S vinotékou Klarstein Reserva Duett 12 má víno vždy správnu teplotu

Je v tom kus pohodlia a komfortu, ktorý sa vám zaryje hlboko pod kožu. Vo chvíli, keď sa začnete zoznamovať s príručnou vinotékou, je to akoby ste prechádzali okolo výkladnej skrine, ktorá vám sľubuje osvieženie duše a pôžitok zmyslov z vychutnávania palety chutí a vôní prémiových vín.

Nie preto, že by sa doposiaľ stránili vášmu pohľadu. V každej chvíli sú v pohotovosti, v ideálnej teplote, pri ktorej najväčšmi vynikne ich charakter. Aká je vinotéka Klarstein Reserva Duett 12? Dali sme jej šancu v našom klube.

Miesto sa nájde

Každá vinotéka je svojim spôsobom chladničkou. S tenšou izoláciou, so slušivejším zjavom, avšak v oveľa kompaktnejšom vyhotovení. V našom prípade ide o model s objemom 65 litrov, ktorý možno považovať za akúsi zlatú, strednú cestu.

Nemusíte sa báť toho, že nenájdete miesto, kam by nový spotrebič zapadol. S dvojmetrovým napájacím káblom sa viete vzdialiť od elektrickej zásuvky i bez predlžovačky. S 30-centimetrovou šírkou, primeranou hĺbkou a výškou máličko pod bedrový kĺb sa vmestíte kdekoľvek.

V kúte, povedľa skrinky, na terase alebo v zákutí s kvetmi jej to pristane. Možno ju i vy niekoľkokrát presuniete z miesta na miesto, kým nenájdete to najlepšie. Isté však je, že sa treba strániť kozubu, radiátorom a priamemu slnku. Každý ohrev naviac bude zvyšovať spotrebu energie.

Vinotéka je ľahká a mobilná, dokáže sa prispôsobiť i otváraním dvierok. Hoci sú od výroby osadené pre otváranie vpravo, postačí zopár minút a poľahky ich závesy premontujete na opačnú stranu. Je to fajn, nič vám neprekáža. Na nič nemusíte dávať pozor.

So skutočným kompresorom

Naznačená paralela s chladničkou platí v tomto prípade v plnom rozsahu. Vinotéka je osadená kompresorom, tepelným výmenníkom a ekologickou chladiacou náplňou. Necháte ju postáť, pripojíte do zásuvky a tichučký, sotva badateľný lomoz prezradí, že chladiaci agregát začína pracovať.

V chladiacom zábere sme zmerali 130-wattový príkon, energetický štítok radí vinotéku do energetickej skupiny C. Ak odhadovanú ročnú spotrebu 212 kWh premietneme do eur, 2.50€ mesačne nie je suma, ktorá by vás zložila do kresla.  

Prednosťou kompresora oproti polovodičovým, peltierovym článkom je, že mu nechýba svižnosť a výkon. Ak vinotéku naplníte novou várkou fliaš, postačí hodina času na to, aby dosiahli cieľovú teplotu. Nie ako pri modeloch bez kompresora, ktoré svojim tempom zaostávajú. Ak hľadáte vinotéku bez obmedzení, voľte určite model s kompresorom.

Dve zóny chladenia

Výrobca predelil chladiaci priestor ovládacím panelom, ktorý 65-litrovú kapacitu formuje do dvoch oddielov. To preto, aby v každom z nich mohla byť nastavená odlišná teplota. Kým vo vrchnej časti máte k dispozícii rozsah nastavení od 7 do 18 °C, v spodnom priečinku je o málo užší – od 12 do 18°C.

Znamená to, že sekty a biele vína poputujú intuitívne nahor do chladnejšieho priečinka a červené a ovocné vína zasa zostúpia do spodnej priehradky, ktorá sa bude približovať k izbovej teplote.  Máme odskúšané, že teplotné minimá dosiahnete aj v horúcej miestnosti, perlivý sekt bude príjemne zachladený ako z vaničky s ľadom.

Nečakajte však zázraky. Vinotéka je chladničkou a nie inkubátorom. Ak zostane cez víkend klub iba temperovaný na 14 stupňov, nemyslite si že z vinotéky vytiahnete vínko vyhriate na izbovú teplotu 18 °C. Nikdy nebude teplejšie ako miestnosť, pretože vinotéka nehreje.

Ovládací panel je jednoduchý a prehľadný. Navolíte teplotu a na displeji sledujete jej dosiahnutie. Keďže tlačidlá sú príjemne veľké a ľahko dostupné, očakáva sa, že ich budete dynamicky používať. Vždy podľa potreby.

Drevené police jej svedčia

Vinotéka má veľmi slušivé a kvalitné vyhotovenie so zmyslom pre detail. Príjemne prekvapí nielen jej vonkajší zjav, ale aj vnútorné vybavenie. Poličky sú z dreva, veľmi zručne zostavené, priam formujú príjemnú prírodnú atmosféru, ktorá kontrastuje s priemyselným dizajnom.

Akosi sa počíta s tým, že ich využijete pre vodorovné uloženie fliaš, pri ktorom je chladenie najefektívnejšie. Ak sa však vzdáte časti kapacity, do úvahy prichádza aj zvislé uloženie. V jedinom oddelení, či v oboch zároveň.

Prečo o tom hovoríme? Možno ste si už všimli, že moderné, polymérové zátky sa od prírodných, korkových v čomsi odlišujú. Vo chvíli, keď do nich narazíte vývrtku, stopa po nej sa už neuzavrie.

Ak v nešikovnosti vložíte takúto fľašu do vinotéky na ležato, časť z nej nájdete vyliatu na dne. Voľba je na vás – vymeníte ju za prírodnú, vákuovú, alebo vynecháte policu. A práve táto voľnosť v rozhodovaní sa nám páči.

Koľko fliaš sa zmestí do vnútra závisí na ich priemere. Pri tých najštíhlejších ich môže byť možno až 15. Vezmite však do ruky fľašu sektu či ovocného vína a niektoré z políc ani neosadíte.

Podsvietenie kričí do tmy, osvetlenie nepoteší

Ak nemáte radi okázalé, modré LED svetlo, táto vinotéka vás začne po nejakom čase svojim spôsobom rušiť. Podsvietenie displeja nemožno vypnúť a ak príde tmavá atmosféra komorného večera, môže pôsobiť nepríjemne a rušivo.

Riešením je prelepiť displej páskou, nám by sa však viac páčilo ak by bolo podsvietenie jemnejšie, v teplých oranžových farbách. Zdá sa však, že voľba nie je náhodná. I osvetlenie vnútorného priestoru je modré – aktivujete ho kliknutím na tlačidlo.

Vinotéka Klarstein Reserva Duett 12 (269,90€) nás oslovila nielen precíznym vyhotovením a slušivým dizajnom, ale aj tichým chodom a rýchlym chladením pri naložení novej várky fliaš. Ide o vinotéku pri ktorej vás nečakajú mrzutosti, ani nepríjemné obmedzenia. Nastavíte otváranie dvierok, pripojíte ju k zásuvke, zvolíte teplotné režimy a vínko sa môže v tichosti chladiť. Len modré posvietenie môže pôsobiť rušivo.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Kärcher VC 5 Cordless – výkonný vysávač ktorý nikde neprekáža
Je to výbava, bez ktorej sa nezaobíde žiadna domácnosť. Vytiahnete vysávač spoza...
Read More

Pridaj komentár