume všetka vlhkosť odparila. Neznamená to, že ju hneď musíte vytierať čistiacou sadou do sucha. Práve naopak.

Ponechajte ju na vetranom mieste dovtedy, kým prebytočnú vlhkosť nestratí. Môže to trvať deň, dva i tri, nie je nezvyčajné ak má fajkár pre každý deň inú fajočku.

Čistenie sa tak stáva samostatným rituálom. Dňom kontroly fajok, ich čistenia, voskovania a leštenia pre ďalšie vychutnávanie a zážitky.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Bentianna – jemné pohladenie medu a bylín
Je to výprava za hrubé kamenné múry kláštorov, kde na dlhé stáročia...
Read More

Pridaj komentár