Ako pripraviť čokoládový a mätový likér?

Čokoláda a mäta – dve výrazné chute, ktorým sa zvykneme oddávať samostatne, ale i spoločne. Čo všetko treba spraviť na to, aby ste ich zo surovej podoby dostali do likérovej fľaše? Cesta k výsledku môže byť jednoduchšia, akoby ste možno čakali.

Ak v tejto chvíli pomýšľate na krehučké zelené lístky a fermentované kakaové bôby, ktoré prešli pražením, vedzte, že výpočet surovín nie je konečný. Každý z likérov možno ladiť k dokonalosti práve tak, ako si ho vysnívate. Pustime sa do výroby likérov Crème de cacao a Crème de menthe.

Čokoláda, ako ju možno nepoznáte

Ak sa tabuľka čokolády ochotne rozpustí v teple dlane, neznamená to, že sa dokáže spojiť s liehom, vodou alebo sirupom. Môžete to skúšať s mixérom, môžete ju variť koľko len chcete. Vždy sa nakoniec oddelí a klesne na dno.

Ak však nasypete drvené kakaové bôby do vodky, a dáte im týždeň času na to, aby sa vylúhovali, stane sa čosi nečakané. Liehu odovzdajú svoje červeno-hnedé zafarbenie, a spolu s ním i typickú čokoládovú chuť a arómu.

Na 320 mililitrov jemnej, 40-percentnej vodky patrí 80 gramov kakaových bôbov. My sme pracovali s dvojdávkou, ktorú sme v závere precedili cez sitko, následne prefiltrovali cez hustý filtračný papier a doplnili vodkou na pôvodný objem.

Najprv sa uvoľnia iba drobné bublinky vzduchu, potom bôby napučia do svojej plnej veľkosti a postupom času čoraz viac vidno, ako čokoládový macerát tmavne. Neznesie teplo, pretože kakaové maslo musí zostať v bôboch. Doprajte im chlad a čas, aby zo seba vydali to najlepšie.

Sobáš so sirupom

Aby sa z čokoládového macerátu stal likér, treba ho doplniť cukrovým sirupom. My sme ho pripravili tak, že sme v 320 mililitroch vody po uvedení do varu rozpustili 300 gramov cukru.

Pre prvý čokoládový likér sme použili biely repný cukor, pre druhý sme siahli po kokosovom cukre, ktorý sa vyrába z kvetov tejto palmy. Je nadýchaný, tmavý a s vôňou karamelu. Práve taký, ako si ho podľa obrázkov predstavujete.

Sobáš liehového extraktu so sirupom prebieha za studena, zliatím do spoločnej fľaše. Trvá približne 30 dní, kým sa všetky chute prepoja a vyrovnajú. A ak po našom vzore pridáte aj troška vanilkových zrniečok, bude to dokonalé.

Ako chutia naše likéry? Ten prvý je ako tabuľka čokolády s príjemnými tónmi likéru. Sladký, výdatný, čistej chuti. Do druhého pridal kokosový cukor komplexnosť a jemnú štruktúru vločiek, ktoré sú mimoriadne atraktívne. Akoby mal za sebou desaťročia zrenia.

Ak máte pocit, že všetky tieto suroviny je náročné zohnať, poobzerajte sa po nich tam, kde sa vyrábajú výborné čokolády. My sme ich našli v čokoládovni Lyra Chocolate, kde sa rodia tie najlepšie tabuľky čokolády v ďalekom okolí.

Vôňa sviežej mäty

S mätou je to náročnejšie. Ak otriete jej lístok rukou, do miešaného nápoja vyplaví vonnú silicu. Ak ju však rozdrvíte tĺčikom, vyplaví sa z nej surovosť zelene a chlorofylu, ktorý sa okamžite rozpúšťa v liehu. Skúste ju zahriať a stane sa horkou.

Toto všetko sme brali na vedomie pri príprave likéru. Najprv sme do 360 mililitrov jemnej vodky vsypali približne rovnaký objem mätových listov, nakrájaných na veľké kusy. Stačilo desať hodín na to, aby zo seba vydali intenzívnu zeleň a mocnú silicu.

Podobne sme postupovali pri sirupe. Ten sme zvarili z 240 mililitrov vody a 300 gramov cukru, v ktorom sme po vychladnutí lúhovali polovičné množstvo mäty po dobu šiestich hodín.

Sobášením vo fľaši sme získali likér, ktorý v prvý deň vyzerá báječne, postupne však mení svoju sviežozelenú farbu na tmavé odtiene. Preto sme pridali i troška prírodného potravinárskeho farbiva vo forme gélu Dr. Oetker, aby sme tmavnutie zastavili.

Výsledok je výborný. Svieži, jasný, príjemne aromatický. Prečo sme to všetko robili? Aby ste si to mohli vyskúšať aj vy pre prípravu výborných miešaných nápojov. Prekvapíme vás nimi už čoskoro.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Irish Eyes
Mrazivý ľad, chladivá sviežosť mäty a povzbudzujúce tóny írskej whiskey. Tento kokteil...
Read More

Pridaj komentár