Sencor STT 019U – všestranné retro gramorádio s príjemným zvukom

retro gramorádio Sencor STT 019U

Je v tom kus nostalgie a príjemných spomienok. Pristúpite k oblej, drevenej truhlici na nohách, zatlačíte vypínač a z reproduktora sa ozve vysielanie rádia Devín. Na chvíľu sa vám zdá, akoby ste sa vrátili v čase – do éry pokojnej hudby bez reklám, hovoreného slova nesúceho posolstvo a pomalého plynutia času.

Všetko sa znásobí vo chvíli, keď odkryjete veko, aby ste z papierového obalu vytiahli vinylovú platňu. Tam na otočnom tanieri, pod ihlou na tenučkom ramienku opráši staré príbehy zo súdnych siení slováckeho kraja. Znie to až príliš romanticky? Zoznamujeme sa s retro stereo gramofónom Sencor STT 019U.

Dobový dizajn, dnešné vyhotovenie

Upúta vás na obrázku, opantá v predajni s elektronikou, zaujme na prvý pohľad na návšteve. Hoci nejde o žiadnu dokonalú repliku historickej elektroniky, dizajn a vyhotovenie sú predsa len presvedčivé. Tvar, štruktúry, dizajnérske prvky – všetko akoby sa vracalo späť do minulosti.

Nie však remeselným spracovaním, voľbou materiálov, technológiami a zmyslom pre detail. Šikovná dizajnérska hra tohto gramorádia je ako zručné dielo kulisárov v zlatých časoch filmových štúdií Barrandov.

retro gramorádio Sencor STT 019U

Uveríte tomu čo vidíte, užívate si pôžitok z príjemného dizajnu. Položte ho na policu, alebo postavte na pribalené nohy – v každom kúte miestnosti vyzerá báječne.

Postupne sa prenesiete cez displej, ktorý má modré podsvietenie namiesto menej rušivého oranžového. Prepáčite i použitie farebného nástreku na plastoch, ktorý sa postupom času oderie. Ide predsa o radosť a nie hľadanie dokonalosti.

Nevtieravé ozvučenie

Obrazovej kulise zodpovedá i zvukový prejav. Akoby svojim profilom a výkonom tiež cestoval do časov minulých. S príjemnou plnosťou objemu, dôrazom na stredy a tlmenými hĺbkami neuniká cez múry k susedom, aby vyrušoval.

Práve naopak. Mäkko sa šíri priestranným salónom, cez dvere preniká chodbou až do kuchyne. S výkonom 2×2 watty RMS sa líši od moderných, stĺpových audiosystémov, od ktorých stŕpajú v rytme basov i škridle na streche.

retro gramorádio Sencor STT 019U

Zvukový profil je pevne daný, pod kontrolou máte iba hlasitosť. Nie je vo vašej moci nastaviť rovnováhu medzi výškami a hĺbkami pre potlačenie šumu rozhlasového vysielania. Nie sú tu žiadne nastavenia, ktorými by ste továrenský zvuk naladili na svoj vkus. Buď sa vám zapáči ako nám alebo nie. Vypočujte si ho v predajni pred kúpou.

Gramofón s automatikou

Žiadajú platne 33, 45 alebo 78 otáčok za minútu? Nastavte tempo, uložte vinylovú platňu na unášací tanier a oddajte sa počúvaniu so všetkým, čo k tomu patrí – Šum v zodratých častiach nahrávky, praskanie zapadnutých zrniek prachu a možno aj pokĺznutie na škrabancoch.

Nie, tento gramofón neprehrá staré šelakové platne a ani náhradnú prenosku výrobca pre domácu údržbu nepribalil. Očakávať však môžete mechaniku, ktorá predsa len kráča s dobou. Ramienko má poloautomatické spúšťanie na platňu, ale aj automatické parkovanie v prípade, že sa pri prehrávaní presunie až k samotnému koncu nahrávky.

retro gramorádio Sencor STT 019U

S odstupom niekoľkých minút zareaguje aj elektronika. Ak platňa dohrala, a gramofón odparkoval prenosku, potom sa aj gramorádio úplne vypne, aby ste k nemu po konci zábavy nemuseli vstávať. Je to príjemné a návykové. Vypnuté gramorádio nemíňa elektrinu a nehrozí požiarom pri poruche.

