Plantation Xaymaca Special Dry – rum, ktorý musíte ochutnať

Je to ako výprava do starých, koloniálnych časov. Otvoríte fľašku zlatého rumu, nalejete z nej za pohárik a keď sa začnete oddávať kokteilu exotických vôní a chutí, máte pocit akoby ste objavili novú paletu pôžitkov. Práve takú, aká sa niesla svetom jamajských rumov v 19. storočí.

Nie, tento krát nejde o žiadnu jednorazovú edíciu, ktorou si investiční zberatelia naplnia svoje výstavné skrinky a regály. Plantation Xaymaca Special Dry 43% je receptúrou, ktorá má ambície stať sa trvalým sortimentom pre všetkých, čo radi vychutnávajú aj tie najjemnejšie nuansy prémiových spiritov.

Bez pridaného cukru, s uhladenými tónmi dvojstupňového zrenia na dvojici kontinentov a s vôňou, ktorá akoby prichádzala z dávnych príbehov o mornároch a moreplavcoch. To všetko v sklenej fľaši s typickým, uzlovaným opletom.

Autentická výroba, autentická chuť

Zrod tohto rumu nie je ani starostlivo vypracovaným obchodným zámerom ani experimentom. Všetko to akosi vyplynulo z radosti z nových vlastníckych pomerov. Výrobca získal na Jamajke majetkový podiel v dvoch legendárnych páleniciach Long Pod a Clarendon, vďaka ktorým sa mu otvoril prístup k atraktívnym rumom, ktoré sú pilierom regiónu.

Zvyšok príbehu je dobrodružstvom master blendera Alexandra Gabriela, ktorý sa pustil do miešania jednotlivých rumov tak, aby vytvoril receptúru s opakovateľným vzhľadom, chuťou a vôňou, pre rady nových fanúšikov tohto diela. Keďže obe pálenice sa venujú výrobe širokej škále výrazne odlišných rumov, bolo z čoho vyberať.

Bez pridaného cukru

Rum Plantation Xaymaca Special Dry je bez pridaného cukru, ktorý by zasahoval do chuti. Výrobca používa iba nepatrné množstvo karamelu, aby jednotlivé šarže vzhľadovo zjednotil. Základom sú rumy ktoré v tropickom prostredí zreli v dubových sudoch po bourbone, aby následne absolvovali druhú fázu pomalšieho zrenia na kontinente v sudoch z francúzskych koňakov. Vždy s jemne odlišným pomerom, aby vznikla opäť jednotná, typická chuť a aróma.

Dĺžka zrenia v trópoch závisí od konkrétnej zložky, typicky ide o jeden až tri roky. Detaily si výrobca zásadne nenecháva pre seba. Kým po prvýkrát otvoríte uzáver fľaše, začítajte sa do popisu na nalepenej vinete. Čaká vás predstavenie základných pilierov tohto rumu, pri ktorých sa dozviete čosi o kvasení rmutu a melasy, ale aj o destilácii, zrení a objeme vonných, prchavých látok.

Nebudeme vám kaziť radosť z bádania, podrobnosti si pri prvej príležitosti na fľaši prečítate sami. Isté však je, že ide o rum určený pre pomalé vychutnávanie po dúškoch, bez ohľadu na to či ste fanúšikom servírovania pri izbovej teplote s kvapkou vody či bez nej, alebo hľadáte jemnejšie tóny po boku kocky ľadu.

Ako chutí Plantation Xaymaca Special Dry?

Neurobte pri prvej degustácii chybu a nedovoľte rumu, aby bol podchladený. Vytiahnite si fľašu a pohár s predstihom, dajte im čas na zahriatie a čaká vás príjemný zážitok. Do nosa sa derú intenzívne tóny vanilky a kandizovaného ovocia, v závese sa objavuje pomarančová kôra, zrelý banán a varený ananásový kompót.

Keď si jemnocit čuchu privykne na harmonickú paletu vôní a vysporiada sa s éterom sviežeho, prchavého liehu, objavuje sa poprepletaná komplexnosť z ktorej zacítite i náznaky dymu a dreva, v ktorých rum dozrieval. Kde-tu zacítite hrianku, pod chvíľou karamel a možno aj slabučký, kovový prejav medi.

Chuť je v prudkom kontraste s arómou. Zrením príjemne vyhladená sa najprv ozve sladkastou navinulosťou, za ktorou prichádza drevitosť, korenistá pikantnosť a kokteil ovocných tónov, ktoré sú pod neustálym tlakom príjemnej, koňakovej horkosti. Ba chvíľami vás pobodne i mladý, vzdorný lieh, ktorý dáva vedieť že pijete spirit, ktorý je v jeho mladistvej, búrlivej sile. To všetko v príjemnom garde s energickým nástupom a pomalým odznievaním.

Páči sa nám, ako jemné nuansy chutí stúpajú hrdlom nahor, aby sa opäť pripomenuli – tento krát už nie v hrejivej sile, ale v aromatickom nástupe. Bude trvať celé týždne, kým sa vám jeho chuť nadobro predstaví v každom detaile.

Ak hľadáte rum pre pomalé vychutnávanie po dúškoch, pri ktorom očakávate viac ako tóny exotických ovocí a tropického zrenia, verte tomu že v Plantation Xaymaca Special Dry (28,90€) nájdete záľubu. Obzvlášť ak si radi pochutnáte i na koňakoch či dobrej whisky.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Namiešajte si letné, grepové osvieženie s ginom
Chladivý ľad, podmanivá horkosť grepov a komplexné chute talianskeho ginu Malfy rosa....
Read More

Pridaj komentár