Ochutnajte nginious! Summer Gin, spoznáte chuť leta

nginious! Summer Gin phár ovocie

Žiadny iný spirit neprežíva v posledných rokoch tak mocnú renesanciu, ako gin. Pomaly, ale iste sa vymaňuje z prísnej uniformity, kde sa chuť rodí z velejemného liehu, borievky a skromnej hŕstky koriandra s prímesou vonných a horkých bylín.

Pôvab ginu objavujú majstri v páleniciach ovocia, aby mohli tvorivo vykryť medzisezónu. Vychýrené bary si nechávajú vyrábať giny, ktoré môžete ochutnať iba u nich. A ak príde na ochutnávanie, stále sa objavujú nové a nové chute, ktoré neprestávajú baviť.

Keď hovoríme o gine, rozhodujúce sú iba dve veci. Chuť borievky na popredí a spôsob prípravy, ktorý robí z tohto nápoja skutočný destilát. Iný nie je ani švajčiarsky nginious! Summer Gin 42%, ktorý je predmetom našej dnešnej degustácie.

Skutočný gin doma nepripravíte

Nie je tajomstvom, že najjemnejší z liehov nájdete práve v gine. Možno ho vypálili z obilia, možno z melasy, zemiakov či dokonca medoviny. Isté však je, že musí mať svoje kvality, aby sa v ňom dokázali rozvinúť jemné odtienky aróm a chutí.

Nemusí sa tak stať v pálenici, ktorá gin vyrába. Hoci by bol zakúpený v špičkovej kvalite z liehovaru – čo aj je zvyčajným postupom – všetko bude v najlepšom poriadku. Pretože to najväčšie majstrovstvo ešte len príde. Všetko je ukryté v receptúre a spracovaní.

Môžete do liehu naložiť suché vňate, plody, kvety, šupky, kôry i korene, aby sa skôr či neskôr vylúhovali. Môžete doň nasypať koreniny ďalekého Orientu aby sa s liehom podelili o svoju prenikavú chuť. A ak príde na zrelé ovocie a byliny, nie je nezvyčajné rozpučiť ich na kašu a použiť v čerstvej sviežej podobe.

Ako dlho lúhovanie potrvá, to zostáva v každej výrobe tajomstvom. Isté však je, že gin sa zrodí v kotli či kolóne.

Džin vo fľaši

Aby sa zo zafarbeného macerátu stal priezračný gin, starostlivo pripravená dávka ochuteného liehu podstupuje destiláciu. Niekedy vo svojej čistej podobe, inokedy s košíkom vonných bylín v stúpajúcom stĺpci éteru, aby tie najjemnejšie chute prešli do ginu až na záver.

Pomalá destilácia dáva ginu jemnosť, následné krátke zrenie v nerezovom tanku alebo skle sobáši jeho chuťové odtienky. Hoci sa príprava tak trocha podobá na dávne remeslo lekárnikov, výsledná destilácia je kľúčová.

Gin musí zaujať vôňou a chuťou, gin musí prebudiť zmysly k pohotovosti. Očakáva sa od neho ľahkosť a sviežosť botanických tónov, ktoré sa do degustačného pohárika nedostanú v žiadnom inom spirite.

Fľaša, ktorú si zapamätáte

Nízka, plochá pollitrovka s neprehliadnuteľným švajčiarskym emblémom a oválnym výrezom vinety je už niekoľko rokov vizuálnym podpisom ginov zo švajčiarskych dielní Olivera Ulricha a Ralpha Villigera.

Všimnete si ju raz, zaregistrujete ju s odstupom času v inej grafickej podobe a stále vám je jasné, že sa pozeráte na ikonu švajčiarskej ginovej renesancie. Táto pohľadná fľaša má však dávnejšiu históriu.

V koženom obšití, s neskôr pridaným kovovým dnom je obrazom pánskych vreckových likériek, ktoré kedysi patrili k odevu každého britského gentlemana. S povzbudzujúcou whisky, lacným ginom alebo iným mocným nápojom na posilnenie.

V kontexte s novými, prémiovými ginmi však nadobudla novú tvár. Atraktívnu, lákavú, nezameniteľnú. Hoci ide o pollitrovku, vždy sa javí byť tak kompaktnou, akoby sa pýtala s vami na každý piknik, výlet či na vodu.

Vôňa horského leta

Ozve sa cinknutie sklenej zátky pri otvorení, potom príde hra bublín v krátkom hrdle fľaše pri nalievaní a keď priezračný gin rozkrútite v tulipáne aby ste sa oddali jeho prchavej vôni, prichádza to postupne na vás.

Na jemnom éteri liehu sa ohlásia borievky, za ktorými prichádza neprehliadnuteľná aróma zrelých broskýň. Nie je to vôňa ovocného destilátu, ale vábenie čerstvého ovocia v jeho surovej, panenskej podobe.

Ku slovu sa dostávajú svieže tóny citrusu, v príjemnej súhre sa objaví náznak kvetov. Kde sú všetky tie byliny, horké korene a vňate, ktoré poznáte z iných ginov? Akoby s volaním leta unikli preč a uvoľnili miesto ovocným tónom, pre ktoré márne hľadáte pomenovanie.

Tento gin je mimoriadne svieži, ľahučký, vábivý. Dokonca i pre tých, čo nesadajú ku ginu často.

Svieža chuť zaujme

Príbeh, ktorý sa rozvinul v arómach pokračuje aj pri ochutnávaní. Jemný lieh sa rozlieva po jazyku a s ním i plná, nie však príliš mocná chuť borievky. Je divoká a sladká, súčasne však dosť uležaná na to, aby umožnila prejavu ďalších chuťových odtienkov.

I teraz prichádzajú citrusy – svieže bez akcentu horkej šupky. A popri nich sa ozývajú príjemné ovocné chute, v ktorých hľadáte lesné bobule a drobné ovocie záhrad. Trvá vám dlhé minúty, kým sa prederiete zladenou harmóniou, aby ste oddelili jednotlivé pôžitky od seba.

Keďže k tomuto ginu patrí i rebarbora, biele korenie či jazmínový kvet, ľahko sa zamotáte v rozpoznávaní. Isté však je, že ide o gin novej, doposiaľ nepoznanej chuti, ktorý má svojský, veľmi príjemný charakter. S príjemnou botanickou horkosťou, ktorá osvieži.

Svoj pôvab rozvinie teplý i chladený. Má všetky predpoklady na to, aby po boku dobrého tonicu vydal zo seba to najlepšie. A práve miešaným nápojom z tohto ginu sa budeme venovať nabudúce.

nginious! Summer Gin rozvíja paletu chutí novým smerom, kde koreniny a ovocia preberejú moc nad známym svetom bylín. V duchu letného pôžitkárskeho vychutnávania, s vyhliadkou piknikov, výletov a príjemných posedení na terase.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ako chutí rum Božkov Republica Exclusive?
Keď prvý trstinový rum od Božkova vstúpil na pulty predajní, mala to...
Read More

Pridaj komentár