Ako prežiť pekelne horúci deň?

Možno vás zastihol v kancelárii, možno vám kazí víkend v pohodlí vašej chalupy, záhrady alebo terasy. Ak teploty vystúpia až príliš vysoko a nestrácajú na sile deň po dni, najradšej by ste volali o záchranu. Čo treba spraviť, aby ste sa cítili lepšie?

Zabudnite na zmrzlinu a nespoliehajte sa ani na slnečník. Musíte pre svoje telo spraviť viac, aby nebežalo na plné obrátky. Vymeňte palivo, dolejte vodu do chladiča a znížte otáčky. Je to jednoduché.

1. Vymeňte mäso za ovocie

Viete čo je pripravené v záchranných člnoch morských lodí na jedenie? Budete prekvapení, ale sú to cukríky. Nie preto aby vyčarili úsmev na tvári a vôbec nie na to, aby nahnali do vyprahnutých úst sliny.

Narozdiel od tukov a bielkovín, ľudské telo dokáže tráviť cukry bez toho, aby k tomu potrebovalo vodu. Urobte malú zmenu i vo svojom jedálničku a budete prekvapení, ako dobre sa budete cítiť.

Misa s čerstvým ovocím vás rovnako ako ovocný šalát nalejú potrebnou energiou a súčasne nevysilia telo pri ich trávení. Je to akoby ste sa vrátili do detských časov, keď ste rozlietaní za dedinou vyžili z krajca chleba na raňajky a naoberaného ovocia cez deň.

2. Namiešajte si chladivý punč

Nie je to nič, čo by ste nezvládli. Naplňte veľkú misu ľadovými kockami, zalejte ich ovocnou šťavou, pridajte Prosecco alebo svieže, perlivé víno a doplňte to rezmi šťavnatého ovocia bez šupiek.

Hoci to znie ako príprava na bláznivý večierok, v skutočnosti pripravujtete nápoj s mimoriadne osviežujúcim charakterom. Nejde iba o jeho mrazivý chlad, ale aj o zloženie.

Ovocné kyseliny dodajú telu sviežosť a taníny vám pomôžu dostať sa cez trpkosť dňa. Doplňte to čerstvou vňaťou byliniek a ste na tom ešte lepšie. Nič na tom, že nemáte misu s dvojitými stenami, ktorá spomalí rozmrazovanie.

Ak nedopitým punčom polejete stromčeky a kvety, všetku energiu spotrebujú na svoj rast.

3. Najmenší zo všetkých bazénov

Môže to byť lavór, vedro či kaďa. Vo chvíli, keď ich naplníte chladnou vodou, stačí len ponoriť pod hladinu nohy a malý zázrak sa začína. Krv, ktorá putuje cez tepny a cievy nadol sa ochladí, aby ju zasa žily vyniesli v oddýchnutom stave späť.

Nezáleží na tom, či sedíte na stoličke a lavór decentne ukrývate pod stolom, alebo sa pri vode i troška zabavíte. Isté však je, že má oveľa mocnejší účinok ako ventilátor. Pôsobí priamo na telo, v plnom kontakte, teplotou akú vzduch nebude mať ani uprostred noci.

4. Bavte sa

Nie je nič horšie ako ovievať sa v nude starým televíznym programom a čakať na chvíľu zábavy. Ak odtrhnete svoju pozornosť od nepríjemnej klímy, ľahšie sa vám podarí horúci deň prekonať.

Nepúšťajte sa do prác, radšej si užívajte pohodu voľného dňa. Kniha, rozhlasové vysielanie, triedenie známok, spisovanie plánov na zužitkovanie zvyšku leta – to všetko spôsobí, že čas ubieha rýchlejšie.

Vytiahnite na terasu hoci aj tablet ak máte pocit že jedinou vašou kratochvíľou je internet. Dôležité je iba to, aby ste sa oddali do konzumu zábavy.

5. Naplánujte zmeny

Dnes nič nespravíte s tým, že terasa i celý dvor horia v slnečnej páľave. Je to beh na dlhšie trate. Ako ochladiť dvor, terasu a záhradu? Stačí zopár účelných zmien a pôjde to samo.

Vysaďte štíhle a vysoké stromy, podvihnite trávniky do výšky pásu, rozmotajte závlahový systém pre nočné polievanie, rozprúďte stojaci vzduch a pridajte hmlu.

Narýchlo sa vám podarí iba ak pooblievať rozpálené palubky a spustiť sprchu chladnej vody, ktorá ovlaží vegetáciu vo vašej bezprostrednej blízkosti.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kultúra vreckového nožíka
Sú veci, ktoré by mali byť neustále vo vrecku. Ak pomýšľate na...
Read More

Pridaj komentár