Päť ginových koktailov, ktoré vás opoja explóziou chutí

gin kokteily

Gin, to nie je iba chuť borievok, ktorá sa snaží na seba upriamiť všetku vašu pozornosť. Ak za ňou vykvitnú jemné botanické odtienky bylín, razom viete že ide o precízne vyladený destilát, ktorý sa snaží rozihrať váš chuťový jemnocit.

Čo sa však stane, ak vezmete ginu dirigentskú paličku a postavíte ho po boku ďalších nápojov, aby ste z nich namiešali osviežujúce, letné drinky? Explózia chutí a hra farieb vás zaručene prekvapí. Užívajte si chvíľky pohody s našimi inšpiráciami.

1. Martinez

kokteil martinez

Neľakajte sa toho, že na prípravu tohto kokteilu potrebujete pristaviť do svojho barmanského kútika až päť fľašiek. Pod vašimi rukami prebehne súboj chutí, ktoré dokážu oklamať nejeden skúsený jazýček.

Naplňte bostonský šejker ľadom, a postupne do neho vlievajte 50 mililitrov ginu, 10 mililitrov červeného vermutu, 5 mililitrov suchého bieleho vermutu, 5 mililitrov likéru Maraschino cherry a dva streky bitteru. Výdatne schlaďte miešaním lyžicou a na počkanie servírujte v kokteilovom štandarde na stopke.

Je vyzývavý, mocný a priam vás žiada o to, aby ste ho vypili skôr ako z pohára nadobro stečie posledná kvapka rosy a z drinku vyprchá jeho mrazivý, osviežujúci ráz. Prísna harmónia chutí formuje mocný, koňakový éter, ktorý so silnou arómou višní preniká do každého póru na jazyku. Chvíľkami sladký, chvíľkami horký, stále však mimoriadne voňavý drink vám nedovolí popustiť z pozornosti.

Hľadáte v ňom slabnúce odtienky chutí, zamotávate sa v pavučinách jeho komplexnosti. Pri každom novom dúšku začína všetko od nuly. Niet šance aby ste ho rozobrali do detailu, niet šance aby ste ho pochopili. Jednoducho viete, že vám chutí svojou odvážnosťou a silou.

2. Slovakia Sling

kokteil slovakia sling

Čaká vás ohromujúci zážitok, pri ktorom nie je priestor pre improvizáciu. Nie je v tom žiadna náhoda, že sme pri miešaní siahli po slovenskom Gin Gine a slovenskej Nestville Cherry. Ukrýva sa v nich paleta chutí, ktorá sa v tomto koktaile rozvinie skutočne naplno.

Naplňte šejker ľadom a postupne do neho pridávajte 25 mililitrov Gin Ginu, 25 mililitrov Nestville Cherry, 25 mililitrov citrónovej šťavy a 10 mililitrov grenadína sirupu. Všetko dôkladne pretraste a preceďte na čerstvý ľad do vysokého pohára. Dolejte sódou alebo vodou a užívajte tornádo lahodných chutí.

Žiarivé farby, iskrivá chuť a pôžitok, ktorý sa rozvíja v jemnom víre ochutnávania. Kontrast medzi vzhľadom tohto kokteilu a jeho chuťou je priepastný. Hoci čakáte sladké tóny, vyvalí sa na vás kyslá, citrusová chuť, v ktorej sa ako mydlová bublina rozvíja čerešňovo-višňová aróma s tónmi whiskey a koňaku.

Chvíľočku trvá, kým poprevaľujete na jazyku chuť exotického ovocia, chvíľočku trvá kým si uvedomíte, že tým jemným, nápaditým korením celého nápoja je borievka. K tomu všetkému dokvitnú byliny lúk a vy máte pocit, že popíjate elixír, ktorý prebúdza mladosť a silu. Je úchvatný, mimoriadne príjemný. Verte tomu, že pri jednom poháriku určite nezostanete.

