S kanceláriou na cestách? GoalZero vás podrží

Sú to magické miesta, ktoré priam prehovárajú do duše, aby ste sa oddali oddychu, pohode a vychutnávaniu. Lesy utajené v opare, horské lúky žiariace kvetenou i skalnaté vyhliadky, ktoré sú snom nejedného turistu.

Je možné zamilovať si ich natoľko, aby ste ich v sezóne vymenili za pohodlie kancelárie? Zbaľte mobilný internet, pridajte k nemu notebook alebo tablet s príslušenstvom, zabezpečte energetiku a hor sa za dobrodružstvom.

Hoci to znie ako nedosiahnuteľný sen, my sme ho prežívame už po druhý rok. Tentokrát s novou powerbankou GoalZero Sherpa 100AC.

Genius loci

Deň po dni je to podobné. Učaruje vám tiché miesto s náznakom pohodlia a okamžite vybaľujete svoju výbavu. Takmer ako na stolíku v kaviarni, v područí prírody sa rodí vaše dnešné miesto pre prácu. Mobilný hotspot ohlási rýchlosť pripojenia, počítač štartuje s novými správami dňa a powerbanka so solárnym panelom putuje na svoje výsostné miesto.

Je to úžasné, ak si uvedomíte ako málo stačí na to, aby ste kdekoľvek vyčarovali elektrickú zásuvku pre prácu. Kým powerbanka s istotou zabudovaných akumulátorov formuje vaše zázemie, 28-wattový solárny panel GoalZero Nomad 28PLUS zbiera slnečné lúče pre okamžité, alebo neskoršie použitie.

Celá energetika váži skromných 2270 gramov, ktoré sú zárukou toho, že v teréne vydržíte nie jeden pracovný deň, ale i celý týždeň. S inšpiráciou, ktorá vás odľahčí od trpkosti povinností.

Solárny Panel Nomad 28 PLUS

Žiadne sľuby, len všedná realita dňa. Balíček nie väčší ako hárok kancelárskeho papiera je leporelom, ktoré vo svojich útrobách ukrýva štyri, mimoriadne odolné solárne články a jednoduchý, výklopný podstavec.

Znesú ohýbanie v batohu i odieranie skál, neublíži im ranná rosa ani krátky letný dážď, nerozpustia sa na letnej horúčave. Vždy, keď sú plne oslnené slnkom, vydávajú zo seba energiu s výkonom až do 28 wattov.

Cez USB konektor nabijete hotspot, navigáciu alebo myš, cez systémový konektor pripojíte powerbanku. Vždy s istotou, že o energiu nebude núdza. Už po druhý rok ho derieme od jari do jesene v horách, vždy s rovnakým pocitom.

Ak je obloha jasná, energie bude nadostač. Stačí však hustejší opar alebo tieň konára stromu a treba hľadať lepšie miesto pre umiestnenie. Ideálne na dosah kábla. Vy chcete tieň, panel zasa slnko. A tak pravidelne pozriete bokom, či svieti na panel zo správnej strany.

Ak to znie až príliš sebaisto, vedzte že ide o expedičný panel pre ktorý sú v porovnaní s vedeckými a športovými výbavami naše hory iba čajíčkom všedného dňa. Vybaliť, pripojiť, odpojiť, zbaliť. Nič neriešite, len ho z času na čas opláchnete vodou pre čistý výhľad na svet.

GoalZero Sherpa 100AC

Určite máte aspoň najmenšiu powerbanku pre mobil, navigáciu alebo bezdrôtové slúchadlá. Ak však chcete udržať pri živote internet, notebook alebo tablet s príslušenstvom, potrebujte viac ako pár watthodín energie v zásobe.

I po mesiacoch používania nás prekvapuje, ako sa podarilo vtesnať výrobcovi 95 watthodín energie do šasi, ktoré nie je väčšie ako knižka. Na pohľad útla, váhou však 907-gramová powerbanka je na vrchole aktuálnych technológií.

Výrobca ju osadil Li-Ion akumulátormi typu NMC, ktoré sú priam predurčené k tomu, aby putovali do terénu. S odolnosťou batérií pre elektromobily a s charakteristikou, ktorej neprekáža kolísavé, solárne nabíjanie využijete bez strát každú miliampérhodinu, ktorú vložíte dnu.

Za všetkým hľadajte nielen slepú dôveru, ale aj podrobnú diagnostiku. Hoci sa displej zdá byť na pohľad drobný, prezradí vám všetko čo riadiaca elektronika sleduje – napätie, kapacitu, teplotu, cykly, množstvo prijatej a vydanej energie.

Živé prehľady sú natoľko podrobné, že zachádzajú do detailov každého z konektorov. S touto powerbankou viete nielen na čom ste, ale priamo na cifrách vyčítate i jej účinnosť. Prezradí výkon solárneho panela, spotrebu tabletu, všetko. I to, koľko dní v teréne máte v tomto roku za sebou.

Nabíjačku platíte extra

Kým sa utopíte vo svete konektorov a technológií, potrebujete vedieť to najdôležitejšie. K tejto powerbanke nedostanete pribalenú nabíjačku a je možné, že doma žiadnu vhodnú ani nenájdete.

Solárny panel je fajn na terasu a do terénu. Na doma však budete pre prípravu na cestu potrebovať sieťový zdroj od GoalZero, alebo napájací adaptér štandardu USB 3.0 s výkonom v ráde desiatok wattov. Taký, ktorý je súčasťou najnovších smartbookov.

Je to tak trochu irónia. Plne nabitá powerbanka neváži na chrbte o nič viac ako vybitá. Tak prečo by ste mali do terénu vyrážať s rádom neistoty naviac?

