Napnuté plachty, drevené súdky v podpalubí a námorníci, ktorí s denným prídelom rumu oslavujú oboplávanie nebezpečného mysu. Ak si v podvedomí s rumom spájate atmosféru dávnych moreplavcov, dobrodruhov a pirátov, pri otvorení tejto knižky vás čaká úplne nový, pôžitkársky svet.

Kniha Duše Rumu – Dejiny, historky, trendy a kokteily z vydavateľstva Mladá fronta je inšpiratívnym čítaním, ktoré vás priam pobáda k tomu, aby ste si rozvinuli svoju paletu chutí a vôní, ktoré sa so svetom rumu spájajú. Prebudí vo vás pokojnú, barovú atmosféru, pri ktorej načúvate príbehom z Karibiku a rôznych kútov sveta.

Príbeh rumu

Expedícia do koloniálnych časov, historické súvislosti, botanika cukrovej trstiny a nahliadnutie za oponu výroby rumu sú úvodom, ktorý vás zľahka naladí na rumovú nôtu. Autor chce, aby ste pocítili dobový kontext, v ktorom sa tento spirit rodil a vyvíjal.

Ľahký, mierne encyklopedický text nezachádza do detailov, ani do dobových príbehov, aby vám priblížil svet rumu. Systematicky však prechádza dobovým kontextom, farmárstvom a výrobnými úkonmi od prvotného spracovania suroviny, cez kvasenie, pálenie až po zrenie a miešanie rumov.

Stačí, aby ste sa oddali pohode pri dvoch desiatkach stránok a aj z pozície rumového laika získate obraz, ktorý sú ochotní prijať zarytí milovníci rumu, i tí ktorí sa radšej oddávajú pôžitku z iných ohnivých nápojov.

Od fľašky ku fľaške

Po svetlom, jasnom úvode prichádza dramatická zmena. Stránky stemnejú a navodia komornú, barovú atmosféru, pri ktorej máte pocit, akoby ste sa ocitli kdesi na prednáške s riadenou degustáciou.

Celkovo prechádzate cez 41 vzoriek, pri ktorých sa zoznámite s vizuálom fľaše, pálenicou v ktorej sa rum vyrába a špecifikami jednotlivých značiek. Kdesi natrafíte na pútavé príbehy, inde sa objavujú faktografické fragmenty, pri iných autor odhaľuje nevšedné spôsoby spracovania.

Je to, akoby ste sa položku po položke zoznamovali s najznámejšími rumami sveta s tým, že ku každému patrí aj degustačná koncovka. Prejdete farbou, vôňou, chuťou a záverom, ktoré si môžete s degustačným pohárikom v ruke konfrontovať so svojimi vlastnými pocitmi.

Autorský výber sa úplne nezhoduje s ponukou na našom domácom trhu, takže môžete počítať s tým, že táto knižka sa stane akousi rukoväťou, ku ktorej sa vraciate znova a znova. Ak sa počítate k milovníkom rumu, nikdy neviete kedy sa vám do rúk dostane čosi nové, k čomu v knižke nájdete pútavý a poučný príbeh.

Páči sa nám, že autor nezostal zaviazaný výhradne Karibiku. Postupne prešiel i zvyškom amerického kontinentu a pre pestrosť obsahu zašiel aj do exotických destinácií.

Ladenie chutí

Aby v tom mocné rumy nezostali samotné, záver knihy ubieha do sveta miešaných nápojov a kokteilov. Práve tu nájdete nielen osvedčené klasiky, ale aj moderné variácie pri ktorých si barmani zobrali za cieľ vyladiť receptúry tak, aby vynikli konkrétne prednosti určených rumov.

Atraktívna prezentácia vás navnadí k ochutnávaniu, záverečná koncovka vám dovolí prečítať viac ako sa na stránky tejto knihy vošlo. Autor prikladá rázcestník svojich zdrojov, internetový adresár ale aj poďakovania firmám a ich zástupcom, ktorí boli pri tvorbe zázemia pre napísanie tejto knihy nápomocní.

Otvárate ju znova a znova

Táto knižka nie je titulom, ktorý by ste prečítali na jeden dych. Prečítate úvod a potom do nej prenikáte ako do bonboniéry, z ktorej si vyberáte vychytané kúsky. Hľadáte podrobnosti o rumoch ktoré vás zaujímajú a čítate riadky, ktoré pri budúcom prehliadaní opäť odkrývajú svoje skryté tajomstvá.

Pôsobivá grafika, intenzívny kontrast bielej a čiernej, ako aj sadzba a veľmi dobre čitateľné formátovanie sú estetickým zážitkom, ktorý dokonale ladí s atmosférou knihy. Veľmi sa nám páči aj práca prekladateľky a jazykovej redakcie. Bezchybná terminológia a plynulý, čítavý text dávajú publikácii plynulý ráz, pri ktorom sa nezastavujete na nejasnostiach.

Kniha Duše Rumu (ISBN 978-80-204-4621-3) z vydavateľstva Mladá fronta je čítaním, ktoré by nemalo chýbať v knižnici žiadneho milovníka spiritov. Bez ohľadu na to, či sa pokladáte za amatérskeho znalca whisky, koňakov alebo rumu samotného.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ak sa vám zunovali sendviče, zapečte si šampiňóny
Je to rýchle klubové občerstvenie, ktoré zachráni deň ak sa vám zunujú...
Read More

Pridaj komentár