3. Negroni

kokteil negroni

Sú koktaily, ktoré vás vždy svojim spôsobom dostanú. Obzvlášť vtedy, ak to najmenej čakáte. Položte na stôl whiskey pohár, zasypte ho ľadom a vlejte do neho 25 mililitrov ginu, 25 mililitrov vermutu, 25 mililitrov Campari a dozdobte ho pomarančovou kôrou.

Táto absolútna klasika vás postaví na nohy bez ohľadu na to, či ste unavení z prechádzky na rozpálenom slnku, alebo vás zmorili obrovské porcie jedla na pikniku. Potiahnete dúšok, zaleje vás priam lekárnická horkosť citrusového typu a už to s vami ide ako na kĺzačke.

Borievka vás pochytí chuťou i arómou, za ňou sa rozvinú sladkasté ovocné tóny a opäť vás ohluší horkosť, ktorá nie je o nič menej príjemná ako chladivé kocky cinkajúceho ľadu.

Je príjemné dať sa dohromady pri jedinom kokteile, nie každý však znesie jeho vyzývavú chuť. Ak od prírody nereagujete na horké chute s pôžitkom, vymeňte Campari za Bitterol a všetko sa vám vyjaví v omnoho príjemnejšom svetle.

4. Tatra Tea 42% Slammer

Tatra Tea 42% Slammer

Tento mimoriadne voňavý drink vznikne pod vašimi rukami skôr, ako si to len uvedomíte. Naplníte šejker ľadom, zalejete ho 25 mililitrami ginu, 25 mililitrami Tatra Tea 42%, 25 mililitrami amaretta a 25 mililitrami pomarančovej šťavy.

Všetko dôkladne pretrasiete pre získanie ľadovej sviežosti a prelejete do whiskey pohára naplneného čerstvým ľadom a pomarančovou kôrou. Či robíte jeden drink alebo tri, na tom nezáleží. V šejkri ich otočíte na jedenkrát.

Je to ako hra na skrývačku, pri ktorej sa príjemne osviežite. Studený pocit na jazyku je iba začiatkom niečoho úžasného. Všetko začína horkosťou mandlí, cez ktoré sa prebíja mocná chuť broskýň. Pocítite čosi z citrusu, čosi z horkastého profilu ginu a stále nemáte jasno v tom, ako sa tento mocný kokteil plný výrazných chutí zrodil.

Zaujímavý je nielen mimoriadne širokým chuťovým profilom, ale aj tým ako jednotlivé chute medzi sebou bojujú o vaše chuťové bunky. Sladký, horký, sladký, horký, voňavý, citrusový, sladký, horký – avšak neprestajne osviežujúci. Príjemný drink do pánskeho klubu, úžasný pre každého, kto chce trénovať svoj jemnocit chute.

5. Malfy Gin Rosa & Orange Juice

Malfy Gin Rosa & Orange Juice

Na prvé počutie je to ako drink zo samoobsluhy. Vlejte do vysokého pohára s ľadom 50 mililitrov Malfy Gin-u Rosa, pridáte k nemu 125 mililitrov pomarančového džúsu a po premiešaní barmanskou lyžicou je hotovo. Hoci to znie akokoľvek jednoducho, čakajte oveľa viac ako do pohára dávate.

Orosený pohár so slamkou už po prvom dúšku prináša príjemné osvieženie. Pocítite prílev chladu, za ním sa rozvinie dôverne známa chuť sladkých pomarančov a keď sa všetko ustáli na jazyku, objavia sa mimoriadne jemné tóny grepu, borievky a bylín.

Len hrejivý pocit v hrdle v pauzách medzi dúškami prezrádza, že v tomto nápoji hrá svoju úlohu i alkohol.

Ide o miešaný drink, ktorý by ste pili na litre. S príjemným pocitom, s narastajúcim citom pre typický chuťový profil grepového Malfy Ginu. Ak hľadáte jemné a výdatné drinky na osvieženie, je isté že si ho zamilujete.

1
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Leatherman – kult vreckového náradia
Sú to situácie, ktoré prichádzajú na tých najmenej pravdepodobných miestach – vždy...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Pridaj komentár