Ako povedať nie?

Nie je v tom žiadna arogancia, podraz, ba ani neúcta. Ak nezačnete spriadať výhovorky, odklady a neurčité sľuby, odpoveď ‘nie’ dokáže na svoju prosbu prijať každý.

Kto nevie povedať nie, nikdy sa nestane pánom svojho času. Ľudia rýchlo odhalia, že sa v ich blízkosti nachádza človek, ktorý je srdečný a nikdy nikoho neodmietne. Ani vtedy, ak sám nevie ako prosbu vyplní.

Zahoďte strach za hlavu

Prečo sa cítite nepríjemne, ak máte niekomu povedať nie? Zaiste k vám prišiel s omnoho väčším strachom, či jeho želanie budete ochotní naplniť. Ba stáva sa, že z podobného strachu zostanú mnohé prosby i nevyslovené.

Máte sa cítiť previnilo? Máte mať strach zo zamietnutia? Určite nie. Ak na otázku existuje viacero odpovedí, každý musí počítať so všetkými možnosťami. Aj s tým, že sa vyslovíte proti.

Nedržte ľudí v neistote

Nepýtajte čas na rozmyslenie, ak chcete svoju odmietavú odpoveď iba oddialiť. Nevyhovárajte sa na nedostatok času, ak vám pomoc nie je po vôli. A nenechávajte diskusiu otvorenú len preto, že nemáte výhovorku, ktorá by mohla zabrať.

Zdvorilo sa vyslovte proti bez toho, aby ste argumentovali prečo. Často krát stačí len to, aby ste povedali ‘nie’. Ak sa žiada i nejaké vysvetlenie naviac, dajte najavo svoje skutočné pocity. I tak vás prezradí výraz tváre.

Naučte sa počítať čas a hodnoty

Každá služba ktorú pre niekoho spravíte žiada od vás obetu, ktorú možno vyčísliť časom i hodnotami. Čo pre vás znamená hodina, dve či tri? Piknik v parku, prechádzku za humnami alebo príjemné posedenie pri grile?

Vždy ide o pôžitky, ktorých sa nechtiac a neplánovane musíte vzdať. A to rozhodne bolí. Obzvlášť v prípade, ak si spomeniete na všetky tie nezmyselné nadčasy, služby a práce z minulosti, pre ktoré ste nikdy nemali čas na seba.

A ak k času treba vynaložiť navyše i zručnosti, materiál, postavenie, kontakty alebo čokoľvek naviac, je to ešte na prísnejšie zváženie. Tam už nejde iba o to, aby ste za niekoho urobili nákup v meste. Môže sa stať, že i vy musíte prosbu prenášať na ďalších ľudí, od ktorých nechcete slovko ‘nie’ počuť.

Svoje dlhy splácajte

Neznamená to však, že musíte odmietnuť každého. Kde cítite príjemné pocity, oddanosť za minulé služby, alebo priamo spoločenskú zodpovednosť aby ste tak spravili, tam sa súhlas priam žiada.

Nie však pod ťarchou strachu a zlého pocitu, ale z dobrej vôle a príjemných spomienok na službu, ktorú kedysi iní spravili pre vás. Nie za odmenu či odplatu, ale za prísľub náklonnosti a pomoci v nevyslovenej chvíli.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ako skladovať cigary?
Vraví sa, že najlepšiu starostlivosť im vedia poskytnúť v špecializovaných predajniach a...
Read More

Pridaj komentár