Na orezanie cigary postačí vreckový nôž

cigary orezávač

Stáva sa iba zriedkavo, že výrobca pripraví cigaru tak, aby ju bolo možné po vybalení okamžite zapáliť. Očakáva sa, že milovník cigár sa v rámci prípravného koloritu sám postará o jej orezanie.

Je lepší priamy rez gilotínou, okrúhly otvor, drážka v tvare písmena “V” alebo stačí len jednoducho odhryznúť alebo nechtami odlúpnuť čiapočku, aby bol pôžitok z cigary na dosah? Všetko záleží iba na vás.

Vreckový nôž má každý

Ak pozorne sledujete čiernobiele, prvo-republikové filmy, určite ste neprehliadli dobové návyky. Pán vytiahne v spoločnosti z náprsného vrecka cigaru, vreckovým nožom ju precízne zareže a priloží ju k ústam aby preveril jej ťah. Hneď na to škrtá zápalkou, aby tabakové listy ožili v dyme očakávanou chuťou a arómou.

Zatvárací nôž patrí i dnes do vrecka každého pána. Ak ho máte nabrúsený ako žiletku, príprava cigary je priam jednoduchou záležitosťou. Priložíte ostrie čepele pod lem čiapočky, ťahavým pohybom vytvoríte rez po celom obvode a čiapočka je zrazu voľná.

Bez toho, aby ste zakrojili do viazacieho listu a výplňových listov cigary, pred vami sa vyjaví jej vnútorná skladba. Na niektorých cigarách vidno pekne tvarovanú prácu baliča, na iných sa zasa objaví dutá priehlbina.

Z takto orezanej cigary sa tabak netrúsi do úst a zachovaná, oblá hlava bez hrán pekne sadne do úst. Oddajte sa tomuto umeniu, určite sa vám to zapáči.

Gilotína musí byť kvalitná

Úplne iný kolorit zažívajú tí, ktorí sa pri orezávaní cigary spoliehajú na dvojčepeľovú gilotinu. Stačí, aby ste ju umiestnili na správne miesto a rýchly pohyb prstami dá dvojicu protistojných čepelí do pohybu. Ozve sa typické cvak a krátky orezok cigary padá k zemi.

Čepele tentokrát prejdú všetkými vrstvami cigary a zanechajú za sebou hladkú stopu rezu. Keďže všetky listy sú zarezané v jedinej línii, okamžite viete posúdiť aká je rovnomernosť naplnenia cigary. I preto je orezávač na cigary populárny.

Drobné, uvoľnené kúsky tabaku otriete prstom a cigara je pripravená na zapálenie. Nie však vtedy, ak sú čepieľky gilotíny tupé, v nerovnomernom pohybe či s príliš veľkou vôľou vo vedení. Takto orezaná cigara sa zdeformuje a žiada začistenie. Neraz druhým, pomocným rezom.

Nečakajte, že lacná gilotina za jedno-dve eurá spraví prácu tak dobre ako vreckový nožík. Ak ju máte, darujte ju nejakému začiatočníkovi, nech si ju môže vyskúšať.

Dierovač je kompromisom

Vezmite kovovú rúrku, vyformujte na jej konci ostrie a máte dierovač. Na prvý pohľad improvizácia vznikla hlavne pre svet zapaľovačov a vreckových nožov. Ľahko je do nich pridať kompaktný nástroj, ktorý je upravenou podobou sedlárskeho dierkovača.

Ostrie prechádza čiapočkou cigary, krycím a zriedkavo viazacím listom tak, že za sebou nechá okrúhly otvor s priemerom 3, 4, 5 alebo 6 milimetrov. Ide o rez, ktorý neodhalí útroby cigary v celej jej hrúbke. Mohlo by sa preto zdať, že intenzita dymu bude tlmená, nevýrazná.

Pravdou však je, že tupý, nepodarený dierovač bude k cigare vždy jemnejší a šetrnejší ako nie dobre spracovaná gilotina. Stačí ak ním budete trochu otáčať do strán a urobí svoju službu. Niektorí milovníci cigár ho obľubujú práve pre jeho neomylnosť pri dierovaní.

Navyše, väčšie priemery cigár možno otvoriť dvomi, tromi či štyrmi otvormi tak, aby sa mohli prejaviť v celej svojej sile a objeme.

V-drážka vábi na inováciu

Čo sa stane, ak do gilotíny osadíte profilovaný nôž a hĺbkový doraz? Vznikne nástroj, ktorým možno do hlavy cigary vyrezať drážku v tvare písmena V. Je to rez kdesi na polceste medzi úplným rezom a dierovaním.

Fanúšikovia tohto spôsobu orezu tvrdia, že rezná plocha je vďaka zahĺbeniu väčšia, takže je pri ťahu potrebné vynaložiť menej námahy, aby ste z cigary dostali hustý, krémový dym.

Pravdou však je, že rozdiel oproti tradičnému rezu priveľmi nepocítite. Je tu však čosi, čo iné druhy orezu neumožňujú. Stačí najmenšia deformácia hlavy cigary a prieduch pre ťah sa zmenší alebo zväčší. Vďaka tomu môžete regulovať svoj zážitok.

Na vidieku vám nič netreba

Nepomýšľajte na to, že v Karibiku cvakajú gilotíny a vreckové nožíky miliónkrát za deň. Pri dobre formovanej cigare možno čiapočku strhnúť bez obáv z toho, že sa cigara začne rozmotávať.

Možno ju odštipnúť ukazovákom a palcom, možno ju navlhčiť a odlepiť, ba i odhryznúť ako pastieri dobytka na divokom západe. Je tu však jedna vec, ktorú by mal každý milovník cigár ovládať.

Ak sa ústami dotknete cigary, cigarou sa už nesmiete dotknúť spoločného, klubového alebo cudzieho orezávača. Ak ju orežete na vlastnom orezávači, nikdy ho už nepožičiavajte nikomu druhému. Vaše sliny sú iba pre vás.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Užite si grilovačku bez toho, aby ste slúžili ostatným
Je to tá najpokojnejšia grilovačka, akú si len dokážete predstaviť. Namiesto toho,...
Read More

Pridaj komentár