Ako ochrániť dvor a terasu pred horúčavou?

Sú to pekelné chvíle, ktoré bránia pohodlnému oddychu vo dvore a terase. Slnko vystúpi vysoko na oblohu, jeho lúče rozpália všetky plochy a vyprahnutý, suchý vzduch razom zastane v pľúcach.

V takejto páľave je nemožné ľahnúť si na drevenú terasu, ba ani v krytom altánku nie je príjemne. Aby opäť nastalo pohodlie, zmeniť musíte klímu v celom dvore a záhrade. Ako na to?

1. Vysaďte stromy

Kým sa preľaknete toho, že vás spasí iba obrovská lipa siahajúcu nad výšku strechy vášho domu, začnite sa obzerať vo svojom okolí, aké malé stromy a kry dokážu vyčariť chladný tieň.

Lieska narastie za tri roky do výšky štyroch metrov a niekoľkými prútmi vytvorí tak husto olistenú korunu, že cez ňu neprenikne jediný slnečný lúč. Vysaďte niekoľko krov na južnej strane pozemku, primknite ich k oddychovým plochám a máte slnečnú clonu, ktorú môžete po celé desaťročia rezať hlava-nehlava, podľa potreby.

Vďačnou drevinou sú jarabiny, ktoré začnú vytvárať korunu až nad vašou hlavou. Neprekážajú v priestore, majú iba tenký kmienok, ktorý ľahko prehliadnete. Ročne však majú až dvojmetrový prírastok, ktorý formuje riedku, vysokú korunu. Rýchlo dosiahnu výšku a objem, ľahko si s nimi poradíte ak príliš narastú. Nebojte sa experimentovať, i malý dvor znesie tucet takýchto stromov.

2. Zazelenajte plochu po pás

Nie, kosený trávnik nie je zelená plocha. Postriekajte ho herbicídom na jednoklíčne rastliny, vysaďte do plochy divé kvety a byliny z okolia a ponechajte túto odvážnu výsadbu sebe na pospas. Za dve sezóny vám vyrastie kvitnúca divočina, siahajúca vyše pása.

Tým, že ste nadobro potlačili trávy, byliny dokážu klíčiť aj z najdrobnejších semienok a aj zem je bez trávnatého mulču mäkká, vlhká a ľahko sa v nej kope. Do tieňa saďte byliny z tienistých miest, na slnko zasa z lúk. Uvidíte aká ohromná masa života sa medzi chodníčkami v záhrade rozprestrie.

3. Polievajte za tmy

Máte stromy ktoré chladia svojim tieňom zem, máte vysokú zeleň, ktorá pod svojimi listami uchováva ranný opar, hmlu a vlahu až takmer do jedenástej hodiny. Ak tomu pomôžete večerným alebo ranným polievaním, zásoby vlahy sa výrazne zvýšia.

Na čo je to dobré? Všetky zelené rastliny odoberajú energiu slnka, aby ju spojili s vodou a vzduchom. Vzniká pri tom všetka ich hmota. Sila dopadajúcich lúčov sa tak stáva slabšou. Pridajte k tomu vlahu, ktorá neprestajne uniká cez póry listov a chladí vzduch – razom viete o čom je reč.

Už teraz nameriate vo dvore o päť stupňov menej ako u suseda na pustej záhradke s hriadkami zeleniny.

4. Rozprúďte stojaci vzduch

Možno je to prvá vec, ktorá vám napadla. Postaviť stojanový ventilátor medzi dvere záhradného pavilónu a nechať ho fúkať vzduch do priestoru terasy. Áno, je to pomoc, ktorá výborne funguje.

Aby ste však mali kde brať chladnejší vzduch, potrebujete aby bol pavilón zatienený stromami, o ktorých sme hovorili hneď na začiatku. Ak to nie je práve váš prípad, ventilátor patrí na tienisté miesto, kde je najviac zelenej hmoty.

Tento kút si zaslúži najviac polievania. Práve preto, že prúdiaci vzduch urýchľuje odparovanie vlahy z listov. Je to akoby ste stromom, krom a bylinám odčerpávali životnú silu.

5. Hmlu, prosím!

Ani za letnej horúčavy to nie je prianie, ktoré nemožno naplniť. Počuli ste už o hadiciach s hmlovými tryskami, ktoré natiahnete na lanku ponad terasu, aby vám na hlavu či do tesnej blízkosti spúšťali vodnú hmlu?

Kým siahnete na prvý reklamný nezmysel, prezrite si ponuku záhradkárskych firiem. Rýchlo prídete na to, že k hadici patria skutočne dobré trysky a závlahový automat, ktorý je pre takéto chladenie pripravený.

Minúta hmly, dve minúty oddychu – a takto dookola po celý obedný čas. Práve automat na vodovodnom kohútiku sa postará o to, aby ste netopili terasu vo vode a nemali účet za vodu ako za kúrenie.

1
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Wine & Pasta – oddajte sa kultu pôžitkárskej pohody
Sú to chvíle rozmarného vychutnávania pod taktovkou stredomorskej kuchyne a atmosféry vidieka. Usadíte...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Pridaj komentár