Dokonalá pohoda? Skúste churchwarden fajku od BPK

churchwarden fajka bpk kniha

Sú to príjemné chvíle, pri ktorých sa uvoľní telo i duša. Otvoríte škatuľku s fajkovým tabakom, odoberiete z nej porciu pre bafkanie a zručnými ťahmi ju natlačíte do kotlíka fajky. Stačí už iba malý plamienok a fajkárska duma sa môže začať. Tichá, komorná, priam osobná.

Ak sa vraví, že chuť tabaku najväčšmi vynikne pri pomalom, pôžitkárskom ochutnávaní, s niektorými fajkami to ide lepšie ako s inými. Okúsili ste už niekedy “čitárku” s dlhým, prehnutým náustkom? Už niekoľko mesiacov sa zoznamujeme s fajkou č. 69-33 od českého výrobcu BPK Proseč.

Pre pohodlie a pôžitok

Nie je to cesta k zabudnutej sláve uhorských a poľských husárov. A nie je to ani módny trend, ktorý vypadol zo snímok filmového plátna. Fajky typu churchwarden sú ustálenou klasikou, ktorá stojí po boku uhladených francúzskych a anglických dizajnov dlhé desaťročia.

Vezmite ktorýkoľvek z populárnych tvarov briárových hlavičiek, upevnite na čap aspoň 20-centimetrový náustok s prehnutým driekom a zlaďte kontúry tak, aby poskytli pohodlie. Vznikne vám fajka, ktorej svedčí viac pracovňa, terasa a altánok vo dvore, ako posedenie v klube, v parku či na rybách.

Dlhá, tenká a štíhla konštrukcia nie je ideálom pre nosenie v náprsnom vrecku, ba aj robustnosť svojim spôsobom ustúpila jemnosti. To všetko preto, aby ste si svoje chvíle oddychu a rozjímania mohli užiť v ešte väčšom pohodlí.

V kresle i na lavici

Zabudnite na hryzenie náustku medzi zubami, rozlúčte sa na čas s opieraním lakťov o stôl. S novým tvarom fajky prichádza príjemný, doposiaľ nepoznaný komfort. Všetko sa to začína už pri zapaľovaní tabaku. Hoci ste pripravení potiahnuť vzduch, aby plameň prenikol hlboko do kotlíka, všetko sa deje v príjemnej vzdialenosti od tváre.

Unikáte dymu ktorý stúpa z hlavičky nahor, ste mimo žiary plameňa a všetkého čo sa deje pri počiatočnom zarovnávaní, utláčaní a rozťahovaní. Akoby ste boli iba vzdialeným divákom, ktorý si užíva magickú chvíľu prípravy. Nie však neosobne, ale s plným nasadením.

Druhý zlom nastáva v momente, keď uložíte briarovú hlavičku medzi palec a ukazovák, aby ste mali teplotu horenia pod kontrolou. Ihneď si všimnete, že kým je päsť na stolovej doske, náustok dosiahne až do úst.

Meníte polohu sedenia, chrbát sa uvoľňuje a zrazu máte pocit, akoby sa lavica stávala stoličkou a stolička kreslom. Pohodlie prichádza samo, bez toho aby ste čokoľvek spravili.

Príjemne chladný dym

I tabak je akýsi chutnejší, akoby ste si spravili v bafkaní dlhšiu prestávku. Má to dva dôvody. Prechodom cez dlhší náustok dym príjemne vychladne a aj vaše poťahovanie je akési jemnejšie, menej hlboké. Studený dym z náustka sa mieša s teplejším z kotlíka a tvoria akúsi chladnú, odpočinutú zmes.

Neprejaví sa to tým, že by dym stratil hustotu, objem a výdatnosť. Skôr v ňom pocítite jemnejšie odtienky chutí a aróm, ktoré vám dosiaľ unikali. Všetko je akési zrelšie a jasnejšie. Azda vďaka tomu, že sa všetka vlhkosť cestou vyzrážala.

Ak dokážete oceniť pri ochutnávaní whisky rozdiel medzi pohárom a degustačným kalichom, podobne sa budete cítiť i teraz.

Spoľahlivé spracovanie

Nebojte sa toho, že dlhý náustok a jemný čap hlavičky sú priveľkým rizikom pri každom rozoberaní a skladaní. Ak pre namazanie použijete mäkkú tuhu ceruzky, po každom vychladnutí to pôjde ako po masle. Nič vám nepraskne, nič sa nezlomí.

