Ako sa vychutnávajú cigary

Hoci sedíte v pohodlí kresla na terase, máte pocit akoby ste sa náhle preniesli do Karibiku. Pozorujete zručnú remeselnú prácu, odhaľujete nové a nové odtienky chutí cigary. To všetko v družnej debate, ale i v komornej atmosfére ticha.

Ak príde na cigary, ide o zážitok ktorý sa v mnohom líši od fajkárskych dúm, pri ktorých sa človek stáva filozofom. V neustálom strehu nových pôžitkov sledujete meniace sa chute, arómy a kvality dymu. Niet divu, že si fanúšikovia tohto pôžitku vyslúžili pomenovanie “Cigar Aficionado”.

V úplnej nahote

Všetko sa začína vo chvíli, keď do rúch vezmete cigaru v jej úplnej nahote. Nezáleží na tom či ležala v humidore, alebo ste ju vytiahli z celofánového obalu, hliníkovej či sklenej tuby. Prišiel čas, aby ste zhodnotili úspechy pestovateľov i baličov cigár.

Cítite vôňu vyzretého tabaku a pozorným okom sledujete krycí list. Niektorý je hladký ako useň, iný má jemné žilkovanie, na ďalšom zasa vidíte póry z ktorých vystupuje olej. To všetko je práca prírody a fermentácie.

Pokocháte sa symetriou, tvarom a rovnomerným utiahnutím, prezriete detaily remeselnej práce. Až keď celú dĺžku cigary prejdete hmatom a sluchom preveríte jej vlhkosť, viete čo vás čaká ďalej.

Takmer ako rituál

Tak ako fajkár starostlivo plní hlavičku fajky tabakom, aj milovník cigár musí pripraviť svoj pôžitok k ochutnávaniu. Cigaru treba zarezať, aby v nej vznikol prieduch na bafkanie. Nožom, gilotínou, dierovačom, nožnicami, nechtom – možností je neúrekom.

Podobné je to so zapaľovaním. Neraz sa zdá, že ide takmer o vedu. V sálajúcej horúčosti sa baliaci list zmrští k viazaciemu a teplo plameňa takmer ohriankuje či ugriluje celý prierez cigary. Až prvý dúšok vtiahne horúčosť do tabaku, ktorý sa prefarbí žiarou červeného uhlíka.

Chute prichádzajú postupne

Dym i prchavé parfumy tabaku sa menia každým jedným dúškom. I preto sú aficionados v neustálom strehu, aby vnímali i tie najjemnejšie odtienky pôžitku. Cigara sa najprv rozhára, postupne nadobúda širokú škálu jemných aróm až kým vo finále prichádza ku koncu, kde jemnosť ustupuje výraznejším tónom.

Mení sa aj intenzita a hustota dymu, ktorý so sebou nesie vône a chute. Každú cigaru by ste museli rozdeliť na pomyslené tretiny, aby ste zručne vyberanými slovami zhodnotili jej vlastnosti. Práve tak, ako to robia ich hodnotitelia.

Je tak trocha zvláštne, že družná debata zvyšuje precítenie pôžitkov. Čím viac rozprávate, tým mocnejšie sa do ochutnávania zapoja i čuchové bunky v nose. Razom je z kakaa naozajstná čokoláda, zo sladkosti vanilka, či z jemnej, neznámej arómy skutočná chuť orieškov. To všetko v komplexnej zmesi ďalších chutí cigarového tabaku.

Oddych v plnom kalibre

Posedenie pri cigare poskytne príjemných 80 minút relaxu a pôžitkárstva – všetko však záleží na tom, pre aký formát cigary sa rozhodnete. Nikde sa nenáhlite, nesledujete ručičky hodiniek. Striasate zo seba stres a užívate si svoju chvíľku.

Nie je podmienkou, že k dobrej cigare patrí i dúšok vyzretého rumu, koňaku alebo whiskey či tabuľka čokolády alebo šálka espressa z výbornej plantážnej kávy. Neraz sa však podarí snúbiť ich chute a arómy tak, aby sa zážitok ešte väčšmi umocnil.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Fiji 2005 a Jamajca 2003 – ako chutia novinky Plantation Vintages?
Rad rumov Plantation Vintages sa už o chvíľu rozrastie o dve novinky, ktoré Alexandre...
Read More

Pridaj komentár