Užite si grilovačku bez toho, aby ste slúžili ostatným

grilovačka

Je to tá najpokojnejšia grilovačka, akú si len dokážete predstaviť. Namiesto toho, aby ste stáli pri plynovom grile chrbtom spoločnosti a striehli na klobásky, mäso, zeleninu, pečivo a drinky, zábavnú atmosféru si užívate bez starostí, pekne za stolom.

Čím to je, že aktívny výkon možno zameniť za bezhraničný, kulinársky pôžitok bez toho, aby ste obrátili svet naruby? Hľadajte inšpiráciu v prímorských krajinách južnej Európy a nápad je na svete. Pripravte si na gril drobné sústa vopred a oddajte sa užívaniu vo chvíli, keď ostatní dorazia na večierok.

Stavte na výrobky

Klobásky, slimáky, špekáčky i párky – všetky majú čosi spoločné. Pri grilovaní si zachovajú svoj pôvab a čerstvosť oveľa dlhšie ako plátky marinovaného mäsa. Kým plátok grilovanej krkovičky má už po 15 minútach svoje najlepšie chvíle za sebou, klobáska je ešte len na začiatku rozvoja svojich chutí.

Nepozerajte sa na mäsové výrobky v črievkach ako na podfuk rýchleho občerstvenia. Práve naopak. Ak mäsiar použil kvalitné črievko, mäso a koreniny, výsledok svojej práce predvaril a neraz i zaúdil, kulinárske nebo je na svete. Práve tak, akoby ste rovnakú prípravu robili vy sami.

My nedáme dopustiť na výrobky, ktoré nájdete v predajnej sieti pod značkou Kura Kráľovské. Šťavnatá králičia klobása, slimáčik – gril klobása so syrom, slimáčik – gril klobása pikant, HSH Kráľovské hydinové špekačky a HSH Šľachtic prémiové hydinové párky sú našimi favoritmi, pri ktorých môžete očakávať to najlepšie – klasickú chuť, atraktívnu štruktúru ale poctivú dávku mäsa.

Keramika zjemní štruktúru

Je to čosi, čo v našich dvoroch často nevidíte. Klobásky a slimáky nakrájate na kúsky, rozdelíte ich podľa druhu do niekoľkých keramických misiek a oddelíte zeleninou. Práve tak, akoby ste šli pripravovať suroviny na varenie.

Tentokrát je však všetko iné. Zostanú v miskách pre ktoré pripravíte zálievku z vody, 50 mililitrov bieleho vína, 50 mililitrov rastlinného oleja a byliniek. Zdá sa vám to byť zvláštne? Možno iba do chvíle, kým misky naložíte do grilu.

Vo chvíli, keď sa pod nimi rozhorí plameň, premena sa začína. Šťava s bylinkami pomaly vstupuje dnu a robí štruktúru jemnejšou. Klobásky sa pripravujú v jemnom klokotaní i napriek tomu, že hostia majú prísť až neskôr.

Nebojte sa zmienky o víne. Neprejaví sa na chuti. Je iba šikovným trikom, vďaka ktorému budú klobásky jemnejšie a šťavnatejšie.

Rošt grilu znásobí chute

Iné je to s klobáskami a slimákmi, ktoré na miernom plameni predpripravíte priamo na rošte. Ich chute sa znásobia a štruktúry zasa spevnejú. Je to pravý opak toho, čo sa udeje v miskách.

Pridajte k tomu rozvaľkané lístkové cesto z obchodu, do ktorého zabalíte predkrájané párky a máte dobrotu naviac. S istotou, že tukové cesto nevyschne a párky v ochrannom obale tiež nestratia svoj pôvab.

Či k tomu prigrilujete misku papriky, rajčín, cukety, baklažánu, alebo si pripravíte i trojuholníky toustového chleba pre poslednú minútu prípravy, všetko je isté. Hostia môžu prísť, hoci aj o hodinu. Magický moment je tu.

Doohrievať a na stoly!

Srdečné zvítanie, výmeny darčekov a smiech. Tentokrát neuniknete zo spoločnosti, aby ste ustáli hodinu práce za grilom. A nebudete ani pobehovať s táckami a taniermi z jednej strany terasy na druhú, aby ste každého pobádali k jedeniu, kým je všetko čerstvé.

Rozpálite oheň na grile a pod vekom sa prihreje všetko, čo ste prichystali. Keď túto slávu vyložíte do stredu stola a rozlejete drinky, pôžitkárske vychutnávanie sa môže začať. Bez náhlenia, delenia spoločnosti, pomalým, priam kráľovským tempom.

A ak po hodine, dvoch čosi príde opäť na chuť, na grile sa občerství za pár minút. Pod vekom, v žiare roštu a plynového plameňa. Naučte sa užívať si život naplno. Nie je to podfuk. Je to štýl južných krajov, ktorý dokonale funguje.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Sen alebo piknik? Vafle ako vánok a rosé z Hawkes Bay
Je to jemné snívanie, pri ktorom sa cítite ako ľahučký, letný obláčik....
Read More

Pridaj komentár