Ron Rumbero 7 – oddajte sa kubánskej, rumovej pohode

Búrlivý oceán, horúca klíma, vulkanická zem a plantáže cukrovej trstiny, kávovníka a tabaku. Ak príde reč na Karibik, niet iného kraja ktorý by bolo možné považovať za skutočné kráľovstvo rumov. Špecifická pôda, endemické kvasinky a vyhriate povetrie sa premietajú do chuti spiritu, ktorý ovládol celý svet.

O Kube sa vraví, že ju spoznáte v chuti tabaku, kávy i rumu. Všetky tri spája špecifický zemitý prejav, ktorý sa nesie i naprieč miestnou kuchyňou. Ochutnali ste už niekedy  7-ročný Ron Rumbero z predajnej siete Lidl?  Ak máte radi kubánske rumy, určite sa vám zapáči svojim vyzretým charakterom a prejavom.

Plantáž, cukrovar, pálenica

Výroba rumu na Kube je ako dobre zabehnutý stroj. S centrálnym plánovaním ekonomiky, s jednotnými pravidlami na vývoz. Kým farmári pestujú na plantážach cukrovú trstinu pre jej spracovanie v cukrovaroch, cukrovary posúvajú odpadovú melasu do liehovarov a páleníc. Práve tam sa po vykvasení,  destilácii a zrení stáva rumom.

Pátrať pod regiónoch a fabrikách, v ktorých sa rodia jednotlivé značky kubánskych rumov nie je jednoduché. Niektoré sa pod rovnakým označením vyrábajú v rôznych kútoch krajiny, iné sú iba obchodným názvom pre export.

Za vývozom vždy stojí TECNOAZUCAR Sugar Engineering and Technical Services Company – exportný podnik ktorý je zodpovedný za vývoz cukru a jeho derivátov. Práve k nim patrí aj rum, ktorý vždy nesie typickú, zelenú známku, ktorá je garanciou pôvodu.

Ak nazriete do exportného sortimentu, Ron Rumbero tam nenájdete. Pre Lidl ho dováža nemecká firma Cubata ktorá stojí za značkami Mulata de Cuba, Ron Vacilón, Ron Cubay, Ron Perla del Norte a Santiago de Cuba.

Formovanie chutí a vôní

Rum má mimoriadne širokú škálu chutí a vôní. Nehľadajte za nimi odrody cukrovej trstiny, ale samotné kvasenie. To môže prebiehať v otvorených i uzavretých nádobách, pričom dĺžka kvasenia sa pohybuje od dvoch až do dvanástich dní. Pridajte k tomu rôzne kmene kvasiniek, z ktorých mnohé majú miestny pôvod a vo veci začína byť jasno.

Kým krátke kvasenie formuje ľahkú arómu s menším množstvom esterov, pri dlhom, pomalšom kvasení vznikajú arómy intenzívne, hlboké, priam prenikavé. Nie je nezvyčajné, že sa k rumom pridávajú aj extrakty ovocí a korenín, aby získali svoj špecifický charakter.

Výsledok sa po vypálení mladého bieleho rumu formuje v drevených sudoch, kde v teplom povetrí dozrievajú svetlé a tmavé rumy. Niektoré putujú priamo do fliaš, iné podstupujú miešanie rôznych várok a druhov rumov, aby bola chuť vždy rovnaká.

7-ročný Ron Rumbero nesie známky krátkeho kvasenia a dlhého zrenia. Nie je to búrlivý aromatický rum s intenzívnym prejavom. Je to odležaný, ušľachtilý spirit s charakterom dreva, zemitosti a vanilky.

Ako chutí Ron Rumbero 7?

Na prvé stretnutie sa zdá, akoby bol tento rum až príliš skromný a nesmelý. Zacítite plytkú vôňu zrelého ovocia, spoznáte sladké tóny vanilky a zdá sa, že predstavenie sa končí. Stačí však, aby ste pridali kvapku vody, zakrútili degustačným pohárom a zohriali ho v ruke. V tej chvíli nastáva výrazná premena. Rum sa prebúdza a spolu s ním i typický, kubánsky prejav horúceho Karibiku.

Veľmi rýchlo v jeho vôni rozmotávate súzvuk zrelých ovocí, ktoré sa predstavujú jedno za druhým. Poza tónmi sliviek a hrozienok sa objavuje ananás a broskyňa, pod chvíľou máte pocit, akoby sa k nim pridávalo mango s jemným závesom vlašských orechov. Všetko odznieva v uhladenej harmónii dubu, ktorá poukazuje na intenzívne, 7-ročné zrenie v horúcej klíme.

Príjemne vyzretý a odležaný

Chuť sa nesie v slušivom kontraste s arómou. Nabudí vás drevitosťou, aby ste v zápätí pocítili hravú, ovocnú nasladlosť s pikantnou dochuťou. Rum je mierny, príjemne odležaný a nenájdete v ňom spurnosť, ktorá iskrí mladistvou dynamikou. Čaká vás skôr pomalé hriatie, podobne ako pri likéroch.

Prvá ochutnávka vám otvorí rozhľad, pri ďalšej už zachádzate do jemnejších detailov. Objavujú sa zemité tóny a korenistá pikantnosť, ktorá zvyčajne svedčí destilátom z radov brandy.

Nečakajte explóziu ovocia, cukru a vonných esterov. Rum má príjemný charakter, ktorý sa priam pýta do pánskeho klubu pre pomalé vychutnávanie, ale aj pre prípravu miešaných nápojov.

Párovanie mu svedčí

Zemitý dym kubánskej cigary priam ladí s týmto rumom. Nekontrastujú, tvoria vzájomnú harmóniu. Začnite však s párovaním chutí a objavia sa tóny, ktoré vám doposiaľ i napriek opakovaným degustáciám unikali.

Horká čokoláda a káva zvýrazňujú ovocné tóny a dozvuky orechov. Karamel zasa vyzdvihuje drevitosť a príjemný zemitý charakter. Zaborte lyžicu do poctivého zákusku s kokosovým krémom  alebo smotanového krému a zdá sa vám, akoby sa rum zmenil na dobrý, francúzsky koňak.

Pod maskou miernosti, zrelosti a odležanosti tohto spiritu sa ukrývajú chute a arómy, ktoré pri párovaní priam vyskakujú do popredia. I preto môžeme povedať, že ide o rum, ktorého chuť sa vám nezunuje. Na pikniku, rozpálenej terase či pri oddychu po letných športoch má šancu stať sa vašim favoritom sezóny.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ovocné novinky z vinárstva Miluron, ktoré sa vyplatí ochutnať
Je to pôžitok, ktorý sa vám vryje hlboko do pamäti. Odkrútite uzáver...
Read More

Pridaj komentár