Ako sme páčili narodeninovú debnu Dakelos

darčeková debna s páčidlom dakelos

Drevená debna, páčidlo a neutíchajúca zvedavosť. Len ťažko možno popísať pocity, ktoré postúpite v sviatočnej chvíli. S očakávaním neznámeho, pred zrakmi svojich blízkych, podvihujete jeden klinec za druhým, aby ste vyslobodili vinš, milú pozornosť a zábavu pre nasledujúce chvíle.

Ak príde na darčekové bedne, prvý pocit je ten najmocnejší. Naveky zostane vpísaný do spomienok, bez ohľadu na to, či sa tak udialo pri meninách, okrúhlinách alebo výročí. Aké to je, ak sa vo vašich rukách ocitne darčeková debna Dakelos? Zažili sme to na vlastnej koži.

Koloniál vo vašich rukách

Hlavou vám preblesnú spomienky na dávne koloniálne časy s exotickým tovarom, ktorý v drevených debniach precestoval pol sveta. V ďalšej sekunde sa cítite ako Indiana Jones, ktorý páči z prepravných debien archeologické tajomstvá. Hoci v tomto prípade je veľkosťou tak akurát do rúk, stále má svoje mocné čaro.

Mäkké smrekové latky a vôňa dreva prehlušia ošiaľ. Vyslobodíte z motúzov páčidlo, zarazíte ho pod veko a vzrušene ním kývate z boka na bok, kým nevyslobodíte všetky klince z tuhého objatia. Veko odsúvate nabok a drevo vonia ešte viac ako doposiaľ.

Je to drevená vlna, ktorá po celú dobu prepravy chránila cenný obsah . Lovíte z nej jeden kúsok za druhým, odhaľujete tajomstvá ktoré dostávajú svoju jasnú podobu. Je úžasné sledovať, čo všetko sa podarilo dostať dnu.

Atmosféra Francúzska

Každá darčeková debna má svoju tému, ktorej je oddaný jej obsah. I v tomto prípade to nie je inak. Bez toho aby ste tušili. že sa vo vnútri ukrýva rozmarný, francúzsky pôžitok, objavujete neohlásenú tému kúsok po kúsku.

Aj bez šansónov je chvíľa vybaľovania priam sviatočná. Na stôl putuje fľaša výberového koňaku, k nej sa pridáva dvojica pohárikov, objavuje sa čokoláda, pribúdajú francúzske teriny, cigary, ba i mandle. Z každého kúsku dýcha exotika, sú to veci ktoré sa na stole neobjavujú každý deň.

A predsa stačí málo, aby ste prepadli pôžitku. Pootierate z lesklých obalov drevný prach, zaparkujete debničku i s vlnou k nohám a zrazu je jasné ako na to. Stačí pridať chlieb, pečivo, zeleninu – slávnosť sa môže začať.

Chute bez kompromisov

Ak sa počítate k cestovateľom a Francúzsko máte v blahej pamäti, i letný pohľad na nálepky sklenených pohárov odhalí chute, ktoré sa na vás vyvalia v plnej sile.

Terine de Sanglier au Cognac, Terine de Candard à l’Orange, Terine de Faisanà l’Armagnac – výdatné, mäsové nátierky z diviny, kačky a bažanta – vždy s kvapkou vyberanej príchute naviac. Žiadne priemyselné skratky, ale tradičná, francúzska kuchyňa z malej konzervárne, ktorá funguje od roku 1950.

Stačí zaplniť stôl pečivom a z trojice 180-gramových pohárikov pripravíte priam epikurejské blaho. Mocné vône a ešte mocnejšie chute sa priam dobývajú k vašim zmyslom, aby ste ich ocenili na sviežom povetrí terasy. Rozoznávate chute, ktoré sa vyplatí vychutnať. Delíte sa o radosť s ostatnými.

Nie je šanca, aby ste čosi podobné navarili doma. Tajomstvo spočíva nielen v precíznom výbere surovín, ale aj v postupe prípravy. Naša domáca kuchyňa nepozná francúzske tajomstvá. A tak to aj zostane.

Je fajn, ak debnu neskladujete v chlade. Práve izbová teplota je predpokladom toho, že sa chute a arómy rozvinú naplno. A to nielen pri mäsových nátierkach.

Klenot z Champagne

Ak sa povie koňak, Rémy Martin VSOP Mature Cask Finish je sám sebou príležitosťou na dlhé znalecké rozpravy. Za jantárovými tónmi ukrýva vyzreté, ovocné chute, ktoré sa v príjemnej jemnosti rozpíjajú do komplexných odtienkov chutí.

Nie je to koňak, ktorý nalejete do pohárika, ovoniate, ochutnáte a viete o ňom všetko. Ochutnávate ho dúšok po dúšku, aby vám vyjavil ďalšie skryté chute a arómy k novému pôžitku. Nenudí, povzbudzuje do znaleckej diskusie a ani sa nenazdáte a príde na párovanie chutí.

Nie je v tom žiadna náhoda, že z debny vypadla i tabuľka švajčiarskej mliečnej čokolády, ktorá má formát praliniek plnených práve koňakom Rémy Martin. Ten sa spolu s cukrom premenil na likér, ktorý s jemnosťou kakaových bôbov priam žiada o to, aby ste ho párovali s dúškami z pohárika.

Ovocné tóny explodujú, a hrejivý pocit akoby vás hnal do slnkom zaviatych viníc. Nikoho neprekvapí, ak siahnete po cigare a necháte sa oddávať vášni. A ak príde na mandle, slnko je už dávno ďaleko za kopcami.

Pocity, ktoré nevyprchajú

Hoci sa topíte v pôžitkoch o ktoré sa delíte so svojimi priateľmi, v konečnom dôsledku vo vás zostane hlboká ryha pekných spomienok. Vaše prvé páčenie debny a človek, ktorý vám ju dal. Všetko zaobalené v slabnúcich detailoch momentu.

Pre koho je debna väčším momentom? Pre oslávenca, alebo vinšovníka? Obaja pri tej prvej nesú nezabudnuteľný moment prvenstva.

Bedňa s páčidlom Dakelos (od 69,00 €) je cestou k radosti, pôžitku a zážitkom, ktoré zostanú dlhodobo v pamäti. S trvácnym obsahom nezostarne ukrytá pod posteľou či za skriňou, svojou tajomnou atmosférou spraví z každej oslavy skutočnú slávnosť. Prehliadnite si ponuku, vyberte si tie čo sa vám najviac páčia a spravte radosť tým, ktorých máte radi. Nič lepšie nevymyslíte, je to skutočný šláger.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Je vám chladno? Rumový grog vám rozprúdi krv
Sú chvíle, ktoré priam žiadajú, aby sa vám rozbúšilo srdce a rozpumpovalo...
Read More

Pridaj komentár