Matcha čaj – mocný pôžitok z ďalekého Japonska

Je to takmer rituál, pri ktorom nadobro zastane plynutie čaju. Otvoríte kazetu so svietivo zeleným prachom, odmerkou ho vkladáte do keramickej nádoby a už o chvíľu šľaháte bambusovou metličkou svietivý, penistý nápoj.

Hoci to znie ako výjav z cestovateľského dokumentu po Ázii, v skutočnosti ide o pôžitok, ktorému sa môžete oddávať deň po dni. Zelený Matcha čaj v jeho výnimočnej podobe vás nielenže postaví na nohy, ale aj odhalí chute, ktoré ste doposiaľ nepoznali.

Z najlepších lístkov

Ak sa vám dostane do rúk kazeta s obradným čajom, môžete si byť istí, že v rukách držíte klenot z tých najkvalitnejších a najkrajších lístkov čajovníka. Majú za sebou rýchle sušenie aby si zachovali najjemnejšie chute a dôsledné mletie.

Dodnes sa pre prípravu používajú mlyny s kamennými mlecími kolesami, na ktorých sa krehké lístky rozmrvia na najjemnejší prach. Tak jemný, že sa pri každom otvorení kazety časť z neho uvoľní do vzduchu, a naplní povetrie príjemnou vôňou.

Dokonale jemný a hladký prach priľne ku všetkému, čoho sa dotkne. Bambusovej naberačky, viečka, a hoci aj prstov ak ho chcete zo zvedavosti okúsiť.

Len nie vriacu vodu

Chashaku, chawan, chasen – tiež vám to znie tak trocha ako zaklínadlo? V skutočnosti ide o tradičný japonský riad, ktorý slúži pre prípravu čaju. Bambusová naberačka, keramická nádoba pre prípravu a šľahacia metlička z bambusu.

Ak ich máte, zažívate čajový obrad v jeho plnej atmosfére. K dvom gramom čajového prášku pridáte približne deciliter vody s teplotou od 65 do 75 stupňov Celzia a šľaháte, až kým sa mútny, zelený nálev nezmení na penistý zázrak. Možno to trvá pol minúty, možno minútu, isté však je, že je to vždy pôsobivá premena.

V uponáhľaných kútoch sveta sa ku slovu dostane možno i šejker, smootie mixér alebo iný pomocník. Isté však je, že klasika má predsa len čosi do seba.

Ako chutí Matcha čaj?

Ak patríte k fanúšikom zelených čajov, viete odhadnúť čo vás čaká. Jemné chute chlorofylu, trpkosť tanínov, jemná vôňa jazmínu a desiatky ďalších chuťových odtienkov, ktoré sa rozvíjajú v doznievaní chute.

Každý z nich je tak trochu iný, určite sa vyplatí vyskúšať si viacero druhov. Za nás môžeme povedať, že ak nazriete do ponuky nadšencov z Matcha Day, určite nebudete sklamaní.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Caliterra – ako chutia vína z centrálneho Čile?
Nekonečné vody búrlivého Pacifiku, majestátny hrebeň Ánd so zasneženými vrcholkami, írečitá príroda...
Read More

Pridaj komentár