Ako odhaliť skryté chute cigár?

S dobrou cigarou je to podobné ako s kávou, čokoládou či vínom. Krémový dym omieľate v ústach na jazyku dovtedy, kým vám neodkryje aj tie najjemnejšie odtienky chutí. Hľadáte pôžitok pre svoje potešenie.

Nemusí to hneď znamenať, že musíte siahnuť po tej najdrahšej, ktorú vám s prísľubom atraktívneho zážitku ponúknu v špecializovanej predajni. I lacné cigary dokážu neraz príjemne prekvapiť.

Ba nemusíte byť ani skúseným milovníkom cigár, aby ste si tú svoju dnešnú naplno vychutnali. Uvoľnite sa, spomaľte, sledujte svoje zmysly a začnite pátrať po pôžitkoch, ktoré sa ukrývajú kdesi pod povrchom.

Všetko sa začína dymom

Niektorý dym je riedky a jemný ako vánok, iný dosahuje výdatnú hustotu najľahšej šľahačky sveta. Vždy však zaváži na tom, akým spôsobom ho z cigary potiahnete do úst.

Pomalý, precítený, priam pôžitkársky ťah spôsobí, že prchavé oleje a látky sa z tabakových listov uvoľnia pri najnižšej možnej teplote. Od horúceho uhlíka tlejúceho tabaku, cez príjemne zahriaty list, až cez úplne chladnú hlavičku cigary.

Je to práve jemný a dlhý ťah, ktorý vám zaručí že v jedinom dúšku sa zmiešajú všetky chute cigary. Zadržte ho v ústach, premieľajte na jazyku, ochutnávajte. A ono sa to začne rysovať.

Hlavné chute zachytí každý

Ak máte pocit, že na jazyku cítite dôverne známu vôňu koženej usne, drevité tóny stolárskej dielne, zemité arómy cvikle alebo sviežu, trávnatú chuť zrejúceho sena, s veľkou istotou ich dokážete pomenovať. Určite ste sa s nimi už niekedy stretli.

Nečakajte ich vernú kópiu, skôr imitáciu či výrazný náznak. Zvyčajne sú tak mocné, že ich bez tréningu nájdete takmer v každej cigare, ktorú vezmete do rúk. Nesnívajte o romantike rozkvitnutej lúky, neprebúdzajte spomienky na živicu čerstvého, smrekového dreva.

Všetko je v opare dymu, v hĺbke svojej podstaty. Práve tak ako v pánskej vode po holení, ktorá sa snaží popliesť vaše zmysly, aby jej zloženie zostalo utajené.

Pôvab sladkých chutí

Je príjemné, ak v chuti cigary objavíte pôžitky, ktoré máte radi – kakaový prášok, čokoládu, orechy, kávu či vanilku – nikdy neviete na ktoré z týchto chutí narazíte.

Keďže nejde tak o vône ale o chuť, musíte nájsť v sebe jemnocit, ktorý ich na jazyku zachytí a rozozná. Na začiatku viete iba to, že je tam čosi jemné, príjemné a svojim spôsobom sladké. Až pri pátraní sa dozviete o čo ide.

Pomôže tréning, pri ktorom položíte na jazyk malé sústo kakaa či horkej čokolády, necháte ich rozplynúť a prehltnete. Ak začnete hľadať chute a vône čo po nich zostali, je to práve ten vnem, ktorý zachytíte v cigare. Akýsi zvyšok, avšak jasne znateľný.

Cigarové listy nie sú ochutené prísadami, všetko sa vyvinulo zo zeme, klímy a fermentácie. Je na vás, aby ste to vypátrali a pomenovali.

Korenisté chute povzbudia

Kontrastom k sladkým chutiam sú tie korenisté. Raz sa ponášajú na zázvor, inokedy na čierne korenie, možno odhalíte i škoricu alebo inú z korenín Orientu. Snažte sa ich zachytiť skôr ako začnú naberať na intenzite.

Vašim pomocníkom je čuch. Ak vždy preženiete malú časť vydychovaného dymu i cez nos, objavia sa i tie najjemnejšie chute a arómy skôr, ako ich spoznáte na jazyku. A to platí nielen pre tie mocné a sladké, ale i pre korenisté.

Práve tieto chute zvyknú gradovať s ubúdajúcou dĺžkou cigary až dovtedy, kým sa neocitnú priamo na vašich perách. Z kontaktu s rezom cigary, na ktorom kondenzujú všetky aromatické oleje a súčasti.

Niekedy sa zmysly zbláznia

Posedenie pri vychutnávaní cigary môže niekdy prebudiť mocné spomienky, ktoré priam prilipnú k chutiam a arómam, ktoré objavujete. Nenaľakajte sa, ak vám hlavou prebehne vôňa hovädzieho steaku, ktorý sa v intenzívnom syčaní a prskaní dotkne horúceho roštu grilu.

Nebuďte zaskočení, ak znova a znova zacítite v cigare vôňu knihy zo svojej domácej knižnice. Sú ľudia, ktorí v cigarách zachytia chute ovocia, výrobnú linku na ktorej pracujú, či dokonca vesmírny prach. To si len sami tvoríte slová, ktorými chcete popísať chuť a vôňu.

Zápisky rozvinú váš cit

Je fajn, ak si pre cigarové pôžitky založíte zošitok, do ktorého si budete značiť chute a vône, ktoré pri bafkaní cigár zachytíte. Ak sa k rovnakej značke vrátite znova a znova, pri konfrontácii lepšie precítite najjemnejšie odtienky.

Nemusia to byť hneď hodnotiace listy a žurnály, ktoré si musíte za každú cenu porovnávať s tými zo svetových časopisov. Každý z nás je svojim spôsobom jedinečný, každý z nás vníma vône a chute odlišne. A toho sa treba držať.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Devil´s fizz
Možno sú už všetci v Mexiku. Ak si však na terase namiešate...
Read More

Pridaj komentár