Štyri kokteily z kontušovky, o ktorých ste nikdy nepočuli

Je mocná, mimoriadne voňavá, s chuťou ktorú nemožno prehliadnuť. Čo sa však stane, ak sa rozhodnete kontušovku popíjať vo forme kokteilov, drinkov a miešaných nápojov? Bude práve tak pôvabná, ako ju poznáte pri vychutnávaní po dúškoch.

Nič si nerobte z toho, že sa so zručnosťou barmanov v ére svojho rozmachu nestretla. A nech vás netrápi ani to, že ju museli vzkriesiť zo zabudnutia, aby ste si ju mohli užívať aj v dnešných dňoch. Nechajte sa inšpirovať štvoricou letných drinkov, ktoré sme pre vás pripravili pre osvieženie.

1. Felix

Je to naozaj pravda, že iba svadba dokáže dať človeku tú správnu náplň? Ak to vo svojej scénke vraví Felix Holzmann v súvislosti s kontušovkou, potom to predsa len musí byť pravda.

Vlejte do veľkej balónovej sklenky 50 mililitrov kontušovky Žufánek, pridajte 25 mililitrov citrónovej šťavy, dochlaďte to kockami ľadu, dochuťte limetovou kôrou a zavŕšte 100 mililitrami Tonicu Bio Organics Red Bull. Jemne premiešajte barmanskou lyžicou a servírujte.

Na prvý pohľad sa zdá, akoby vám ktosi pripravil za čašu chladného, grepového džúsu. Privoniate k nemu a cítite iba horké, citrusové tóny. Všetko sa však zmení vo chvíli, keď ochutnáte prvý dúšok. Zaleje vás príjemná chladivá sviežosť, na jazyku sa rozvinie príjemná citrusová chuť ktorú v tesnom závese vystriedajú korenisté tóny anízu. Objavujú sa nové a nové odtienky bylín a korenín, ktoré na jazyku vykvitajú  čoraz mocnejšie.

Až teraz začnete nosom vnímať jemné arómy, ktoré sa dostávajú na povrch. Je to hravý, nespútaný kokteil plný chuti, ktorý preberie vaše unavené zmysly k strehu. Ochutnávate ho znova a znova, vždy máte pocit, že ste objavili niečo nové. Svedčí mu podchladenie, takže pri popíjaní dúškov neotáľajte. Kým rosa na skle opadne, Félix by mal byť už vo vás.

2. Kafí

Zalievaná káva s rumom je možno nápojom na povzbudenie, určite vás však nepostaví na nohy, ak vás trápi neznesiteľná, letná horúčava. Ako z toho vykorčuľovať?

Vlejte do šejkra 25 mililitrov kontušovky Žufánek, pridajte 25 mililitrov kávového likéku Kahlúa, doplňte to 25 mililitrami dobrého espressa a dôkladne vymiešajte so štedrou dávkou ľadových kociek. Servírujte v pohári na šampanské, zdobené tromi zrnkami kávy a snietkou rozmarínu.

Môžete mať ochutnané plantážne kávy zo všetkých kútov sveta, ale aj tak vás prekvapí jej bylinná, kokteilová podoba. Pod hustou, krémovou penou sa ukrýva sladkastý, priam likérový mok, ktorý pred vami tají svoje črty ako chameleón. Najprv vyjaví chuť cukrenej, zalievanej kávy, potom do nej vnesie tóny espressa, až kým sa ku slovu nedostane aníz, ktorý má jemnú, likérovú podobu.

Súhra chutí je natoľko pevná, že pôsobí príjemne a prirodzene. Rozpomeniete si na detské, anízové sušienky, zaspomínate na dopíjanie studenej kávy pri táboráku, hlavou vám preblysnú všetky bylinné likéry, ktoré ste kedy ochutnali. A keď ochutnáte len penu samotnú, opäť k vám prehovára iba káva. A čo je na tom najzvláštnejšie? Ten nečakaný, hrejivý pocit v hrdle, ktorý kontrastuje s osviežujúcim chladom tohto drinku.

3. Ambrózia

Tak ako je ambrózia pokrmom bohov na Olympe, tak slávnostne a jemne pôsobí tento miešaný nápoj, ktorý akoby skrotil vášnivú bylinnú spurnosť likéru.

Vlejte do vysokého pohára 25 mililitrov kontušovky Žufánek, 25 mililitrov likéru Cointreau, zasypte ich kopou ľadu, dolejte 150 mililitrami grenadina džúsu a zavŕšte to kolieskom citrónu a vrcholčekom mäty.

Keď sa slamkou dostanete cez cinkajúce kocky ľadu, môžete ešte dlhé hodiny rozmýšľať nad tým, akým drinkom sa pokúšate osviežiť. Dokonalá harmónia akoby tvorila nové, nikdy nepoznané chute. Na jazyku cítite chlad a tropické ovocia, cez ovocný pôžitok prenikajú koreniny ďalekej Indie. Nech dumáte koľko len chcete, túto záhadu bez nazretia do rozpisky nerozlíšite.

I napriek tomu ide o atraktívny nápoj, ktorý troška mení svoj profil ak slamkou popicháte koliesko citrónu a mätové lístky. Akoby ste k jeho príjemnej, ovocnej sladkosti dodali trošku lahodnej protiváhy, ktorá mu svedčí.

4. Hmla

Tak ako sa objaví v plnej sile vo svojej vlastnej vôli, rovnako rýchlo uniká vtedy, keď sa jej zachce. Také isté je to aj s týmto kokteilom. Kým v šejkri namiešate tú najhustejšiu hmlu, v pohári sa rozplynie skôr ako si to uvedomíte.

Vsypte do whisky pohára 3 kocky ľadu a zalejte ich 100 mililitrami Tonicu Bio Organics Red Bull. V šejkri na štedrej dávke ľadu pretrepte 25 mililitrov kontušovky Žufánek, 25 mililitrov london dry ginu Beefeater a vlejte do pohára, do vrstvy búriacej sa peny a kociek ľadu.

Nie je to zvyčajný zjav v kokteilových pohároch, keď hustá hmla ustúpi  číremu výhľadu. S rýchlosťou akou sa objavila sa i vytratí. Nie však výdatná, bylinná chuť, ktorá spolu s ginom a tonikom nabrala úplne nový rozmer. Nie je to medicína starého lekárnika, nie je to ľadový čaj dedinskej bylinkárky. Je to čosi nové, mimoriadne jemné a príjemné.

Aníz sa v tejto spoločnosti vyjavil v najväčšej možnej jemnosti, akú si len dokážete predstaviť. Ťaháte jeden dúšok za druhým, prichádza na vás osviežujúca úľava, zdá sa vám, akoby bol svet ľahučký ako pierko. Nie je isté, že zostanete v pánskom klube pri jedinom poháriku. Ak si tento drink zamilujete, ešte dlho vás bude držať svojou výnimočnosťou.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Coco Mojito
Orieškový karamel, iskrivý citrus, vonná mäta a ľadová, bublinková sviežosť. Tieto netypické...
Read More

Pridaj komentár