Elegantný zapaľovač na cigary nemusí byť drahý

Určite to poznáte. Jedna zápalka na rozohriatie tabaku, druhá zápalka na jeho opečenie a tretia poslúži na dokonalé zapálenie cigary. V klube, pánskom salóne alebo pracovni to funguje.

Vyskúšajte to však v parku, na terase alebo v pohodlí lavičky pod košatou lipou a vietor vám to spočíta. Bez zapaľovača s výkonným plameňom to akosi nejde. Čo dostanete, ak sa zaň rozhodnete minúť iba necelých 8 eur?

Nik si nelámal hlavu tým, aby dal tomuto zapaľovaču meno. Na obale prečítate LIGHTER & CLASSIC FASIONABLE, na zapaľovači sú vyrazené iba nič nehovoriace iniciály FJ. A predsa ho máme radi.

Darčekové balenie

Ak radi rozbaľujete balíčky, prezentácia tohto zapaľovača si vás zaručene získa. Balenie je priam príkladné a to nielen vzhľadom, ale aj voľbou materiálov.

Kartónová škatuľka je potiahnutá tapetou, vnútorná vložka je pokrytá semišom, ktorý chráni zapaľovač pri preprave. Priam ako cenný exponát čaká na to, aby ste ho vzali do rúk.

Niet pochýb o tom, že rovnaké balenie používa výrobca aj pre iné modely. Isté však je, že sa drží starej, dobrej klasiky. Nenájdete tu nariasené odrezky lacnej látky lepené tavnou pištoľou. Všetko je vyrobené starým spôsobom – bez improvizácie.

Atraktívny na pohľad

Jemná textúra pyramíd, reliéfne rebrovanie, dokonale iskrivý lesk a tvar ktorý nikoho neurazí. Tento zapaľovač je priam ukážkou starej, dobrej klasiky. Dokonale ukrýva tajomstvá svojej výbavy, na stole si ho každý okamžite všimne.

Chvíľu potrvá, kým si ho zmapujete do takého detailu, aby ste pochopili prečo sa cena nevyšplhala privysoko. Hoci máte pocit, že sa pozeráte na výlisok z lešteného, mosadzného plechu, v skutočnosti ide o kvalitne pokovený, zinkový odliatok.

Na rohoch nájdete jemné brúsenia a vylaďovania, možno odhalíte drobný fliačik, kde na medený povlak nechytil zlatý finiš. Isté však je, že všetko je natoľko presné a súmerné, nejedno oko tento trik prehliadne.

Ide o jemnú prácu, ktorá sa skutočne vydarila.

Zapaľovač, ktorý má cveng

Zatlačíte palcom na viečko, pridvihnete ho a keď sa pružinový mechanizmus dá do pohybu, viečko vyskočí a ozve sa jasný, zvučný cveng. Nie je to zvuk dorazu, nie je to cvaknutie kovu o kov.

Vo viečku je pružinová planžeta s kladivkom, ktorá pri každom otvorení cinkne na nákovku. Zapaľovač má vďaka tejto výbave svoj charakteristický, “neprehliadnuteľný” zvuk.

Fanúšikovia zapaľovačov Zippo z diaľky tušia o čom je reč. Priam terapeuticky cvakajú svojimi zapaľovačmi ak sa cítia nesvoji. V tomto prípade je zvuk príjemný, elegantný. Akoby z neho znela imitácia noblesy.

Dve plynové trysky

Piezzoelektrické zapaľovanie, dvojica plynových trysiek a keramická komora, ktorá chráni plastové, pokovené šasi pred sálajúcim teplom. Práve táto skromná, chrómovaná zostava sa vám predvedie pod viečkom pri každom otvorení.

Zo zvedavosti sme mechanizmus vybrali von, aby sme sa o ňom dozvedeli viac. Plastové telo má približne 1,5ml zásobník na bután, z ktorého cez zdvižný ventil prechádza plyn hadičkami do dvojice trysiek.

Piezzoelektrické zapaľovanie je štandardné, rovnako ako vyhotovenie mechaniky. A predsa sa tu nájde čosi zaujímavé – výklopný mechanizmus viečka nie je iba pružinkou. Je to celá hybná zostava.

Útroby nápadne pripomínajú jednorazový zapaľovač. Pri dvojročnej záruke však niet dôvodu na obavy. Ak čosi zlyhá, dostanete náhradný. Len aby bol stále ešte v ponuke.

Zvládne i hrubé formáty cigár

Ak máte v ruke cvik, dvojitý tryskový plameň nebude k cigarám krutý. Kým cez deň odhadujete polohu cigary iba intuitívne podľa jej tmavnutia, pri večernom svetle vidíte i modrasté lúče plameňa.

S dostatočným odstupom opekáte tabak a vidíte ako sa na tmavnúcom povrchu ukazujú prvé náznaky bieleho popola. Podobné je to s pripaľovaním. Plameň je dostatočne mocný i na hrubšie formáty, akými je gordo, torro či dobule corona.

Vždy sme boli spokojní s výkonom, zo začiatku vám bude trochu prekážať viečko, ktoré sa neotvára úplne. Brzdí sa v parkovacej polohe, takže sa vždy dostane do kontaktu s cigarou.

Pod kontrolou

Dve výkonné trysky a drobný zásobník plynu nie sú kombináciou pre fajčiarov cigariet. Ak si však doprajete hoci i denne svoju cigaru, s plnením si nemusíte lámať hlavu pričasto. Chýba však akýkoľvek prehľad o naplnení, aby vás hluchý zapaľovač neprekvapil vonku v teréne.

Samozrejmosťou je regulácia, ktorej by ste sa mali chopiť ihneď po vybalení zo škatuľky. Ak máte pocit, že plameň je nejednotný a chýba mu vytrvalosť, stačí len trochu pridať k výrobnému prednastaveniu. Skrutkovačom alebo vreckovým nožíkom.

Doposiaľ máme pocit, že ide o spoľahlivý zapaľovač, ktorý len tak nevypovie svoju službu z roztopašnosti. Ak sa vám zapáčil, nájdete ho v ponuke internetového obchodu MargaretkaShop.sk

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Päť ginových koktailov, ktoré vás opoja explóziou chutí
Gin, to nie je iba chuť borievok, ktorá sa snaží na seba...
Read More

Pridaj komentár