Vráti sa kult ploskačiek späť do života?

Je to ten najmenší a najosobnejší bar na svete. Nenájdete ho na mape a nedočítate sa o ňom ani v najpodrobnejších bedekeroch. Siahnete do vrecka, vytiahnete z neho plochú, plechovú fľašku a ochutnávanie sa môže začať.

Ak v tejto chvíli pomýšľate na ploskačku, nemýlite sa. Hoci sa zdá, že ide o éru, ktorá je už niekoľko desaťročí za horizontom, vyzerá to tak, že je opäť na ceste späť. Do pôžitkárskych životov tých, čo dospeli k rozvahe.

Znovuzrodenie menom SWIG

Zabudnite na jarmoky, predajne so suvenírmi a starožitníctva. Ak chcete štýlovú ploskačku do saka, nohavíc či kabáta, porozhliadnite sa po tej, čo nesie meno SWIG. Má oblý, viktoriánsky dizajn, bezchybne dokonalý lesk a osobný charakter, ktorý jej dáva šmrnc.

Za britským projektom stojí David Galbraith, ktorý si už v roku 2013 všimol, že dôstojne vyzerajúce ploskačky zmizli z trhu. A nielen to. Ak sa nejaké objavia, rovnako rýchlo aj zmiznú. Rozhodol sa preto založiť firmu a vytvoriť tím, ktorý by plnil sny pánov z celého sveta.

Vďaka nemu sa dnes môžete zapísať do objednávkového poradovníka, aby ste sa stali členom klubu tých, čo nosia ploskačku SWIG vo vrecku. S výrobným číslom na viditeľnom mieste a s osobným gravírovaním ukrytým pod košieľkou podľa vlastného výberu.

Je to ploskačka na celý život, od ktorej sa očakáva, že bude v sebe niesť vždy lákavý obsah, hodný skutočného pánskeho baru. S vyberaným vkusom, s rozhodujúcim charakterom.

Zlaté časy ploskačiek

Bola to éra nástupu vreckových hodiniek. Už v osemnástom storočí sa začali objavovať ploskačky v podobe, ktorá je blízka k tým dnešným. Boli súčasťou životného štýlu vyššej spoločnosti, ktorá si k radovánkam života nosila kvalitné pitie podľa svojho vkusu. Sklené, cínové, strieborné – vždy slušivo zdobené.

Druhý boom zažili ploskačky v USA s príchodom prohibície. Tentokrát už nešlo o pôžitok, ale o spôsob ako so sebou nosiť štátom zakázaný alkohol. I táto doba sa tak trocha točí okolo hodiniek. Tie vreckové končili, pretože začala éra náramkových.

Ploskačka vždy patrila k obrazu cestovateľov, dobrodruhov, námorníkov, golfistov, džentlmenov a kriminálnikov. Neraz sa však blysla i po ženskom boku. Dnes je skôr darčekovým artefaktom ako súčasťou spoločenského života.

Svet ploskačiek má svoje pravidlá

Objemový štandard je 6 uncí, čiže 177 mililitrov. Počíta sa s tým, že všetko sa vypije v deň naplnenia bez toho, aby sa džentlmen opil. Ak by ste z pánskych klubov v Európe zamierili do krajov bourbonu v USA, narazili by ste na väčšie ploskačky – 8 uncové s objemom 236 mililitrov.

Do ploskačky patrí whisky, gin, vodka, rum, nikdy však nie likér alebo víno. Stupňovitosť nad 40 percent má svoje odôvodnenie – dezinfikuje. Ak z vrecka vytiahnete ploskačku, patrí sa ponúknuť i vašich priateľov. Zabudnite na poháriky, pije sa priamo z uzučkého hrdla so závitom.

S ploskačkou sa chodí na piknik, do parku, k športom, šachu ba dokonca i na svadby. Určite by ste ju mali nechať doma, ak sa chystáte do baru či klubu, na pohreb alebo bohoslužbu.

A ako je to s jej tradičným prehnutím? Čím bližšie je k telu, tým menej je pod kontrolou cudzích očí.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Upečte si na grile dánske škoricové hniezda
Je možné pripraviť na grile olovrant, ktorý sa úplne vymyká z rutiny...
Read More

Pridaj komentár