Vína Pavelka a syn – pôžitok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť

Takmer štvrťstoročie ubehlo od chvíle, keď v malokarpatskej oblasti vstúpila na trh nová, vinárska značka Pavelka. Zúročením skúseností vinohradníctva a vinárstva povstala firma, ktorá nadviazala na niekoľko generácií rodinných tradícií. Tentokrát k pôžitkom tých, čo milujú dobré víno.

Raketovým tempom vystúpila nahor a dnes obhospodaruje viac ako 50 hektárov viníc, z ktorých každoročne pochodia medailové vína. Do predaja sa dostávajú pod trojicou etablovaných značiek – Pavelka, Paves a Chateau Zumberg.

Tri rady vín

Ak v tom hľadáte nejaký kľúč  pre rýchly rozhľad, nepotrvá dlho aby ste sa zorientovali. Vína Pavelka pochádzajú z pezinských vinohradov so starostlivosťou v ekologickom režime. Zaujmú náročnejších milovníkov vína, ktorí sa radi oddávajú pôžitkom typických malokarpatských, prívlastkových vín. Nájdete v nich charakteristické črty regiónu ale aj precízny vinársky cit a novátorstvo v pracovných postupoch. Usadnete k prestretému stolu, otvoríte k dobrému jedlu fľašku a vychutnávate.

Vína Paves majú za sebou zrenie v nových barikových sudoch, kde pobudli aspoň jeden rok, aby získali svoj charakteristický prejav. Ide o prémiový sortiment, ktorý vás vtiahne do sveta nových, neraz nepoznaných chutí a aróm. Ak radi skúmate komplexné vône a chute vín, bude to pre vás atraktívny materiál. V komornej atmosfére rozvážnej spoločnosti, ale aj v kruhoch znalcov.

Tretím radom sú vínka z radu Chateau Zumberg s priaznivou cenou. Sú to svieže vínka Pezinského rajónu a blízkeho okolia s povzbudzujúcou kyselinkou, takpovediac pre všedný deň. Vyberiete si z odrodovej ponuky bez ohľadu na to, či máte radi sadovú ovocnú sviežosť bielych odrôd hrozna, alebo zamatový prejav červených vín.

Rastie na pleciach rodiny

Hoci firma neustále rastie, po celú dobu si udržiava svoj rodinný charakter, kde po boku Milana Pavelku formuje smerovanie firmy i jeho syn Michal. Všetko v rámci filozofie – vyrábať vína trochu lepšie ako dobre. Nech to znie akokoľvek skromne, pravdou je že je v tom kus tradície – pevný vzťah k regiónu a snaha predstaviť jeho vína v čo najpôvabnejšej forme.

Aby sme i my vstúpili do tohto sveta, púšťame sa do ochutnávky pätice vín, ktoré majú čo ponúknuť. A nie sú až tak ďaleko od vás, akoby ste si mysleli. Stačí ak zavítate do elektronického obchodu Pavelka Víno a kuriér ich dovezie až k vašim dverám.

Pavelka Pálava 2018 (výber z hrozna, polosuché)

Krištáľovo čistý mok zlato-zelenkavej farby priam vábi svojou čírosťou. Dynamika drobných bubliniek čerstvo otvorenej fľaše mizne v priebehu niekoľkých minút, počas ktorých sa príjemne rozvíja jeho aróma.

Vystupuje z nej výrazná vôňa broskýň za ktorou sa ukrývajú jemné náznaky tropického ovocia. Doplnená je tónmi rozkvitnutých ruží, ktoré viac pripomínajú vidiecku záhradku ako remízku v plnom kvete šípkovej ruže. Pridajte k tomu ďalšiu vrstvu tajomných ovocných vôní a ste naladení na ochutnávanie.

Pálava z roku 2017 sa na jazyku predstaví atraktívnou harmóniou zostatkového cukru a sviežich kyseliniek s korenistým dojazdom. Je osviežujúca, zahráva si s vami pôvabom svojej plnosti. Každým novým dúškom začína nový zážitok. Ovocné tóny, osvieženie kyselinkami a korenistý záver. Pálava je mimoriadne lákavá, ľahučká, cítite z nej povznesenie.

Pavelka Chardonnay 2018 (výber z hrozna, suché) 

Zlatistá čírosť popretkávaná drobnými bublinkami krátko po naliatí utícha, aby sa slnečné lúče priam rozblysli v tomto čírom moku.

