Pink 47 London Dry Gin – potešenie z intenzívnej chuti

Niet spiritu, ktorý by bol v posledných rokoch vďačnejšou témou na príjemné rozhovory ako gin.  Zažíva renesanciu a vďaka novátorským chutiam bylín, korenín, bobúľ a darov prírody sa stáva manifestom, ktorý má poukázať na jeho lokálny, miestny charakter.

Svoj vlastný gin chce mať každá vychýrená pálenica, po vlastnom gine volajú bary, drobné dedinky v horách ale aj regióny. S úctou k pôvodným výrobným postupom, výberom toho najjemnejšieho liehu a najkvalitnejších surovín.

Sú však giny, pre ktoré je uniformita typu London Dry nezlomnou bariérou. Kultom, ktorý formuje ich číry charakter, ktorý rozhodne nemusí byť ani po storočiach fádny a nudný. Čo by ste povedali na gin, ktorý vás láka na slávu legendárneho ružového diamantu Khavaraya, ktorý sa stratil na prepadlisku dejín? Vyzývavý Pink 47 London Dry Gin sa na čas usadil v našom klube.

Klenot, ktorý neprehliadnete

Nie, Pink 47 nemá nič spoločné s miešaným nápojom Pink Gin, ktorý sa od polovice 19. storočia teší popularite na anglických ostrovoch. A nenaznačuje ani svoju mäkkú dušu, ktorou by sa snažil osloviť jemnocitnú dámsku spoločnosť. Svoju tvár spája s ružovým diamantom, ktorý je symbolom výnimočnosti a jedinečnosti.

Stačí, aby ste na chvíľu dostali do rúk fľašu a naveky sa vám zapíše do pamäti. Číry, iskrivý spirit priam svieti v netradične tvarovanej fľaši, cez ktorú prebleskujú ružové odlesky. Miestami sa zablysne zlatou či striebornou medailou, inokedy vás  štíhlym a kontrastným písmom na vinete privedie k údaju o 47-percentnom obsahu alkoholu.

I bez ochutnania je to gin, ktorý má svoju tvár, dušu a charakter. Akoby ste sa vrátili do éry rušného koloniálneho obchodu a dobrodružných výprav do ďalekých, exotických krajov. To všetko pod anglickou vlajkou.

Vyrobený s nadšením

Nie je v tom žiadna náhoda, že od roku 2007 zozbieral tento gin takmer dve desiatky významných medzinárodných ocenení. Jeho receptúra stavia na pramenistej vode z národného parku Snowdonia a botanických surovinách, ktoré v tej najlepšej kvalite prichádzajú z Toskánska, Maroka, Španielska, Číny a Orientu.

Mix dvanástich bylín dopestovaných v horúcej klíme putuje do trikrát destilovaného velejemného liehu, aby mu pred štvrtou, záverečnou destiláciou odovzdal jedinečný mix chutí a vôní. Nie exotických a neznámych.  Borievka, koreň angeliky, koriander, citrusová kôra – to všetko sú suroviny ktoré formujú chuť London Dry ginov od ich počiatku. Ba ani jemné mandle či muškátový orech ničím neprekračujú uniformitu receptúr. Celkovo sa ich v kotle pálenice pri každej vyrobenej dávke stretne celý tucet.

Za všetkým hľadajte cit pre jemné doladenie receptúry, precízne načasovanú extrakciu silíc a tempo destilácie. Také, aby sa výsledkom stal mocný, vonný spirit, ktorého 70-percentnú silu treba pred fľaškovaním utlmiť na úroveň, aby bylinné zložky vynikli v plnej palete chutí a vôní.

Samotní  majstri pálenice vidia svoju prednosť nie v histórii, ktorá ubieha v čase k polovici 19.storočia, ale v tradičných pracovných postupoch, nízkej nadmorskej výške iba 28 metrov nad morom a kvalitou vody, ktorá priteká z národného parku.

Ako chutí Pink 47 London Dry Gin?

Keď sa nadobro nasýtite vyzývavým výzorom fľaše, v degustačnom poháriku akoby číry, priam krištáľový spirit skrotol. Je na nerozoznanie od iskrivej, horskej bystriny, avšak iba do chvíle, keď k nemu privoniate.

Cez omamný éter liehu zacítite intenzívnu vôňu borievky a živice, za ňou sa objavuje ľahučká vôňa koriandra po ktorej prichádza komplexná, harmonicky zviazaná vôňa bylín s jemným, sladkastým nádychom. I to najmenšie zahriatie rukou znásobuje bylinné tóny, i tá najmenšia kvapka vody rozvíja šírku vonnej palety.

Pre nos jemný, tak trochu plachý gin vás však na jazyku uvíta nečakanou hrejivosťou. Nie je to spurná sila mladého spiritu, ale skôr prchavý charakter jeho éteru, ktorý prestupuje až hlboko do hrdla.

Príjemné tóny borievky sa rozvíjajú do šírky paletou sladkastých bylín, aby ste v dlho trvajúcom odznievaní prešli cez ich navinulú sladkosť k aromatickej, citrusovej horkosti. Je tu bylinný charakter, ktorý sa postupne mení na príjemne korenistý, priam hravý.

Tento gin je mocný, ale príjemne hladký. Hrejivý, avšak s mimoriadne širokou paletou chutí a výnimočne dlhým, pomalým doznievaním. Vynikne v poháriku pri družnej debate, zapáči sa vám svojim prejavom v ploskačke vo vrecku, ale skrýva v sebe aj mocný potenciál pre miešané nápoje.

Pink 47 London Dry Gin (22,79 €) je gin v pravom slova zmysle, pri ktorom sa klasický charakter podarilo rozvinúť do takej šírky, že naozaj prekvapí. A nielen pre jedinú ochutnávku. Máte pocit, že ho chcete mať na dosah ruky, vždy keď vám príde chuť na čosi výnimočné.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Ako pripraviť čokoládový a mätový likér?
Čokoláda a mäta – dve výrazné chute, ktorým sa zvykneme oddávať samostatne,...
Read More

Pridaj komentár