Je v tom kus zabudnutej detskej radosti, ale aj spoznávania a osobného rozvoja. Každý deň pristupujete k adventnému kalendáru, aby ste za kartónovými dvierkami odhalili tajomstvo dňa a uvedomili si, že Vianoce sú predsa len o krok bližšie ako včera.

Ak v tejto chvíli pomýšľate na čokolády rôznych tvarov a chutí, verte že vás čaká čosi atraktívnejšie. Dánska firma 1423 – World Class Spirits i tento rok uviedla na trh očakávaný kalendár s výstižným označením 24 Days of rum 2019.

Ako za starých časov

Čo viedlo tím stojaci za hravým projektom k tomuto počinu? Spomienky na svoje prvé stretnutie s pestrosťou rumov. Dlhoroční fanúšikovia whisky sa na veľtrhu destilátov akousi náhodou zoznámili s novými chuťami a arómami rumov, ktoré si nadobro zamilovali.

Kým rok po roku postupne firma rástla, pod chvíľou pomýšľali na to, ako by bolo možné zbaliť zážitky z veľtrhových ochutnávok do malého, kompaktného balíčka, ktorý by si mohol v pokoji domova vychutnať ktokoľvek.

Výsledkom je rumový adventný kalendár, práve taký ako ho môžete dostať do rúk i vy. Tento rok sa nesie všetko v znamení pestrosti krajín – bok po boku sa zišli rumy z 24 ostrovov a krajín sveta.

Encyklopédia na jedno použitie

Trošku skromná, avšak elegantná potlač čiernej škatule nedokáže na obrázkoch vyjaviť svoju pevnosť. Tucty odolných prepážok z nej robia akúsi transportnú debnu, ktorá vie dokonale ochrániť svoj cenný obsah. Skladaná, kartónová voština je priam pripravená na to, že balíčky s adventným kalendárom sa z Dánska rozletia do všetkých kútov sveta.

Hneď na úvod vybalíte dvojicu degustačných pohárikov a deň po dni sa dostávate k novej fľaštičke rumu s objemom 20 mililitrov. Vždy s farebnou vinetou, ktorá okrem poradového čísla, krajiny pôvodu a množstva alkoholu nesie i grafiku a značenie dodané výrobcom.

Hoci sú poháriky dva, nie je isté, že sa s každou porciou s niekým podelíte. Predsa len, polovičných 10 mililitrov rumu – hoc i v primerane malom degustačnom poháriku – nemusí byť dosť na to, aby ste plne zhodnotili jeho prejav a charakter.

Príjemné zážitky prichádzajú postupne

Nepatrí sa vyzrádzať tajomstvá, na ktoré si má každý počkať sám. Presa len odhalíme, že vás čakajú naozaj príjemné pocity. Kým v poháriku rozkrúcate rum aby zo seba uvoľnil s kvapkou vody svoju arómu, pozorne sledujete grafiku na fľaštičke.

Raz ide o známu hitovku ktorú máte možno i vo svojom bare. Inokedy je to rum o ktorom ste už čosi čítali, avšak ešte ste nemali príležitosť ochutnať ho. A mnohé sú úplne neznáme, s ktorými by ste sa nemali šancu iným spôsobom stretnúť.

Postupne prejdete od Barbadosu až po Panamu, ochutnáte rumy v sile od 40 do 54.5 percent, čakajú vás rumy výrazne dosladené, aromatické, ale aj suché, ktoré pri dlhoročnom skladovaní vyzreli ku komplexnosti chutí a aróm.

Korunou všetkého je, že si ku každej fľaštičke môžete do zošitka “Tasting Notes” robiť poznámky o chuti a aróme práve tak, ako to možno robievate aj s cigarami, inými spiritmi a vínami. S úvahou, že postupom času si preveríte, ako výrazne sa rozšírila paleta chutí a vôní, ktoré dokážete rozoznať.

Návyk, ktorý si vás podmaní

Zážitok je mimoriadne návykový. Nie však preto, že by vám pálenka z cukrovej trstiny opantala zmysly. Kontrasty chutí, vôní a špecifických prejavov rumov sú natoľko pestré, že s nedočkavosťou čakáte na to, čo vás čaká na ďalší deň.

Akoby ste prechádzali kapitolami učebnice, ktorá vám chce rozšíriť obzory a naučiť vás zodpovedať otázku – aké rumy mi chutia najviac a z ktorých som už akosi vyrástol? Ak neváhate s písaním poznámok, za necelý mesiac máte vo veci jasno.

Jediné čo tu chýba je slávnostné finále. Hoci očakávate strhujúci moment, finále s ohňostrojmi alebo výnimočnú situáciu, čaká vás iba rozlúčka s poslednou vzorkou. Márne budete hľadať v škatuli nejaké prekvapenie navyše – nič také sa nekoná.

Preto by ste nemali zabudnúť na to, aby ste si k balíčku 24 Days of rum objednali i riadnu fľašu rumu, ako bonus. Vytúženú, nikdy neochutnanú, doposiaľ na míle vzdialenú. Aby ste pri jej otvorení znalecky mohli posúdiť, ako na vás zapôsobila.

Adventný kalendár 24 Days of rum je mimoriadnou príležitosťou, vďaka ktorej sa v pohodlí domova môžete pustiť do ochutnávky širokej škály rumov bez toho, aby ste museli siahnuť až príliš hlboko do vrecka. Páči sa nám, že výrobca si dal pri balení záležať na každom detaile. Nejde iba o malé fľaštičky s číslovaním, ale o skutočné miniatúry, ktoré dokážu navodiť ten správny vnem a atmosféru. Cink-cink – idete do toho?

Najrýchlejšie sa k nemu dostanete v e-shope Alko90 Take & Drink kde ho vedia zabezpečiť za 79,90€.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Banánové dajkiri
Aromatický rum, svieže citrusy a sladké banány. Hoci to znie ako príprava...
Read More

Pridaj komentár