Namiešajte si kokteily z rumov Captain Morgan

Sú to chvíle príjemnej pohody, rozmarného ochutnávania a hľadania nových chutí. Rozložíte pred seba základnú barmanskú výbavu, siahnete do baru po niekoľko fľašiek a razom sa ozýva hrkanie šejkra a cinkanie pohárov, ktoré sa plnia lákavými kokteilami.

Aké to je, ak sa chcete osviežiť a rozihrať svoje zmysly pri koktailoch z rumov Captain Morgan? Pripravili sme pre vás inšpiráciu piatich výrazne odlišných drinkov, medzi ktorými rýchlo objavíte svojho jasného favorita – pri grilovačke, na večierku, alebo pri dovolenkovom oddychu na terase.

1. Mai Tai

Naplníte šejker kockami ľadu, vlejete do neho 40 mililitrov White Rumu Captain Morgan, 30 mililitrov Dark Rumu Captain Morgan, pridáte 15 mililitrov citrusového likéru Triple Sec a doplníte 10 mililitrami čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy.

Po chvíli energického pretriasania sa šejker pokryje vrstvičkou námrazy, ktorá je signálom, že nastal správny čas pre nalievanie. Naplníte whiskey pohár ľadom, nalejete do neho kokteil, pridáte lístky mäty a štvrťku limety. Zázrak je na svete.

Svieže tóny citrusov pretriasané jemnou horkosťou v chladivom opojení priam bičujú chuťové bunky k tomu, aby ste v pomalom upíjaní dúškov rozhodne neprestávali. Vo chvíli, keď sa preberiete cez chlad a citrusy, rumy sa prejavia v celej svojej chuťovej škále. Cítite ako sa dopĺňajú so zvyškom kokteilu, cítite ako dokážu vyniknúť na naservírovanom pozadí.

Pridajte k tomu neopozeraný, lákavý vzhľad a máte kokteil, na ktorom odkrútite celé leto. Chuťovo vyvážený, zaujímavý pestrosťou tónov, príjemne osviežujúci. V sile, za ktorú sa tento drink nemusí hanbiť ani v pánskej spoločnosti klubu po boku pohárikov s whiskey.

2. Zombie

Chvíľku potrvá, kým nájdete všetky prísady, ktoré sa spoločne stretnú v šejkri na kockách ľadu. Na začiatok vlejete 50 mililitrov Captain Morgan Dark Spiced, k nemu pridáte 20 mililitrov Dark Rumu Captain Morgan, pokračujete 15 mililitrami likéru Contreau, 50 mililitrami pomarančovej šťavy, 25 mililitrami citrónovej šťavy a 15 mililitrami grenadínového sirupu v závere.

Už prvý pohľad naznačuje, že pre tento kokteil potrebujete po dôkladnom pretrasení v šejkri viac ako len obyčajný pohár. Vylejte všetko do veľkého hurikánu, pridajte mätu, pomarančovú kôru a môžete sa oddať ochutnávaniu.

Žiarivé farby, ovocná chuť a neutíchajúci štrngot ľadových kociek tvoria priam džúsovú harmóniu, ktorá nadobro potláča silu alkoholu. Máte pocit, akoby vám namiešali kokteil z ovocných štiav tuctu ovocí. V skutočnosti však všetky odtienky formujú nápadité rumy, ktoré menia tvár grenadíny, pomarančov a citrónov.

Pichnete slamkou do mäty, primiešate ďalšiu chuť naviac a nadobro sa stratíte v explózii osvieženia a víre chutí. Nedokážete pomenovať rum, nedokážete pomenovať ovocia, tá komplexnosť vás nadobro pohlcuje. Viete len, že ak vám budú nosiť jeden pohár za druhým, čoskoro sa stanete zombie i vy.

3. Rum Caipirihna

Je to priam expres vo svete miešaných drinkov. Rozkrojíte limetu na štvrtiny, tri diely dáte do whiskey pohára, zasypete ich lyžicou dobrého, hnedého cukru a tĺčkom spracujete tak, aby vám vznikol ľahký sirup.

