Šesť vecí, ktoré môžu pokaziť pôžitok z cigary

Má to byť chvíľa príjemnej pohody, vychutnávania a odhaľovania chuťových odtienkov. A predsa sa môže stať, že čosi nevyjde tak ako ste si vysnívali. Namiesto bezhraničného pôžitku vás čaká mrzutosť, ktorá dokáže pokaziť deň.

Nie nadarmo sa vraví, že k fajke a cigare sa sadá len vtedy, ak ste v úplnej pohode. Na čo si dať pozor, aby ste si cigaru vychutnali naozaj naplno? Všímajte si detaily a myslite na nástrahy okolo vás. Ide predsa o vašu chvíľku.

1. Nepodarok

Každá cigara je z prírodných materiálov a každá dobrá cigara je ručnou prácou. Niekedy sa prihodí, že čosi nehrá. Kým nalomenú cigaru, alebo poškodený krycí list odhalíte už pri rozbaľovaní a vonkajšej obhliadke, ostatné nedostatky môžu zostať ukryté vo vnútri.

Prepletené plniace listy môžu brániť ťahu vzduchu. Príliš napnutý, tenký krycí list sa môže po zahriatí cigary praskať a trhať po celej svojej dĺžke. Doma nie ste v cigarovom klube, kde vám nepodarok vymenia za náhradu. Problém musíte vyriešiť po svojom.

2. Zlé skladovanie

Vyschnutá, suchá cigara je ako púšť – drsná, príkra a nepríjemná. Nikdy nerozvinie jemné chute tabaku, pre ktoré ste si ju kúpili. Z humidoru špecializovanej predajne bude určite chutiť lepšie ako z novinového stánku pražiacom sa na slnku.

Každý afficionado si dá záležať na tom, aby sa cigary v jeho domácej zásobe mali ako v raji. Bez ohľadu na to, či so zvlhčujúcim vrecúškom Boveda spočinú v dóze, fľaši alebo drevenej truhličke, po čase môžu dokonca i vyzrieť k jemnejšej chuti.

3. Chybná príprava

Možno je to z roztržitosti, možno ste iba utiekli myšlienkami do inej galaxie. A razom sa pritrafí nehoda pri orezávaní cigary. Odrežete ju príliš vysoko nad čiapočkou a môže sa rozmotať. Siahnete na ňu tupou čepeľou a namiesto rezu ju roztlačíte. Hneď máte o starosť naviac.

Chybička sa môže pritrafiť i pri zapaľovaní. Príliš spálený tabak horkne, nerovnomerne zapálená cigara nerovno horí. I taká drobnosť stačí na to, aby ste si pokazili peknú chvíľu nápravou.

4. Náhlenie sa

Každá cigara pýta svoj čas rovnako ako naplnená fajka. Pýta sa užiť si ju v plnej chuti od prvého dúška až do posledného. Čím pomalšie bafkáte, čím jemnejšie do seba nasávate dym, tým nižšia bude teplota horenia tabaku. Práve vtedy sa rozvinú tie najjemnejšie, veľmi cenené chute.

Stres, plány, nepohodlné sedenie či zlé počasie na verande vás môžu nevedomky naháňať, aby ste predsa len ochutnávali cigaru rýchlejším tempom, ako jej svedčí. A ak sa popri tom ani len nesústredíte, všetky tie čokolády, škorice, usne a korenia sa zmenia na štipľavý, nudný dym.

5. Vietor

Nie každý má pánsky salón pre svoje cigarové chvíle. Nie každý má v dosahu klub, v ktorom by ku svojej obľúbenej cigare mohol zasadnúť. Ak ste si pripravili zázemie vo dvore, na terase či v pohodlí záhradného sedenia, bude to vietor, ktorý vás môže zradiť.

Nepríjemný je dym derúci sa do tváre, očí a nosa. Nepríjemné je nerovnomerné horenie, pri ktorom náveterná strana cigary horí rýchlejšie ako tá opačná. Pomôže iba zástena a hustý živý plot, ak si chcete v pohode zabafkať v nie úplne bezveternom dni.

6. Chuť v ústach

Nie je to pravidlo, avšak stáva sa to. Čili papričky otupia chuťové poháriky, cibuľa ich zanesie svojou dozvukovou chuťou a aj mentolový cukrík dokáže za sebou zanechať dlho trvajúcu stopu. Ako si potom máte vychutnať cigaru, ak chuťové poháriky nie sú fit?

Sami musíte spoznať svoje limity, sami prídete na to kedy vám cigary chutia viac alebo menej. Lepšie je počkať a dať si pauzu, ako vybrať sa za neistým dobrodružstvom.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Gurmánske vábenie plesní
Ťažký vzduch, tmavé vlhké pivnice a drevené regály, ktoré majú za sebou...
Read More

Pridaj komentár