7 vecí, ktoré dokážu spríjemniť chvíle na terase

Sú to chvíle pohody, rozjímania a príjemného trávenia voľného času. Vyjdete cez verandu do dvora, usadíte sa na terase a v tichom plynutí času sa oddávate svojim plánom a pôžitkom, vďaka ktorým unikáte z každodenného ruchu a náhlenia.

Ak príde na terasu, drevené palubky so záhradným nábytkom nestačia na to, aby ste sa na mieste cítili naozaj príjemne a pohodlne. Až keď vyladíte zopár hrubých detailov, začnete si ju užívať naozaj naplno. Akoby sa zmenila na jednoduchý letohrádok, ktorý v peknom počasí konkuruje domovu.

1. Zelená kulisa

Vôňa kvetov, upokojujúca farba lístia, nariasené štruktúry porastov a zeleň ktorá sa týči do vertikály. Nie, pôsobivú prírodnú kulisu v bezprostrednom okolí terasy nevypestujete za rok, za dva a možno ani za päť. Hneď od začiatku by ste mali mať jasno v tom, že práve zeleň formuje magickú atmosféru vášho miesta.

Štíhle jarabiny s riedkymi korunami zaistia jemný tieň, husté lieskové kry zasa súkromie. Pridajte k tomu kvitnúce kry a byliny, paprade, súvislé porasty lesných kobercov a postupne sa začne formovať zázemie, priam určené pre snívanie. Ak vám dom nadobro zmizne z dohľadu, je to len dobre.

Nedržte sa iba formálne strihaných tují a krušpánu. Čím väčšiu rozmanitosť dosiahnete, tým menej údržby bude zelená kulisa žiadať. Vykopte si na prechádzkach prírodou za humnami priesady, umiestnite ich do dvora a budete mať tie najmenej náročné rastlinky, ktoré urobia najviac radosti.

2. Slnečná plachta

Hrejivá žiara hmlistých rán je rovnako príjemná ako posledné lúče zapadajúceho slnka. Ak však nadvládu nad krajom preberie leto, spaľujúce lúče slnka nemajú zľutovanie. Rozhorúčené sú dosky pod nohami, rozpálený je nábytok, ba celá terasa sa nedobrovoľne mení na saunu. A to i vtedy, ak sa obkolesíte vysokou zeleňou.

Záchranou je slnečná plachta, ktorej svedčí pevné kotvenie na lanách s napínacími pružinami. Je ako slnečník, ktorý vytvorí jemnú tôňu v čase, keď ju potrebujete najviac. Postačí vám prekryť polovicu výmery terasy, najlepšie látkou ktorá nemení farbu svetla pod ňou.

Namiesto improvizácií sa však rozhodnite pre profesionálne riešenie. Pevnú a dokonale kotvenú plachtu nebudete musieť ratovať pred búrkou, silným vetrom alebo besnením prírodných živlov. Bude chrániť terasu po celú sezónu, bez toho aby ste ju museli vyťahovať a odkladať.

3. Mäkká pohoda

Čo majú spoločné matrace, podsedáky, deky a hoci aj spacie vaky? Čím viac času na terase trávite, tým viac pohodlia vám môžu dopriať vo chvíľach, keď sa začnete cítiť neisto. Bez toho, aby ste odchádzali domov, užívate si svoje chvíle bez prerušenia.

Príjemnejšie je usadiť sa na mäkký vankúš ako na tvrdú stoličku. Dobre padne natiahnuť sa na matrac s rozčítanou knižkou. A ak príde na leňošenie, či dokonca nocovanie vo vlhkom povetrí letného dvora pod oblohou posiatou hviezdami, i spací vak je príjemným bonusom, ktorý si dokonale užijete.

Ak by ste si mali pre úsporu vybrať jediný kus mäkkého pohodlia, určite by padol výber na hrubú, vlnenú deku. Ohreje telo v chladnom večeri, ochráni pred vetrom v sychravom dni, poskytne mäkké zázemie na lavici, stoličke i na palubkách terasy.

4. Nápojový bar

Ovocná šťava, likér, drink k cigare, kávička, čaj alebo kakao? Nech svoj pitný režim riešite akýmkoľvek spôsobom, je fajn ak máte všetko na dosah ruky. Nezáleží na tom, či na všestranný nápojový bar povýšite piknikový košík, terasovú debničku, alebo chladničku a varič v záhradnom pavilóne, ktorý susedí s terasou.

Dôležité je iba to, aby ste kvôli pôžitku občerstvenia nemuseli odchádzať z terasy preč. Je to tak trochu irónia, že i takúto obyčajnú vec riešite roky, kým sa vám zapáči dosiahnuté pohodlie. Kým pre jarné chvíle najlepšie funguje termoska, v plnom lete je niekedy i veľký piknikový kôš slabým zázemím.

Mať na dosah i vodovodný kohútik je riešením na nezaplatenie. A to i za cenu, že mu bude chýbať umývadlo či odtok. Veď zelená kulisa vypije každú kvapku vlahy, ktorá dopadne na zem.

5. Gril namiesto sporáka

Nie, nie je reč o grilovačkách, na ktoré sa chystáte s marinovaným mäsom, veselou spoločnosťou a plánmi, ako príjemne prežijete deň či noc pri žiare uhlíkov. Skutočným pánom terasy je plynový gril, ktorý hrá hlavnú úlohu pri každom jedení “al fresco”.

Praženica, sendviče, pizza, nadýchané koláčiky v košíčkoch ale i zapekaná cestovina so zeleninou zo záhradky je zázrakom, ktorý vyčaríte takmer na počkanie. Dobrý plynový gril je ako sporák, ktorý bez prípravy a plánovania funguje vo chvíli, keď otočíte jeho gombičkou.

Razom máte pocit, že nie ste na pikniku, ale na skutočnom, gastronomickom posedení. Tam, kde boli doposiaľ iba studené nátierky, šaláty, obložené misy a drobnosti pre jedenie je zrazu všetko na čo si spomeniete. V pohodlí, a s neodolateľnou vôňou.

6. Solárne osvetlenie

Kým stromy a kvety maľujú vo vašich očiach obraz dňa, hviezdy a lampy budú tvoriť pohľadovú kulisu s príchodom noci. Solárnych lampičiek nikdy nie je dosť. Nepotrebujú káble, stačí ich rozložiť na miesta a fungujú.

Niektoré hýria farbami, iné jemnými pulzami oživujú priestor a nájdu sa i také, ktoré poskytnú dostatok svetla nad stolom, knižkou alebo večernou, fajkárskou dumou. Viete, ako si tieto chvíle vychutnávajú skutoční milovníci terás?

Svoje miesto pod holým nebom premenia na letné, prémiové kino. S televíznou obrazovkou, na ktorej ožijú populárne filmové tituly. V tichom ozvučení, s lahodou noci.

7. Úložný priestor

Pôžitky terasy sú najsladšie vtedy, ak nemusíte neustále všetko prenášať z terasy domov a z domu na terasu. I tá najobyčajnejšia debna, ktorá je odolná voči vrtochom počasia je lepšia ako nič. Oveľa väčšmi však poteší prístrešok, alebo záhradný pavilón, v ktorom môžete odkladať bez starostí úplne všetko, čo na terase používate.

Kým terasa zostane vždy po vašom odchode úplne holá, i veci ktoré žiadajú opateru sú vždy na mieste. Mimo rosy, dažďa a chladu.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Banánové dajkiri
Aromatický rum, svieže citrusy a sladké banány. Hoci to znie ako príprava...
Read More

Pridaj komentár