Naučte sa vychutnávať raňajky ‘al fresco’

Nemusí to byť žiadna veľká hostina. Naukladáte na utierku pečivo a zopár drobností na prilepšenie, pridáte k tomu čajník alebo termosku s kávičkou a vykročíte istou nohou do dvora, k pohodliu terasy.

Na tomto mieste sa pôžitok z ranného jedla dostaví v úplne novej atmosfére. Ak vám počasie praje a noc bola suchá, ani rannú rosu nemusíte utierať zo stola a stoličiek, aby ste sa pohodlne usadili uprostred záhradnej zelene, pod sviežou, belasou oblohou.

Vnímajte okolie

Raňajky ‘al fresco’, to nie sú dobroty rozložené pred vami. Ranný, vlhký opar je naplnený vôňami záhrady a cítiť v ňom nielen vôňu nočných kvetov, ale aj arómu zelených listov a vlhkej zeminy.

Pod chvíľou spievajú vtáčatá, inokedy výstražne vypiskujú z konára stromu, aby vyjadrili svoje rozhorčenie z toho, že ich budete sledovať pri nalietavaní do hniezdnej búdky.

Za rána spozorujete včielky-samotárky preletujúce z driemajúceho kvetu na kvet a možno zazriete aj jaštericu, ktorá sa teší na prvé lúče ranného slnka. To všetko vás dostane do pohody, deň po dni, znova a znova.

Znovuobjavujte známe chute

Cítiť z chleba chuť droždia a vonia pečivo naozaj obilím? Je maslo naozaj také smotanové ako sa o ňom hovorí? So zvedavou skúmavosťou malého dieťaťa sa pokúste precítiť každú vôňu a chuť, aby ste si ich porovnali s tým, čo máte naučené vo svojej pamäti.

Mnohým sa podarí odhaliť desiatky nových odtienkov chutí. Pridajte zrejúci syr, sušenú salámu, alebo hoci aj akékoľvek bylinky zo záhradky a máte ďalšie objekty na skúmanie. Ak vás to nadobro pochytí, budete sa o čosi podobné bez rozmyslu pokúšať aj doma v jedálni.

Všetko to zavŕši káva alebo čaj, ktoré sú priam nabité desiatkami jemných chutí a aróm. Ak vás nič nenaháňa a užívate si raňajky v ich plnej podstate, i chlieb s masťou a cibuľou má svoj nový, doposiaľ neobjavený pôvab.

Spomaľte plynutie času

Komorná atmosféra dvora a vychutnávanie raňajok nemusia byť narušené tým, ak si ticho pustíte k pôžitkom rádio Devín, alebo si pre povzbudenie zmyslov priberiete k jedlu knižku veršov či obrázkový, kultúrny časopis.

Ak sú hodiny mimo dohľad a vcítite sa do rytmu okolitého prostredia, niet sily ktorá by vás nezmyselne hnala vpred. Môžete mať pocit, že pri raňajkách v pekný jarný či letný deň sedíte iba skromných desať minút. A v skutočnosti to môže byť polhodina, hodina ba niekedy i viac.

Nikdy nepodceňujte pohodu

Raňajky na terase sú iné ako tie v jedálni. Raz vás chladí stolička, inokedy sa vám do brady a servítok opiera vetrík. Smelo siahnite po mäkkom podsedáku, v chladnom dni si prikryte kolená vlnenou dekou a ak príde na tepelnú pohodu, ani sveter či čiapka na hlave nie sú mimo hru. Dôležité je, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Džem z klobásy, cibule alebo slaniny? Ochutnali sme Dzivočinu
Keď sa pred dvomi rokmi objavili na internete obrázky džemov s priam...
Read More

Pridaj komentár