Pikantné mexické kura s batátmi? Rýchle a chutné

Je to atraktívna hra chutí, kde sa mierna pikantnosť strieda so sladkými tónmi a príjemnou šťavnatosťou kuracieho mäsa. Naberiete prvé sústo na vidličku, ochutnáte a razom máte pocit, akoby ste objavili nové, doposiaľ nepoznané chute.

Čím to je, že pikantné mexické kura s batátmi dokáže opantať zmysly? Všetko spočíva vo výbere jednoduchých korenín a kvalitného mäsa. Ak máte na dosah ruky Kura Kráľovské, určite by ste si tento kulinársky zážitok nemali nechať ujsť.

Nadeliť a ochutiť

Kde je kosť, koža a sval, tam je aj dostatok chuti. Nebojte sa siahnuť kuchynským nožom na celé kurča, aby ste ho rozobrali na osem samostatných častí. Každý rez prejde kĺbom alebo tenkou kosťou rovnako hladko, ako cez sval samotný.

Nalejte na dno plechu trochu oleja, rozotrite ho a rozložte porcie kurčaťa jednu vedľa  druhej tak, aby ich na plnej ploche zakrývala koža. Teraz príde rad na ochutenie. Čili vločky a údená paprika od Mäspomy vyčaria pikantný základ, sirup z agáve vytvorí sladkú vrstvu na ktorej sa korenie zachytí. Pridajte k tomu niekoľko výhonkov čerstvej mäty a prvý plech je pripravený na pečenie.

Zeleninu na kúsky

Tri či štyri  veľké batáty, dve červené cibule a tri sladké papriky sú dokonalou spoločnosťou pre kurča. Umyte ich, nakrájajte na rovnomerne veľké kúsky a pripravte si plech. Na olej všetko pekne rozložte, osoľte a okoreňte. Ak máte na prilepšenie zopár lístkov šalvie, bude to dokonalé.

Či sa rozhodnete podliať zeleninu vodou alebo ju zakryjete hliníkovou fóliou je iba na vás. V tejto chvíli máte už všetko pripravené na pečenie. Takže rozpáľte gril, rozohrejte rúru a keď sa teplota vyšplhá na 190 stupňov, pustite sa do pečenia.

Pekne do zlatista

V horúcom vzduchu sa všetko upečie k dokonalosti v priebehu približne 40 minút. Správny moment prezradí nielen zlatistá kožka na kurčati, ale aj vpich ihlou. Ak z neho vyteká číra šťava bez ružového zafarbenia, môžete si byť istí, že mäso je prepečené až po kosť.

Rovnaké je to so zeleninou, ktorá svoje zapekanie zvládla aj v rýchlejšom tempe. Ak máte radšej tuhšie kúsky, môžete ju vytiahnuť von s desaťminútovým predstihom. Dôležité je iba to, aby ste ju nechali prikrytú nech neobschne.

Výsledok prekvapí i tých, čo sú voči novinkám v kuchyni skeptickí. Súhra chutí je priam harmonická a mimoriadne jemná. Nemeňte batáty za zemiaky, nemeňte agávový sirup za med. Bolo by na škodu rozladiť dokonalý recept k imitácii.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Osviežujúce Prosecco? Namiešajte si tieto drinky.
Ak by ste sa pustili pátrať v Talianku po symboloch leta, jednou...
Read More

Pridaj komentár