Mikrosystém Sencor SMC 4300B – príjemná pohoda pre uši a dušu

Je to tak trochu láska na prvý pohľad, keď na vás v elektropredajni z police žmurkne mikrosystém, ktorý sa ponáša na klasiku 80-tych rokov. Na chvíľu zaváhate či nejde len o zachovalý veterán pre ozvučenie zákutia. Keď si však pozorne všimnete výrobcu a cenovku, všetko je jasné.

Nie, staré – dobré časy HiFi systémov sa nevracajú späť, a to ani v segmente mikrosystémov. Stále sa však nájdu výrobcovia, ktorí si berú na mušku tých, čo neradi upúšťajú od klasiky. Čo sa skrýva pod kapotou slušivého mikrosystému Sencor SMC 4300B? Otestovali sme ho, aby sme vám prezradili viac.

Odľahčený na maximum

Všetko to začína už vo chvíli, keď v predajni dostávate do rúk škatuľu. Je až príliš ľahká na to, čo by v nej malo byť. Svižne ju nesiete domov, troška nedôverčivo ju vybaľujete. Reproduktory sú ľahké ako pierko, ba aj telo mikrosystému a pevne osadená kabeláž sa vám snažia naznačiť, že kráča s dobou.

Zabudnite na minulosť a žite dnes. Namiesto precízne spracovaného dinosaura zapájate svieži kus elektroniky s podporou digitálnych nahrávok, bezdrôtového prenosu zvuku a rozmarnej povrchnosti, ktorá kopíruje dopyt po úžitku.

Úľava na duši prichádza v momente, keď je mikrosystém na mieste a po kliknutí na tlačidlo obživne. Zrak spočinie na peknom, alfanumerickom LED displeji, potom sa zastaví na veľkom ovládači hlasitosti a keď prebehne kontúrami tlačidiel a štruktúrami povrchov, cítite že ste sa nesklamali. Aké príjemné je vymaniť sa z divokej, dizajnovej moderny.

FM rádio príjemne prekvapí

Kliknete na gombičku, automat prebehne všetky frekvencie a predvoľby sú na mieste. To, čo má byť štandardom žiaľ často nefunguje – môžu za to pokovené výplne okien, oceľové konštrukcie sadrokartónov a hliníkové reflexné fólie zateplení. Rádio šumí a nevníma čo treba. Nie však v tomto prípade.

Citlivosť digitálneho tuneru  i jeho selektivita nás veľmi príjemne prekvapili. Stačí, aby ste na stene či skrini našli miesto pre pripevnenie káblovej anténky a jedna stanica sa na vás valí za druhou – v čistom, dynamickom zvuku, so sprievodnou informáciou na displeji. Celkovo ich môže byť až 40.

Tuner je vybavený RDS modulom, vďaka ktorému z displeja vyčítate nielen informáciu o názve rozhlasovej stanice, ale aj o žánri a obsahu ktorý práve vysiela. Ak vám doposiaľ unikali názvy kapiel a skladieb, možno sa pre vás rádio stane na čas i malým hudobným kvízom.

Všetko chce len troška cviku a zoznamovania. Časť ovládania je na tlačidlách mikrosystému, zvyšok zasa na diaľkovom ovládači. Potrebujete sa troška zorientovať v tom, čo máte pod palcom. Vypočujete si správy, oddýchnete pri hudbe, posedíte pri reportáži. Prepínate predvoľbu nahor, nadol, číslice pre priamu voľbu na diaľkovom ovládači chýbajú.

Skladby z archívu

Zábava však nie je iba o pasívnom počúvaní toho, čo vám naservírujú moderátori v éteri. Veď je tu i domáci archív hudby, ktorá presne ladí s vašim vkusom. Mikrosystém ho dokáže načítať z CD Audio diskov, ale aj MP3 skladieb, ktoré nájde na CD/DC-RW médiách, alebo USB zariadeniach pripojených ku konektoru na čelnom paneli. Poradí si s kompaktným USB kľúčom, čítačkou pamäťových kariet, ale aj pevným diskom. MP3 formát je však podmienkou, s WMA a ďalšími štandardmi si mikrosystém nerozumie.

