Kráľovská kuracia terina s ringlotami

kráľovská kuracia terina

Je to oslava kuracieho mäsa v priam slávnostnej podobe. Otvoríte zavárací pohár, vydolujete z neho niekoľko porcií ľahučkej teriny a pripravíte rýchle občerstvenie s čerstvým pečivom k chutnému vínku.

Hoci to prudko zaváňa vychutnávaním a pôžitkárstvom, na začiatku je kus poctivej práce. Pripravte si päť balíčkov Kráľovskej kuracej polievkovej zmesi, bylinky, zopár sviežich surovín na ochutenie a pustite sa s nami do prípravy terrine de poulet aux reine-claude.

Vývar, mäso, kosti

Asi by vám to nikdy nenapadlo len tak, z rozumu. Vziať desiatku kuracích trupov, uvariť ich v tlakovom hrnci a pooberať z nich kúsky najlepšieho mäsa s kožou. Práve také sú počiatočné prípravy, ktoré vám nedajú zaháľať.

Naplňte trupmi tlakový hrniec, zalejte ich osolenou vodou a povarte v tlaku presne 12 minút. To je čas, kedy sa mäso dokonale oddeľuje od kostí, avšak torzo má ešte poslednú chuť držať pohromade. Zapnite si rádio a oberajte.

Každú dávku varte v tej istej vode, aby sa sila vývaru znásobila. Budete prekvapení výsledkom. Z piatich priam kráľovských balíčkov získate takmer dva kilogramy čistého mäsa a kože, ku ktorým máte ako bonus sýty vývar s približne centimetrovou vrstvou tuku. To je ten najlepší základ na prípravu teriny.

Melieme a zvárame

Kým zapnete mlynček, aby ste v ňom mäso s kožou pomleli, pohľadajte v zásuvkách platničku s najväčšími otvormi. Mali by mať aspoň 10 milimetrov, aby sa jemné mäso nezmenilo na kašu. Ak ju nemáte, mäso smelo nasekajte nožom.

Aj vývar bude potrebovať drobnú úpravu. Nechajte ho 30 minút bez pokrievky na miernom plameni, aby sa z neho vyvarila časť vody a zhustol. Bez toho, aby ste ho museli miešať, razom sa vytratí takmer tretina jeho objemu.

V tejto chvíli ste pripravení pustiť sa do čarovania s chuťami.

Ovocie, zelenina a bylinky

Odkrojte z údenej slaniny dva hrubé plátky, nakrájajte ich na kocky a nechajte vytopiť na panvičke. V medzičase si nakrájajte na malé kocky dve mrkvy, päť byliek stopkového zeleru a jednu sladkú, červenú papriku.

Na panvičke pod chvíľou začnú mäknúť. Dajte tomu pomalý priebeh a krájajte ďalej. Budete potrebovať ešte päť veľkých, zrelých ringlôt a dva pomaranče. Nakrájajte ich na kocky a pridajte k zelenine.

Možno to na pohľad nevyzerá tak zvláštne ako pri čítaní tohto receptu. Isté však je, že túto zmes nedusíte do mäkka – len na skus. Riaďte sa stonkovým zelerom, ktorý je najhúževnatejší. Podlejte ľahkým červeným vínom (my sme použili Alibernet) a doprajte mu chvíľu času, aby sa z neho voda odparila.

Miešanie chutí

Korenie štyroch farieb, tymian a rozmarín od Mäspomy, soľ, mäso a dusená zmes ovocia a zeleniny. Čo s tým? Ak ich premiešajte, začnite po jednej naberačke pridávať vývar, ktorý máte pripravený.

Najprv z povrchu zbierajte tuk, potom sa pustite aj hlbšie. Práve tam sa ukrýva nielen intenzívna chuť, ale aj želatína ktorá vznikne po vychladnutí. Pomaly všetko premiešavajte a pridávajte vývar dovtedy, kým ho mäso neprestane do seba prijímať.

To je čas na plnenie keramických misiek a zaváracích fliaš. Servírovať na stoly môžete ihneď.

Ak sa však rozhodnete pripraviť si terrine de poulet aux reine-claude ako studenú chuťovku do zásoby, nezabudnite dôkladne uzavreté poháriky vysterilizovať. Pri teplote 110 stupňov Celzia budú potrebovať 90 minút času na to, aby ustáli uskladnenie bez chladničky – v tmavej špajze.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Eclesia´s Pipes – fajky s príbehom, ktorý musíte zažiť
Je to únik z koloritu všedných dní, pri ktorom sa ocitáte vo fajkárskych...
Read More

Pridaj komentár