Zasypete ľadom, prilejete 50 mililitrov Spiced Gold Captain Morganu, a ozdobíte štvrtinou limety, ktorá vám zostala na lopári. Nič viac, nič menej.

Cinkajúce kocky ľadu, výrazná chuť limety a rumové tóny, ktoré prechádzajú cez jemný, sladký film. Tento kokteil má priam letný charakter, ak nemáte chuť nalievať si brucho ovocnými šťavami, ale hľadáte čosi, čo prebudí vaše unavené zmysly. Ostré tóny limetovej šupky priamo ladia s hnedým cukrom so zvyškom melasy.

Čím tmavší cukor nájdete, tým zaujímavejšie chute budú. Celé to umocňuje korenistý charakter rumu, ktorý sa rozleje na jazyku a následne zanechá za sebou trvácny pocit v hrdle. Dôkladne miešajte, upíjajte po malých dúškoch. Nechajte tomuto drinku čas, aby rozvinul nielen svoju silu, ale aj chuť.

4. Eggnock

Prečo sa na stole objavilo čerstvé vajíčko z domáceho chovu? To zistíte vo chvíli, keď ho rozbijete do šejkra, pridáte k nemu 50 mililitrov Dark Rumu Captain Morgan a zalejete ho 15 mililitrami smotany, 15 mililitrami cukrového sirupu a 60 mililitrami mlieka.

Pri prvom premiešavaní v bostonskom šejkri ľad vynechajte. Bez chladenia prebehne sobáš vajíčka s destilátom najlepšie. Keď sa vzhľad zjednotí, otvorte šejker a pridajte kocky ľadu pre výdatné schladenie. Zatrepte, dôkladne preceďte a smelo servírujte.

Lákavé farby vaječného koňaku prikryté hustou, svetlou penou pri prvom posedení priveľmi neladia s vôňou muškátového orieška. Ak sa však pustíte do ochutnávania, veľmi rýchlo objavíte príjemnú harmóniu. Na jemnom, smotanovom kokteile priam rozkvitá široká škála chutí rumu, pri ktorej máte priestor na pôžitkárske vychutnávanie.

Rum akoby odhalil svoje známe i menej známe odtienky, ktoré sa pri každom namiešaní objavujú v rovnakom profile. Nebojte sa surového vajíčka, ktoré s destilátom vytvorilo hladkú emulziu. A neobávajte sa ani príliš sladkej, likérovej chuti. Ide o nápoj priam pôžitkársky, do ktorého nie je škoda ani toho najlepšieho rumu.

5. Rum Epsresso Martini

Vlejte do šejkra 25 mililitrov Dark Rumu Captain Morgan, pridáte k nemu 25 mililitrov kávového likéru, zjemníte to 25 mililitrami cukrového sirupu a pridáte 25 mililitrov vychladnutého espressa.

Vo chvíli, keď pridáte kocky ľadu a všetko v šejkri premiešate, príprava je hotová. Vlejte koktail do martini pohára, nechajte zo šejkra stiecť aj penu a dozdobte povrch tromi zrnkami kávy. Čo vás čaká?

Ak na hustej, smotanovej pene plávajú zrnká kávy, nemusí to hneď znamenať že ide o mliečny nápoj. Práve naopak – káva a sirup sa pri pretriasaní v šejkri spojili do nadýchanej, krémovej peny, ktorá nepoľavuje na svojom vzhľade ani po dlhých minútach. Je ako frapé, avšak iba na pohľad. Rum Epsresso Martini je drink elegantný s príjemnou, vyrovnanou chuťou.

Pocítite v ňom osviežujúci chlad kávy, príjemnú priam opojnú sladkosť a karibské tóny tmavého rumu, ktorý sa vyjaví v celom svojom profile. Takmer neuveríte tomu, že je ho iba 25 mililitrov. Páči sa nám kontrast chutí, ktorý vzniká na rozhraní peny a kokteilu. Kým pena je výrazne kávová, kokteil vás ťahá do sveta zákuskov.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Olight Perun Kit – EDC svietidlo pre každú príležitosť
Nožík, lampička, zapaľovač, zápisník s perom, motúz a peniaze. Ak sa v tejto chvíli snažíte...
Read More

Pridaj komentár