Analógové ladenie

Rádio má dva pásmové rozsahy – AM / FM – zabudovanú chvostíkovú anténu a analógové ladenie. Príjemne nás prekvapilo svojou citlivosťou a selektivitou. Tam, kde cez hrubé múry majú moderné, digitálne tunery problém vyhľadať stabilnú ponuku najsilnejších rozhlasových staníc, s týmto rádiom sme naladili i vysielanie, ktoré zvyčajne chytíme iba vonku, bez bariér murovaných stien.

Chvíľku potrvá kým si bez RDS, pri pohľade na posuvnú ručičku a frekvencie spravíte prehľad o tom, kde ktorú stanicu treba hľadať. Isté však je, že ak ju raz vyladíte, už sa nestratí. Automatické dolaďovanie udržiava silu signálu, svoju pozornosť udrží i pri staniciach so slabším príjmom. Len na šumenie niektorých staníc si budete musieť privyknúť.

retro gramorádio Sencor STT 019U

Našťastie, prechod na digitálne vysielanie rozhlasových staníc je u nás zatiaľ stále v nedohľadne. Analógové vysielanie je istým spôsobom retro, ktoré tak trochu ladí i s týmto gramorádiom.

Moderné technológie bokom neodtláča

Nech sa pod kapotou skrýva akákoľvek elektronika, isté je že sa pomaly ale iste dostávame k akémusi spotrebiteľskému štandardu. Gramorádio bez obmedzení prehráva CD Audio disky a nahrávky vo formáte MP3 alebo WMA.

Prostredníctvom zabudovaného USB rozhrania si rozumie aj s Mass Storage zariadeniami, na ktorých vyhľadá MP3 a WMA nahrávky, aby z nich vytvorilo zoznam pre prehrávanie. Všetko je však neprehľadné, bez názvov skladieb a navigácie v adresároch. Skladby sa zoradia za sebou, dostanú pridelené poradové číslo a to je ich jediným identifikátorom.

retro gramorádio Sencor STT 019U

S drobným USB kľúčom si ani len nevšimnete, že ste ku gramorádiu pribalili bohatý archív nahrávok. Chvíľu však potrvá, kým vám čísla začnú dávať zmysel s hudbou pri jej hľadaní a navigácii. Vtedy prichádza na rad diaľkový ovládač – s veľmi obmedzenou funkčnosťou.

Len vďaka nemu dokážete preskakovať skladby nielen po jednej, ale aj po desiatkach. Bez funkcie zmeny hlasitosti, vypnutia či funkcie sleep je diaľkový ovládač iba drobnou náplasťou za trojicu tlačidiel, ktoré mohli byť na paneli osadené priamo. Nečakajte, že z postele zapnete rádio, alebo disk a vypnete ho bez toho, aby ste vstali.

Zvládne aj nahrávanie

USB kľúč nie je iba médiom pre prehrávanie hudby, ale aj pre záznam nahrávok. Táto funkcia je dostupná pri prehrávaní platní a CD diskov. Nahrávanie rozhlasového vysielania dostupné nie je.

retro gramorádio Sencor STT 019U

Nahrávanie vytvára záznam vo formáte MP3 s dátovým tokom 128 kbps, ide však o úplne manuálnu funkciu bez akejkoľvek automatizácie. Nespozná koniec platne či medzery medzi skladbami.

Ide o záznam z pomysleného “linkového vstupu”, pri ktorom spustíte nahrávanie dvojklikom na tlačidlo Record a ukončíte ho kliknutím na gombičku Stop.

Spotreba sa na účte neprejaví

Pri vypnutom gramorádiu sme namerali 0-wattovú spotrebu, pri počúvaní rozhlasu 5.5 wattov a pri prehrávaní diskov, platní a USB zariadení 6.8 wattov . To sú čísla, ktoré sa citeľne neprejavia na účte za elektrinu, ani keď sa považujete za vášnivého poslucháča.

retro gramorádio Sencor STT 019U

Retro Stereo Gramofón Sencor STT 019U (118,00€) je šikovným ozvučením domácnosti bez ohľadu na to, či svoj čas trávite v izbičke 3×4 metre, alebo v priestrannom salóne s výmerou 50 metrov štvorcových. Čaká vás mäkký zvuk, nerušivá hlasitosť a výber medzi hudbou z rozhlasového vysielania, platní, CD diskov a USB zariadení. Slušivý dizajn a pekné vyhotovenie predbiehajú skromné technológie pod kapotou, nehľadajte ani výstup na slúchadlá, ani linkový vstup pre starnúci MiniDisc prehrávač.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Karpatské Brandy chutí i po polstoročnici
Je to príbeh, ktorý tak troška pripomína dávne vandrovky učňov. Skupinka majstrov...
Read More

Pridaj komentár