Moka kanvička je espressom vidieka

moka káva opinel

Je to magický moment, v ktorom sa terasou prevanie opojná vôňa kávy. Siahnete po moka kávovare, rozlejete kávu do šálok a užívate si jej mocnú, výdatnú chuť plnými dúškami.

Ak máte pocit, že to až priveľmi zaváňa atmosférou talianskeho vidieka, nemýlite sa. Práve moka kanvička známa i ako caffeteria je v tomto kraji najobľúbenejším spôsobom prípravy kávy. Ako si ju užiť naplno?

Z práčovne do domácností

Keď konštruktér Alfonso Bialetti sledoval v práčovni potrubie, ktoré parou rozvádzalo mydlové bubliny do pracích vaničiek, možno ešte netušil, že sa v jeho hlave zrodí geniálny nápad.

Isté však je, že už v roku 1933 držal v rukách patentovú prihlášku, ktorá nadobro zmenila svet prípravy kávy. Horúca voda hnaná parou preteká cez sitko s mletou kávou, aby jej výluh dopravila do kanvičky. V kompaktnej podobe, za lacný peniaz, pre každú domácnosť.

Po takmer storočí dnes moka kanvičky vyrábajú tisícky fabrík, hoci legenda menom Bialetti naďalej žiari v plnej sláve. Čo všetko by ste mali vedieť, kým sa pustíte do kúpy a prípravy?

Prísny moka kávovar

Hliníkové telo ktoré výborne vedie teplo a objem, ktorý zodpovedá počtu pripravovaných porcií. Hneď od začiatku musíte prijať fakt, že improvizácie sa netrpia. Ak si kúpite moka kanvičku pre jednu, dve, tri, štyri, šesť, deväť či osemnásť porcií, práve také množstvo musíte vždy i pripraviť.

V žiadnej kanvičke väčšie, ba ani menšie množstvo kávy neuvaríte. Je to dané jej vnútorným usporiadaním. Oddiel pre mletú kávu musí byť presne naplnený, aby extrakcia prebehla správnym tempom a intenzitou. I nádržka s vodou a kanvička sú rozpočítané tak, aby na každú porciu pripadlo 40 až 50 mililitrov kávy.

Je to akoby ste pripravovali vidiecke espresso. Máte v moci rýchlosť a intenzitu ohrevu, môžete si na mlynčeku určiť hrúbku mletia kávy. Zvyšok sa už riadi zákonmi prírody. Mimo vášho dosahu.

Aby chutila čo najlepšie

Kvalita kávičky je vizitkou vášho pražiara. Ak sa však rozhodnete namlieť ju až doma, vždy v čerstvej dávke, je to akoby ste jeho prácu podporovali. Pre moku sa žiada o málo hrubšie mletie ako na espresso, dávku si môžete vopred určiť odmerkou alebo váhou.

Nie je nutné, aby ste kávu natláčali do sitka ako do portafiltra na espresso. Práve naopak. Zarovnajte ju, uhlaďte vibráciami do roviny a to postačí. Moka nemá typickú penu espressa. Má však jeho silu a plnosť chuti.

Hladinu vody v nádržke neurčujú rysky, ale poistný ventil. Pramenistá voda zo studničky zohriata na izbovú teplotu je fajn, chybu však nespravíte ani vtedy, ak do väčšej kanvičky vodu vopred predhrejete. Potrebujete pohon, nie prebytok tepla, ktorý by kávu prepálil.

Delikátna príprava spočíva v primeranosti plameňa. Slabý, jemný ohrev liehového alebo plynového variča je priam vítaný. Ba nájdu sa i fanúšikovia nepriameho ohrevu cez vodný kúpeľ. Čím pomalšie bude para tlačiť vodu nahor, tým lepšie sa chuťové charakteristiky kávy rozvinú.

Ak chcete byť správnym moka kávičkárom, riaďte sa uchom. Načúvate syčaniu i pramienku kávy. Nestojíte o soptenie vulkánu ale o tichý, svieži prameň života. Približne 40 sekúnd trvá, kým správnym tempom natečie moka kanvička pre jednu porciu. Dve-tri minúty to bude trvať pre veľký, rodinný model.

Vychutnávajte a nedrhnite

Ak po prvýkrát uvidíte bok po boku strojové espresso s moka kávičkou, čakajú vás zmiešané pocity. Kde sú tie báječné oleje, ktoré sú nabudené arómou a chuťou?

Namiesto hustej peny sú rozmiešané vo výluhu práve tak, aby dosiahli čo najjemnejšiu chuť. Hneď po prvej ochutnávke však pochopíte, o čom to je. Plné, výrazné telo a tucty chuťových odtienkov vás presvedčia o tom, že z dobre praženej, čerstvo namletej kávy ste vytiahli to najdôležitejšie.

Môžete ju skúmať, vychutnávať na veľa spôsobov, ba dokonca i hodnotiť ak sa považujete za pôžitkára, ktorému každé posedenie stojí za drobné zápisky do zošitka. Moka má svoj pôvab. Nie je to iba štartér ku sladkým raňajkám na terase, či povzbudzujúci nápoj po jedle.

Vraví sa, že dobrý moka kávičkár sa spozná podľa kanvičky samotnej. Nedrhne ju zvnútra k lesku hliníka. Necháva ju potiahnutú vrstvičkou kávových olejov, ktoré vylepšujú chuť každej, ďalšej dávky.

Máte pocit, že to chcete skúsiť a neviete kde začať? Čo tak moka kanvička Brandani Panarea z Bonami pre jedného, so slušivým dizajnovým zdobením?

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Rum Sérum – pôžitkárske vychutnávanie do poslednej kvapky
Sú to pôžitkárske chvíle, pri ktorých chcete mať pocit, že zažívate čosi...
Read More

Pridaj komentár