Čap fajky BPK 69-33 je aj napriek jemnému vzhľadu skutočne pevný. Na briarovej hlavičke má stena hrúbku 3 milimetre, čap s priemerom 6,5 milimetra má 3-milimetrový vývrt. Pridajte k tomu hliníkový chladič ktorý je zapustený do dvoch tretín dĺžky čapu a máte z toho zostavu, ktorá čosi ustojí.

Ak na vás pôsobí kovový chladič staromódne a zbytočne, mali by ste vedieť, že plní aj ďalšie poslanie. Obmedzuje prietok dymu a vytvára akúsi bariéru, vďaka ktorej je ťah fajky rovnaký bez ohľadu na to, či je prázdna alebo plne natlačená.

Znamená to, že ak si chcete užiť jemnú chuť slabo natlačeného tabaku, dym bude stále rovnako chladný a príjemný. Bez toho, aby ste museli vynaložiť neprimeranú snahu na to, aby ste poťahovali dym čo najpomalšie.

Hlavička na jeden flake

Briarová hlavička má pre tabak 18-milimetrové vŕtanie s hĺbkou 28 milimetrov, čo je druhý najväčší kaliber vo firemnej ponuke “čitárok” . Je to objem, do ktorého s trochou šikovnosti natlačíte celý flake štandardného formátu.

Znamená to, že na jedno naplnenie vás čaká približne 50-minútový pôžitok z bafkania pri kompaktnejších, vlhkejších tabakoch škandinávskeho typu a o nejakých desať minút menej pri kyprých, ľahkých rezankách.

Vnútro komory je hladké s jemnými ryhami po vŕtaní, vonkajší povrch je pigmentovaný a voskovaný. Naša hlavička má peknú, takmer symetrickú kresbu, takže ak si vyberiete tú svoju podľa svojho vkusu, môžete byť so svojim výberom pre víkendovú pohodu spokojní.

Príjemne prekvapení sme kvalitou, hustotou a dokonalým vyzretím použitého briaru. Ani pri tabakoch s horúcejším horením sme nezaznamenali náznaky nahorievania ani napriek tomu, že máme vo zvyku držať vrstvičku karbónu čo najtenšiu. Nič nepraská, nič sa nedeformuje.

Ohybu chýba plynulosť

Akrylový náustok má dĺžku 22 centimetrov, takže priveľmi nepočítajte s tým, že sa vám ho podarí čistiť v plnej dĺžke čistiacim drôtom. Tie dlhšie nájdete na stánkoch iba zriedkavo, takže vám nezostane nič iné, len čistiť postupne, z oboch strán.

Chvíľu potrvá, kým si zvyknete na zasekávanie v ohybe. Drôt však vždy nakoniec ustúpi a čistenie prebehne hladko. Páči sa nám geometria prehnutia, dĺžka náustku i jeho tvarovanie na strane ústia. Predsa len je tu čosi, čo by mohlo byť lepšie.

A to ohýbanie, ktoré je tak trochu nešikovné, kostrbaté, nerovnomerné. Ohýbacia šablóna by za sebou zanechala lepší výsledok ako séria bodových ohybov v rade za sebou. Pri pohľade na lesk fajky vás to vždy troška zamrzí, pri používaní to však ide mimo vás.

Na dobré sa rýchlo privyká

Fajky firmy BPK Proseč sú známe veľmi priaznivou cenou a iné to nie je ani v tomto prípade. Za necelých 30 eur získate v papierovej škatuľke starostlivo zabalenú fajku s veľmi dobrým remeselným spracovaním.

Očakávajte jemné kontúry, dokonalé spracovanie čapu a štíhle črty, ktoré priam nadväzujú na francúzske štandardy 50-tych rokov. Churchwardenka BPK 69-33 váži 27 gramov a jej dĺžka je 25 centimetrov. Priam ideál na to, aby ste vstúpili do nového, doposiaľ nepoznaného sveta.

My musíme povedať, že prvé mesiace zoznamovania v nás zanechali skutočne hlbokú stopu. Ak vám sadne ergonómia tejto fajky, verte tomu, že si ju zamilujete. Na terasu, do altánku, na lavičku do dvora, ale aj k novinám či knižke.

A ak príde na posedenie pri dobrom, čiernobielom filme, akoby ste sa pod chvíľou sami ocitli v spoločnosti, ktorú sledujete.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Štyri rumové kokteily, ktoré zvládnete i vy
Je to osvieženie, pri ktorom sa sobáši rum s ľadom, citrusmi a...
Read More

Pridaj komentár