Okamžite cítiť intenzívnu vôňu zrelého ananásu, ku ktorej sa ovocnej bohatosti pridáva možno i banán, a skupinka ďalších, tropických plodov. Vo chvíli, keď sa nabažíte jeho zrelej ovocnosti, blysne sa aj čosi z olejnatých orieškov. Premiešavate ho v pohári znova a znova – neviete sa nabažiť jeho príjemnej vône.

Chuť je ovocná, mimoriadne výdatná – i pri malom dúšku máte pocit, že máte tohto vína plné ústa. Jemné prelínanie korenistých tónov s kyselinkami pôsobí hravo, vždy však z neho vykĺzne dominantná, ovocná plnosť. Toto vínko statočne zamestná vaše zmysly i vtedy, ak sa nesnažíte pochopiť jeho podstatu. Predstaví sa v plnej sile, kde i malá koštovka prinesie hlboké pocity.

Pavelka Rizling Vlašský 2018 (neskorý zber, suché)

Je najvitálnejším z trojice bielych vín, ktorého zátka priam zaduní, keď sa po otvorení fľaše uvoľní zostatkový tlak. V zlatisto-zelenkavom moku víria drobné bublinky, ktoré pomaly ale isto unikajú na slobodu.

Aróma si zahráva s vašim jemnocitom a preklápa sa zo strany broskýň k ananásu a späť v neurčitej línii, pod pláštikom jemného, citrusového prejavu. Svieža aróma ovocia vás nenechá chladných.

Chuť akoby verne kopírovala vôňu tohto vína. Je jemná, lahodná, priam sa rozplýva po jazyku. Toto mimoriadne ľahučké víno vás neohúri plnosťou, skôr ponúka sviežosť s vytrvalou dochuťou. Môžete v nej hľadať čo len chcete zo sveta kvitnúcich bylín. Postupne však odhalíte neprehliadnuteľné tóny lipy, ktoré v hrdle prekvitajú ešte hodnú chvíľu.

Pavelka Alibernet 2017 (výber z hrozna, suché)

Tmavý rubín s atramentovými odleskami pôsobí vo veľkej čaši priam kráľovsky. Svetlo len sťažka preniká cez výdatné farbivo, takže vnútro pohára zostáva utajené v temnote. Pustite však dnu mocné lúče slnka a rozžiari sa ako cenný drahokam.

Vôňa je plná, výdatná, intenzívne ovocná, práve taká akú by ste čakali na sitách v dedinskej sušiarni. Prvé sa ozvú tóny intenzívnej zrelosti, ba možno i prezretia, za nimi nadväzuje šibalská sviežosť višní a v závere čoraz mocnejšie narazíte na vôňu zrelých, sladkých sliviek. Je to úžasný kokteil vareného ovocia, ktorý s ohrievajúcim sa vínom v čaši naberá na intenzite.

Chuť je pri prvom, malom dúšku nesmelá, pri druhom už naberá ohromnú silu a objem. Všetok ten ovocný prejav sa v harmónii prelína s ušľachtilými trieslovinami, ktoré vo svojej uhladenosti otvárajú cestu k ohnivosti tohto vína. Tak ako si užijete jeho silu s dlhotrvajúcim doznievaním, rýchlo prichádza i hrejivý pocit kdesi v hrdle. Upečte si k nemu poriadny, vyzretý steak z hovädziny alebo bravčovú pečeň a paleta chutí sa bude zdať ešte bohatšou.

Pavelka Cabernet Sauvignon 2017 (výber z hrozna, suché)

Karmínom sa rozsvieti za stolom i vo dvore, po stenách pohára klesá k hladine takmer okamžite. Len drobné stopy na čírom skle prezrádzajú, že ešte pred zlomkom času boli potiahnuté týmto vínnym mokom.

Vôňa začína trpkou višňou, postupne prechádza k slivkám až kým sa všetko nespojí vo víre s tónmi horkého kakaa. Čím dlhšie mu necháte čas vydýchnuť a okysličiť sa, tým jemnejšou sa táto plná aróma stáva. Akoby sa prepojila v harmóniu, ktorú len tak ľahko nerozviniete.

Chuť je svieža a vzletná, ktorá vás rýchlo cez ovocné odtienky posunie k drevitosti a vyzretým tanínom. Ba máte pocit, že je tu aj istý korenistý náznak. Je to vínko na vychutnávanie, ku ktorému si smelo môžete pripáliť aj niektorú z korenistejších cigár z Nikaragui, bez toho, aby prehlušila reč tohto vína.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ochutnali ste už karibské burgery s vôňou rumu?
Opojná explózia vôní a veselá nálada, pri ktorej vás nezaskočí ani letná...
Read More

Pridaj komentár