Čím jednoduchší váš archív je, tým rýchlejšie sa v ňom zorientujete. Nečakajte, že na displeji budete prechádzať adresármi a skladbami v ich plnom názve ako na displeji notebooku. Skladby dostanú poradové čísla v sekvencii adresárov a vy môžete iba skákať z miesta na miesto.

Raz o desať čísel vopred, inokedy zasa o adresár vzad. Je to ako v autorádiu alebo jednoduchom, multimediálnom prehrávači. Bez komfortu. F01 – 026 je váš prvý adresár so skladbou číslo 26, 026 -0031 je 31. sekunda 26. skladby. Bez názvov je to tak trocha chaos, ale zvyknete si. A ak sa spočiatku stratíte v ovládaní, zvolíte si náhodné poradie a prehrávač sa postará o pestrosť.

Cez kábel aj bez neho

Konektor, ktorý na čelnom paneli na prvý pohľad vyzerá ako pre slúchadlá je v skutočnosti AUX vstupom, ku ktorému pripojíte smartfón, vreckový prehrávač, alebo hoci aj kazetový prehrávač ak chcete rozšíriť funkcie mikrosystému. Stane sa z neho zosilňovač ku konkrétnemu vstupu. Je to praktické, ak máte audiotechniku, ktorú používate v pohybe.

Keďže však vládne éra bezdrôtového prenosu, výrobca počíta aj s ním a to s dosahom do 20 metrov. Či s mikrosystémom spárujete notebook, tablet, alebo mobilný telefón je iba na vás. Isté však je, že od tejto chvíle získavate ozvučenie aj pre ne. Párovanie je intuitívne, nemusíte sa báť, že sa stratíte v spleti zložitých príkazov.

Zvuk, ktorý sa vám prispôsobí

Veľmi príjemne nás prekvapila kvalita zvuku. Je príjemný, farebný, so slušnou dynamikou a dostatkom hĺbok. Mäkké ozvučenie sa rozlieha v miestnosti bez toho, aby cez múry prenikalo do vedľajších.

Keď sme po prvýkrát prezerali reproduktory, tenká MDF, jednopásmové vyhotovenie s basreflexom a jednoduché tlmenie penou v nás nezanechali veľa očakávaní. Vo chvíli, keď začujete zvuk v jeho príjemnej, konzumnej plnosti, nemáte pocit že by mu čosi pre všedný deň chýbalo.

Nič nestŕpa ani pri väčšom vybudení, hovorené slovo je zrozumiteľné, hudba má svoju dynamiku. A ak dostanete chuť zvýrazniť niektoré frekvenčné rozsahy, je tu zabudovaný grafický ekvalizér s predvoľbami. Pod jediným tlačidlom máte nástroj na zmenu zafarbenia zvuku.

Pár drobností naviac

Až postupne sa v akustickej pohode dostanete k doplnkovým funkciám. Najprv sa možno rozhodnete dobiť vreckový prehrávač alebo mobilný telefón v USB porte. Funguje ako jednoduchá nabíjačka, vždy na dosah ruky.

Potom je tu funkcia automatického vypnutia. Ak zaspávate pri hudbe alebo audioknihách a rozhodnete sa umiestniť mikrosystém nie do salónu či knižnice ale do spálne, padne vhod táto funkcia. Minúty sa na povel začnú neúprosne odpočítavať a v správny čas systém stíchne.

Mikrosystém Sencor SMC 4300B (69,00 €) je vynikajúcou voľbou pre všetkých, čo hľadajú zvukovú kulisu pre príjemné chvíle strávené v jedálni, knižnici, salóne či na terase. Očakávať môžete kvalitný FM tuner s RDS dekodérom, ako aj podporu najpoužívanejších spôsobov prehrávania hudobných skladieb. Za slušivým dizajnom a striedmym vyhotovením sa ukrýva zvuk plný, dynamický, hravý, ktorý s podporou ekvalizéru naplní vaše očakávania. Ak sa prenesiete cez neprehľadný prechod MP3 archívom, a chýbajúcou podporou WMA, nemá vás čím zaskočiť. Možno len tým, že k nemu nepripojíte slúchadlá.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
La Hechicera – rumový klenot z Kolumbie
Prémiový rum patrí ku Karibiku práve tak ako výborné cigary a chýrna káva....
Read More

Pridaj komentár