kniha víno

Jednoduchá svojim názvom a dizajnom, nesmierne obsiahla a široká svojim obsahom. Ak by sme chceli popísať prvý zážitok, ktorý vás čaká pri stretnutí s touto knihou, reč bude určite o jej hmotnosti. Žiada mocnú ruku, ktorá ju z knižnice preloží na pohodlný stôl pri každom čítaní. Často sa prichytíte, že ste ju ponechali pre ďalšie čítanie bez odkladania na miesto.

Početný kolektív autorov, ktorý stojí za knižkou Víno z vydavateľstva Slovart nie je partiou vedeckých pedagógov, ktorí sa snažia zjednotiť svoju reč, prístup k písaniu a spôsob prejavu. Skôr sa podrobili formátovaniu a sadzbe, aby vyrozprávali všetko čo majú na jazyku.

Je kniha Víno príručkou, encyklopédiou, cestopisom alebo kulinárskym katalógom vín z rôznych kútov sveta? Zo všetkého tak troška. Isté je iba jediné. Nik nepočíta s tým, že budete čítať knihu od začiatku po koniec na jeden dúšok. Skôr ju budete vychutnávať po stránkach, témach, kapitolách a oddieloch práve tak, ako to robíte s pohárom vína.

Vtiahne vás k pôžitkom

Ako sa pestuje hrozno, na akej pôde sa mu darí najlepšie, kedy sa zbiera a ako sa vyrába víno? Hneď na úvod knihy vás čakajú témy, ku ktorým sa budete vracať najčastejšie. S množstvom pekných fotografií, historickým kontextom a najnovším pohľadom na problematiku náučným spôsobom zodpovedajú otázky, o ktorých rozmýšľa každý milovník vína.

Nechce vás posmeliť do budovania vlastného vinohradu, či výroby vína. Z pozície sprievodcu vás bohatým výkladom sprevádza jednotlivými zastávkami, ktoré sú spracované do najmenšieho detailu. Všetko vzájomne súvisí, všetko vo finále končí pri chutiach, vôňach a vzhľade vína. Ak si k čítaniu nalejete čašu tohto kráľovského moku, všetko to akosi zapadá.

Tak ako pozorne ovoniavate a ochutnávate každý dúšok, podobne prechádzate cez text. S plným sústredením, pochopením a konfrontáciou so spomienkami a vinárskymi skúsenosťami. Na svoje si prídu začiatočníci i skúsení milovníci vína, veková kategória čitateľa akoby sa zotrela v stope spoločného záujmu.

Postupne prejdete dejinami a pitím vína, stážou na vinici, ale aj prácami a pôžitkami vo vínnej pivnici. Zrazu, akoby sa cyklus uzavrel v plnom pochopení.

Nielen vinársky zemepis

Čítanie začne naberať na obrátkach vo chvíli, keď sa vydáte na cesty do rôznych vinárskych regiónov sveta. Prebehnete svetadielmi, preskúmate ich klímu a odrazu sa ocitáte v jednej provincii za druhou. Každý z autorov vás vedie odlišným spôsobom, každý z nich popisuje končiny, ktoré sú mu blízke.

Nečakajte strohý výpis vinárskych oblastí, viníc a vychýrených katalógových a medailových vín. Táto kniha nie je katalógom. Hoci je to nosná štruktúra podstatnej časti tejto knihy, texty predsa len odbočujú bez akýchkoľvek obmedzení aj k prísne konkrétnym špecialitkám.

Od výroby korkových uzáverov, cez rodinné príbehy, historické kontexty až k plánom a najnovším módam jednotlivých oblastí. Vždy v textoch s detailom, pridanou hodnotou a užitočným obsahom. Pod chvíľou zaváhate či ste už spomínané víno nepili, inokedy  si na papierik značíte inšpirácie pre nákupy. Články sú tak mocne nabité informáciami, že sa rýchlo pristihnete pri tom, že knižku čítate tak trocha po dúškoch.

Preskakujete z krajiny do krajiny podľa nálady, pracujte s tuctom záložiek a papierikov, vďaka ktorým vám nič neujde. Kniha sa tak stáva pestrým kaleidoskopom, ktorý nemá konca a môže trvať i dva mesiace, kým ju po prvýkrát prečítate od začiatku do konca s pocitom, že sa k nej opäť vraciate.

Nezunuje, avšak knižnicu nezatieni

Pestrosť a šírka záberu si nás získali. Táto kniha by nemala chýbať v žiadnej domácej knižnici, ktorá čo i len malý priestor venuje vínam. Nemusíte sa báť toho, že 900 strán kvalitného obsahu zatieni ostatné knihy, s rovnakou tematikou. Práve naopak – máme pocit, akoby šlo o doplnok toho, čo bolo doposiaľ napísané – bez opakovania, klišé a notoricky známych vecí.

Dobrú prácu spravilo aj vydavateľstvo pri preklade a editorskej práci. Prirodzený tok slov, zrozumiteľné vety, dokonalá terminológia a bezchybná prezentácia sú na mieste. A to i napriek tomu, že ide o obrovské sústo, ktoré nie je možné spracovať na jediný priechod.

Kniha Víno ISBN (9788073917012) z vydavateľstva Slovart je titulom, ktorý musíte rozhodne mať. Obsah knihy nijako nestarne, je mimoriadne aktuálny a svieži. Nestáva sa často, aby sa v predaji objavila tak dobre spracovaná knižka mapujúca vinársky svet.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Už nikdy nekupujte nový notebook
Otvoríte škatuľu, vybalíte novučičký notebook a nahráte si do neho všetky svoje dáta....
Read More

Pridaj komentár