Clipper – zapaľovač, ktorý zmenil svet

zapačovač clipper

Vytiahnete z vrecka zapaľovač, palcom energicky pootočíte jeho drobné koliesko a prúd sršiacich iskier sa v zlomku sekundy premení na jasný, stály plameň, ktorý preberie k životu fajku alebo cigaru.

Keď v roku 1959 španielsky konštruktér Enric Sardà navrhol nový typ vreckového zapaľovača s plynovou náplňou, nemohol tušiť, že otvára novú éru kriesenia plameňa, ktorá pretrvá až dodnes. Zapaľovače značky Clipper ovládli svet a ročne ich do rúk spotrebiteľov putuje viac ako 300 tisíc kusov.

Na trh prichádzajú v tisíckach rôznych dizajnov a tak sa vraví, že niet človeka, ktorý by si nevybral ten svoj. Ikonický tvar, spoľahlivosť a robustné vyhotovenie ich vyšvihli na piedestál slávy.

Zapaľovače od eura

Clipper Mini má veľkosť ceruzkovej batérie, vyrobený je z plastu a predsa je čímsi výnimočný. Vo fabrike ho vyrobili tak, aby nebol iba na jedno použitie a po vyprázdnení putoval na skládku. Práve naopak. Dofúknete do neho isobutánový plyn, v prípade potreby vymeníte kresací kamienok a pokračujete ďalej.

Tuhé plastové telo, pevne osadený pliešok a vyberateľný stĺpik s kresacím mechanizmom sa líšia od všetkého, čo zo sveta plastových zapaľovačov poznáte. Okrúhlym dnom utlačíte tabak vo fajke, pootočením dnom nahor zosilníte plameň, aby nezhasínal vo vetre.

Šláger, ktorý nestarne

Priplaťte si k euru ďalších 15 centov a máte Clipper v jeho plnej veľkosti. Práve to je tá klasika, ktorá sa teší najväčšej obľube. Zaujímavosťou je ich zdobenie a potlač.

Umelci každý rok pripravia stovky dizajnov, ktoré sa vo štvoriciach dostávajú vo forme potlače na zapaľovače. Po odovzdaní série do predaja sa už nikdy viac nezopakujú a to motivuje zberateľov.

Dať dohromady ucelenú zbierku motívov aktuálneho roka nestojí veľa peňazí. Dopátrať sa však ku klenotom minulosti je už horšie. Obzvlášť ak ide o prvé ročníky tejto umeleckej štafety.

Do klubu, pre fajkárov i cigary

Ak sme doposiaľ spomínali takmer nezničiteľné zapaľovače z plastu, mali by ste vedieť, že Clipper má i luxusný rad zapaľovačov vyhotovených z kovu. Tam, kde je darčeková kovová škatuľka a vo vnútri zapaľovač s leskom zlata, striebra či v kovovej metalíze, tam je i štipka každodenného luxusu a noblesy.

Nie, nemusíte vypáčiť trezor, stále sa pohybujeme v cenách pod 9 eur. Príjemným bonusom týchto zapaľovačov je koliesko na reguláciu výšky plameňa. Pribudlo pri plniacom otvore, pootočíte ním prstami, bez nožíka či iného nástroja.

Pridajte k tomu fajkársky zapaľovač s bočnou tryskou ktorá chráni lem tabakovej komory pred opálením, doplňte tryskové zapaľovače, ktoré namiesto mäkkého plameňa tvoria tryskou výkonný lúč pre zapaľovanie cigár a ste v obraze.

Clipper je európskou legendou vo svete zapaľovačov, ktorá si v priebehu desaťročí získala obrovské množstvo fanúšikov. Vyslovte názov a razom máte pred sebou dizajnérsku, valcovú ikonu s typickým bočným výstupkom. Mali by to však vedieť aj predajcovia v trafikách. Nekvalitné, čínske jednorazovky neraz ponúkajú za vyššiu cenu a ak sa spýtate na Clipper, tak pokrútia hlavou na znak – nemáme.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Abrachan Triple Barrel whisky – ochutnajte škótske pláne
Odhaľovať nové chute whisky je tak trocha dobrodružstvom. Hoci sa príbeh každej...
Read More

Pridaj komentár