Všestrannejšia, ako by ste čakali

Každá powerbanka má USB konektor pre nabíjanie zariadení. Na tejto ich však nájdete až štyri. Dva majú klasické vyhotovenie so štandardným konektorom, z ktorých môžete čerpať 2×2.4 ampéra.

Ak ste sa v minulosti nestretli s menšími powerbankami tohto výrobcu, mali by ste vedieť že za každým portom stojí múdry čip. Ovláda rýchlonabíjacie štandardy všetkých výrobcov a spolieha sa aj na meranie. Každé, novopripojené zariadenie podstúpi testovanie, aby zvolil najrýchlejší spôsob nabíjania. A to sa nám páči.

Iné je to s modernými notebookmi a tabletmi. Ak majú pre nabíjanie koncovku typu USB-C, powerbanka je pre ne pripravená dvojicou samostatných portov tohto štandardu. Každý z nich dokáže v rámci voľnej kapacity dodávať slušných 60-wattov príkonu, takže sa nemusíte báť toho, že powerbanka stratí dych.

Pridajte k tomu 100-wattový invertor s 230-voltovým výstupom pre ľubovoľné napájacie adaptéry a razom cítite tú všestrannosť. Niet zariadenia, ktoré by ste pre nabíjanie nedokázali pripojiť.

A predsa je tu čosi naviac. Kliknete na tlačidlo a pod chvíľou ožije plocha pre bezdrôtové nabíjanie. Mobil i slúchadlá získajú energiu aj bez káblov, daňou za komfort je iba nižšia účinnosť ako pri napájaní káblikom.

O čom to všetko je? Ak si svoju výbavu zladíte tak ako my, ak vyladíte spotrebu programov a operačného systému, elektrickú zásuvku už nepotrebujete. S úspornými modelmi ste za vodou.

Pozor na teplotu

Hladká a plynulá prevádzka by v expedičnej triede powerbánk nemala byť prekvapením. Jediné, čo si musíte hľadieť je teplota. Hoci je dnu zabudovaný ventilátor, ktorý chladí elektroniku i akumulátory pri záťaži, nečakajte že ide o riešenie bez bariér.

Ak slnko rozpáli kraj, ani tieň solárneho panelu nestačí na to, aby ste ju uchladili pre nabíjanie. Kým za dobrých podmienok dodá 28-wattový solárny panel dostatok energie pre plné nabitie za 8 až 10 hodín, bez chladenia vám nebude stačiť ani dvojnásobok času.

Chvíľu nám trvalo, kým sme na to prišli. Horúce akumulátory energiu neprijmú, treba ich chladiť zemou. Škára v skalách, či čutora s chladnou vodou položená na šasi stačia na to, aby sa na vás svet smial.

Nehľadajte chybu tam kde nie je. Kým solárny panel sa bez veľkej straty výkonu zohreje i na 90 °C, powerbanke svedčí aby zostala čím najchladnejšou.

Pravidlá určujte sami

Všetky USB konektory sú obojsmerné, takže ich možno používať na nabíjanie i čerpanie energie. Aby ste neuviazli v núdzi pri zlom rozhodnutí automatiky, pravidlá ich používania si môžete tlačidlami nastaviť.

Určujete ktorý je pre vstup, ktorý pre výstup, z displeja čítate údaje o wattoch či minútach ktoré treba na úplné dobitie či vybitie. Výrobca pridal všetky funkcie, o ktorých sme snívali pri predchádzajúcom modeli.

Už nepotrebujete diagnostické hračky, ktoré pripájate ku káblom, aby ste vedeli koľko energie cez ne preteká. Všetko sa dozviete interaktívnym pohľadom na čísla – reálne, bez optimistických klamov, s tvrdou realitou. Ak vidíte, že pri tomto slnku bude nabíjanie doplna trvať ešte 10 hodín, tak verte tomu že to bez zmeny počasia lepšie nebude.

Ustojí podmienky outdooru

Hoci má powerbanka na prvé zoznámenie priam kancelárske vyhotovenie, s odstupom času môžeme povedať, že jej nič nechýba k tomu, aby ste s ňou smelo vyrazili do terénu.

Nie na chatu, terasu kaviarne či do taverny so zázemím civilizácie. Prihoďte k nej polstrované puzdro pre nosenie v batohu, rešpektujte jej ventilátor ktorý útrobami preháňa vzduch z okolia a máte vo veci jasno.

V batohu nezmokne, v suchej tráve sa nezmáča rosou. Nejaký ten škrabanec ustojí a tam končia všetky výzvy. Tak ako notebook, tablet, hotspot či mobil nebudete kúpať v bystrine, tak ani powerbanku nevytiahnete do nepohody v daždivom počasí. Veď to ani nie je správny čas na prácu.

Powerbanka GoalZero Sherpa 100AC ( 349 €) je v tejto chvíli najkompaktnejším a technologicky najvšestrannejším energetickým zázemím, ktoré si môžete k mobilnej kancelárii nabaliť na cesty. Spárujte ju so systémovým solárnym panelom a ste za vodou. Bez ohľadu na to, či budú vašim pracoviskom lesy, pláže, hory alebo chaty a kaviarne, na každom mieste nájdete dostatok potenciálu nielen pre zber energie, ale aj pre jej uchovanie. Páči sa nám dokonalá a podrobná diagnostika, portfólio podporovaných technológií ale aj spoľahlivé, mimoriadne kompaktné spracovanie.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Cigara – len listy tabaku a štipka pektínu
Je to prírodný produkt, ktorý akoby zázrakom úplne unikol svetu chemického spracovania...
Read More

Pridaj komentár