Šesť barmanských potrieb, ktoré musíte mať

barmanské potreby

Kokteily, drinky, miešané nápoje – hoci ich príprava za barom vyzerá náročne, v skutočnosti nepotrebujete veľa výbavy, aby ste sa mohli tomuto koníčku venovať naplno. Doma, na terase i v záhradnom pavilóne – kokteilové dobrodružstvo nepozná hranice.

Čo všetko potrebujete na to, aby ste z destilátov, vín, likérov, sirupov, kávy, ovocia a ľadu vykúzlili osviežujúce nápoje, ktoré priam prekypujú explóziou chutí? Pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho.

1. Šejker (od 6,00 €)

Neexistuje žiadna nádoba, ktorá by dokázala šejker nahradiť. Je pevný a trvácny, dokonale rozvádza teplo a jeho otváranie a zatváranie je vyriešené tak, aby zabralo iba zlomok sekundy.

Kým s ním nezačnete pracovať, ani len netušíte že v jeho útrobách vzniká po ochladení podtlak, ba ani to že v priebehu sekúnd úplne premrzne. Šetrne chladí drinky, a intenzívne premiešava ich súčasti.

Máte si vybrať cobbler, francúzsky alebo bostonský šejker? Pre začiatočníka je najlepšou voľbou trojdielny cobbler. Je celokovový, má zabudované sitko pre zachytenie ľadu pri nalievaní do pohára a otvoríte ho bez zdĺhavého nacvičovania.

2. Odmerka (od 2,60 €)

Základnou podstatou miešaných nápojov je, že vždy musia chutiť rovnako – dva kokteily postavené vedľa seba, i včerajší drink v porovnaní s dnešným. Ak máte receptúru na prípravu, musíte mať aj odmerku, ktorou budete odmeriavať súčasti.

Destilát, likér, sirup – barmani ich pre meranie objemu lejú do jiggeru – teda odmerky. Najčastejšie má podobu dvoch kovových kalíškov bez rysiek, ktoré sú vzájomne spojené do celku. V našich končinách sa stretnete s klubovým objemom 50/25 mililitrov, nájdete i barovú mieru 40/20 mililitrov.

Nenechajte sa prekvapiť tým, že receptúry v imperiálnych mierach pracujú s ešte väčšími objemmi 60/30 mililitrov. Túto mieru u nás zvyčajne nenájdete, dostupné sú však odmerky s 10 mililitrovým stupňovaním – stupienkami alebo ryskami po obvode nádoby.

3. Sitko (od 2,00 €)

Pri jednom kokteile treba oddeliť ľad od nápoja, v inom sa musíte zbaviť ovocnej dužiny. Niet jednoduchšieho pomocníka ako barové sitko. Sitko na práškový cukor alebo múku z kuchyne je fajn, kužeľový tvar barového sitka však lepšie nasmeruje nápoj do servírovacieho pohára.

Samostatné sitko potrebujú aj tí, čo si namiesto cobbleru zvolia bostonský šejker. Keďže nie je vybavený prvkom, ktorý dokáže oddeliť nápoj od ľadu, potrebujete k nemu jeden kus príslušenstva naviac. Barmani ho volajú Hawthorne strainer.

Ide o univerzálny kus výbavy, ktorý sadne na ľubovoľnú okrúhlu nádobu – šejker i miešací pohár.

4. Barová lyžica (od 2,90 €)

Pri drinkoch treba stále čosi miešať, prehadzovať i odmeriavať v malých, 5 -mililitrových objemoch. Ak v tejto chvíli pomýšľate na pomoc lyžice, nemýlite sa. Tá barmanská je však mimoriadne dlhá a najčastejšie ju prezradí špirálovito skrútená rukoväť.

Až vo chvíli, keď s ňou začnete pracovať zistíte, že sa do nápoja dostane mimoriadne ľahko cez ľad, ovocie a ďalšie súčasti. Niektoré sú na druhom konci zakončené vidličkou, iné majú zasa plôšku pre stláčanie, drvenie, či guľatú hrušku pre komfort pri miešaní.

Barovú lyžicu určite neprehliadnite, nech by sa vám zdala byť akokoľvek nepotrebná. Nie všetky nápoje sa hrkajú v šejkri. Mnohé sa iba premiešavajú.

5. Drvič (od 1,90 €)

Sú suroviny, ktoré treba pred miešaním do nápojov pripraviť. Nehovoríme ani o citrusovom lise ktorý sa nájde v každej kuchyni, ani o strúhadle ktoré je tam tiež. Čo však použiť na drvenie?

Drvič je ako piest od mažiara. Rozbijete ním ovocnú dreň, vytlačíte ním z citrusových šupiek olej. Pre ticho a pokoj sa vyhnite kovu, pre hygienu zasa drevu.

Niet lepšej voľby, ako siahnuť po drviči z plastu. Funguje v šejkri, funguje v sklenom pohári a znesie aj čistenie v umývačke riadu. Bez starostí, bez plávania k hladine drinku.

6. Poháre a poháriky (od 0,90 €)

Kráľovskou korunou každého miešaného nápoja je jeho prezentácia. Pohár musí ladiť s nápojom tvarom, objemom i dynamikou, ktorá vznikne pri naklonení počas pitia.

Mali by ste vedieť, že kokteilové poháre sa dajú kupovať jednotlivo po kusoch, pričom ceny začínajú kdesi na úrovni 80 centov. Nemiešajte drinky do ušetrených, horčicových pohárov len preto, že sedíte na terase pri grile.

Zásobte sa kompletnou škálou pohárov a pohárikov pre servírovanie, aby aj výsledok vašej práce bol naozaj pôsobivý. Veď úplne inak sa saje dúšok martini ako glg vysokého longdrinku. Sklo je to najlacnejšie na celej výbave.

Nám sa osvedčila zásielková služba http://www.pohariky.sk/. Balené po kusoch, doručené až k dverám s precíznosťou prepravy bez rozbitia. Sortiment nie je úplne dokonalý, očakávať však môžete húževnatú barovú kvalitu, ktorá sa len tak nerozbije.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Pripravte si na grile savojskú tulácku hostinu
Je to kompletné menu, pri ktorom môžete pomýšľať leda ak na sladký...
Read More

Pridaj komentár