Bistro v plechovej škatuľke

plechovy obedar bistro doza

Je to kult, ktorý si vás postupne úplne opantá. Najprv vás začnú baviť oblé kontúry plechovej dózy, neskôr sa vám do podvedomia vpije typické cvaknutie uzáverov a nakoniec si už vôbec nedokážete predstaviť, že by ste vybalili desiatu či olovrant z čohokoľvek iného.

Ak príde na dózy, škatuľky a obedáre, plechová klasika má predsa len čosi do seba. Nezáleží na tom, či odchádzate na výlet do prírody, alebo iba na vychádzku do parku alebo posedenie v klube. Vždy keď podvihnete veko, začína sa chvíľa príjemného pôžitku.

Dizajn, ktorý nezunuje

Firmy sa menia, dizajn zostáva večný. Inak tomu nie je ani v prípade desiatového boxu Gentlemen’s Hardware Metal Lunch z Bonami. Je vyrobený z hliníkového plechu, po obvode má prelisy pre zvýšenie pevnosti a nechýba ani ozdobná razba, ktorá dáva škatuľke štýl.

Pridajte k tomu poctivo nitované držiaky uzáverov, ktoré silikónovými valčekmi držia veko na mieste a máte jasno v tom, o čom je reč – pevný, odolný pancier pre vaše občerstvenie, ktorý nikdy nesklame.

Vo veľkosti náprsnej tašky (6,5 × 23 × 15 cm) a s hmotnosťou 162 gramov je tak akurát. Pre neskoré raňajky, slušnú desiatu alebo výdatný olovrant na mieste, kde sa ho rozhodnete rozbaliť.

Vyrobte si k nemu po našom vzore malý, tenký lopár na krájanie a máte dokonalú prípravu pre všetky situácie.

Tajomstvá, ktoré hrejú dušu

Je príjemné, že nepriehľadný plech ukrýva zverené tajomstvá. Ak sa do balenia “plechového bistra” oprie manželka alebo dcéra, bez toho aby o tom tušili, vyčaria príjemné prekvapenia, na aké sa dlho spomína.

Raz vás čaká vo vnútri čaro francúzskeho vidieka – zrelý syr, sušená saláma, pečivo a bylinky naviac. Je príjemné vybaliť sa v parku pod stromom a s lopárom pred sebou snívať o cestovaní. Savojsko, Provensálsko, Korzika? Cítite sa akoby ste tam boli.

Inokedy vás čakajú precízne pripravené čajové sendviče, pri ktorých na prvý pohľad viete, čo sa ukrýva vo vnútri. Triedite si ich podľa chute do poradia, ktoré vám zanechá najlepší pocit v ústach. Ešte termosku s čiernym čajom a je to dokonalé.

Čo ak sa však naozaj dejú zázraky? Nájsť v “plechovom bistre” bábovku s vôňou vanilky je priam pôžitkom. Ale čo tá miniatúra rumu a chutná cigara naviac? To už je naozaj malá slávnosť, pri ktorej sa nejednému z nás rozsvietia oči.

Údržba do pohody

Nič na tom, že sa plech časom troška oderie, hrany obijú a lesklé, svietivé nápisy zmatnejú. Zapíše sa do nich osobný príbeh všedných dní, ktoré sú predsa len v rukách každého odlišné. Jeden šrám je z pochodu na horskú vyhliadku, ten druhý vznikol pri páde z bicykla.

Hlinikový plech sa však výborne čistí a nepoberá do sebe vône a chute jedál, ktoré sa v ňom v priebehu dlhých rokov ocitli. Stačí len horúca voda, kvapka saponátu a opäť je vo forme.

Ak príde na plechové škatuľky, mali by byť svadobným darom pre každého čerstvého ženáča. Pretože práve v nich sa píšu príbehy všedných dní, ktoré robia s odstupom času radosť.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Fajkový tabak má veľa podôb
Zvyčajne je to práca tabakového majstra a tímu znalcov fajkárskych chutí. Tabakové...
Read More

Pridaj komentár