Pripravte si pikantné kuracie štvrťky na grile

grilované pikantné kuracie štvrťky

Je to karibská klasika, s ktorou sa pri cestovaní stretnete v nejednom vidieckom stánku s občerstvením. Kus kuracieho mäsa so zelenou pomádou, ktorá sa snaží utajiť svoje zloženie. Z grilu stúpa neodolateľná vôňa a vy musíte zistiť o čo ide za každú cenu.

Čím to je, že takto pripravené kurča je plné šťavy? V horúčosti grilu sa čerstvo porciované mäso stiahlo v kŕči, ktorý ju uchoval. Hoci od začiatku hovoríme o kuracích štvrťkách, všetko sa predsa len točí okolo kurčaťa celého – kráľovského, so všetkým čo k jeho povesti patrí.

Rozdeľte ho

Nie je to nič, čo by ste nezvládli. Vyberiete urastené kura z obalu, prezriete si ako ho na farme vykŕmili a štvoricou ráznych rezov ho rozdelíte na časti. Prvý z nich vedie cez hrudnú kosť, druhý cez chrbticu, ďalšie dva zasa cez pomedzie pŕs a stehien.

Je iba na vás, či sa do toho pustíte nožom, alebo na pomoc povoláte nožnice. Isté však je, že i ten najmenej vydarený rez bude vo finále vyzerať k svetu. Ničoho sa nebojte, pretože to najlepšie kuracie mäso putuje do obchodov vždy iba vcelku.

Môžete to robiť znova a znova. Po celú grilovaciu sezónu od začiatku až do konca. Vždy vás však prekvapí ako sa mohutný, vtáčí korpus zmení na štyri štedré, avšak kompaktné porcie.

Odhaľte tajomstvo pomády

Jarná cibuľka, cesnak, čili paprička, muškátový kvet, nové korenie, tymián, citrónová šťava, ryžový ocot, sójová omáčka – na prvé počutie to znie ako kakofónia nezlučiteľných chutí a vôní.

Vtisnite však všetko do mixéra, spracujte na stredne hrubú zelenú pastu a v dobre naplánovanom sobáši vznikne pasta, ktorá priam volá do sveta svojou sviežosťou. Najprv pošteklí hravým octom, potom upúta muškátovým kvetom a kým sa prevoniate ku každej jednej prísade, gril je už nadobro horúci.

Využite pripravenú pastu až do dna a naneste ju rukami alebo štetcom výdatne na každý, pripravený kus mäsa. Uchytí sa na koži, prilepí sa ku svalu, vyplní medzery medzi rebrami. Práve tam, kde patrí.

Prudko na gril

Razantný, priam energický nástup na rozpálený rošt svedčí takto pripraveným porciám najlepšie. Budete vidieť, ako sa v sile osvalenia sťahujú v kŕči, ktorý ešte väčšmi zvýrazní ich urastenosť. Priam sa zaguľatia, priamo pred očami.

Pri teplote 200 stupňov Celzia pod zavretým poklopom potrvá približne 30 minút, kým sa mäso prepečie až na kosť. Je iba na vás, či porcie otočíte na rošte iba raz, alebo tak v zvedavosti spravíte opakovane.

Isté však je, že i keby ste nemali teplomer na kontrolu dosiahnutia teploty 76 °C vo vnútri najhrubšieho svalu, pomôcť si môžete špáradlom. Ak z hlbokého vpichu vytečie iba číra šťava bez ružového zafarbenia, ste vo finále.

Šťavnatejšie ako ste čakali

Či si ho dáte s pečivom, so zemiakmi alebo smotanovou omáčkou, pôžitok z lákavej vône sa rýchlo premení na vychutnávanie nevídanej šťavnatosti. Pri každom prehryznutí svalu priam cítite, ako sa do vás leje vyzretá chuť kuracieho mäsa.

Nepokazte si zážitok mrazeným kurčaťom, alebo rýchlym, halovým veľkovýkrmom. Táto príprava priam žiada, aby bolo kurča mladé, avšak vyzreté súčasne. A to bez gazdovského dvora, alebo wellfare odchovu nedosiahnete.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Caliterra – ako chutia vína z centrálneho Čile?
Nekonečné vody búrlivého Pacifiku, majestátny hrebeň Ánd so zasneženými vrcholkami, írečitá príroda...
Read More

Pridaj komentár