Pohoda pri čistení fajok

Nie je to výkon, pri ktorom treba zápasiť s nechuťou a sebazaprením. Rozbalíte na stole baliaci papier, vyložíte na neho fajočky z ktorých ste bafkali cez celý týždeň a kus po kuse sa púšťate do ich čistenia a leštenia.

Ak príde na fajkárske pôžitky, čistenie k nim svojim spôsobom určite patrí. V priebehu desiatky minút sa tešíte z iskrivého lesku svojich fajok a povetrie sa naplní príjemnou arómou včelieho vosku.

Preč s popolom

Jemný biely popol, zvyšky zuhoľnatených lístkov a zatúlané kúsky tabaku – všetko musí ísť z hlavičky a vývrtu preč. Pri tomto jemnom čistení nejde o to, aby ste drevo vyčistili až na jeho samú podstatu.

Poutierate usadeniny z lemu tabakovej komory a vytriete suchou handričkou jemne jej steny. Práve tak, aby povlak cukrov, karamelov, olejov a nalepených čiastočiek zostal na mieste – s cieľom chrániť briar pred žiarou.

Pod chvíľou zacítite nepríjemný zápach popolníka, inokedy sa na vás vyrútia odvetrané tóny spáleného tabaku. Od tejto chvíle je už všetko príjemnejšie.

Jemná práca kominára

Čistenie fajky je hlavne o dymovode, ktorý prechádza od hlavičky, cez chladič až po samý koniec náustku. Áno, fajkárske čistiace drôtiky so savým opletom sú tým najlepším nástrojom na čistenie.

Chladič otriete do handričky, vŕtania prebehnete drôtikom ako kominári. Všetko však jemne a citlivo. Najšikovnejšie sú kónické tvary čistiacich drôtikov, pretože každé vŕtanie, každá fajka a každý chladič majú iný vnútorný priemer.

Ste v tom dobrí alebo nie? Pozrite sa cez náustok do okna a keď zbadáte lesk bez kompromisov, všetko je ako má byť.

Na čapy patrí grafit

Niektoré fajočky sú na spoji pevnejšie, iné zasa po rokoch používania dosiahli určitú voľnosť. Jedno je však isté. Spraviť by ste mali všetko pre to, aby sa čapový spoj nikdy nezasekol.

Kedykoľvek máte pocit, že čap je lesklý a čistý, obehnite ho mäkkou tesárskou ceruzou – priamo na náustku. Vznikne tak jemná, grafitová vrstva pre mazanie. Lepšia ako akýkoľvek loj či mazanie na fajku.

Náustok na fajku vždy musí dosadnúť bez škáry. I tu pomáha mazanie pri jeho natáčaní a ladení s hlavičkou.

Navoskovať a vyleštiť

Tri diely včelieho vosku a sedem dielov ľanového oleja. To je recept na včelí balzam, ktorý je tou najlacnejšou starostlivosťou o každú dobrú fajku. Zloženú a vyutieranú fajku natriete na celej ploche hlavičky a náustku, miestnosť sa naplní príjemnou vôňou.

Potrvá približne 10 minút, kým vosk zatuhne a bude pripravený pre leštenie handričkou. Na náustku vznikne tenučká, lesklá vrstvička ktorá prekryje škrabance. Briar zasa ožije peknými farbami a sviežim leskom.

Aký je to príjemný pocit, ak na tácke vynesiete z dielničky fajočky, pripravené pre ďalší týždeň vychutnávania.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Milujete šport? Pripravte z Red Bullu punč víťazov
Je to dokonalá premena energetických nápojov Red Bull. Osvieženie a povzbudivá energia...
Read More

Pridaj komentár