Dundalgan Irish Whiskey – znovuzrodenie z West Corku

Ak by ste ochutnali dúšok írskej whiskey v dávnom stredoveku, asi by ste boli prekvapení spiritom, ktorý sa k vám snaží prehovárať svojou chuťou a vôňou. Obilná pálenka nezrela po dlhé roky v drevených sudoch, aby získala farbu a chuť ako ich poznáme dnes.

Namiesto toho v nej majstri svojho remesla lúhovali aromatické byliny, ktoré jej prepožičali botanický charakter. Zacítili by ste mätu, tymián ba aj aníz. Vraví sa, že živá voda mala vôňu rannej hmly, ktorá sa v hustom opare vlečie ponad rozľahlé, rosou zmáčané lúky Írska.

Tú by ste márne hľadali v Dundalgan Irish Whiskey z predajnej siete Lidl, ktorej sa budeme venovať dnes. Otvorili sme ju na bare nášho pánskeho klubu, aby sme vám o nej prezradili viac.

Včera a dnes

Kým králi zaviedli výrobné licencie, aby naplnili svoje pokladnice vyzbieranou daňou, priemyselná revolúcia s nástupom veľkých páleníc nadobro zdecimovala svet írskej whiskey. Dokonca natoľko, že v deväťdesiatych rokoch zostali iba tri pálenice, ktoré sa venovali jej výrobe.

Dnes ich je v prevádzke dvadsaťpäť a rovnaký počet je v štádiu plánovania výstavby. Írska Whiskey zažíva znovuzrodenie a snaží sa obhájiť svoje prvenstvo. Je najstarším spiritom, ktorý sa vyrábal na území Európy. V dávnych galských dobách, keď žoldnieri a bojovníci popíjali medovinu, pivo a víno.

Takmer rodinný podnik

Jednou z nových, remeselných páleníc je aj tá vo West Corku, ktorá funguje od roku 2003. Stojí za ňou trojica kamarátov, ktorí sa do prvého zbierania skúseností pustili takmer na kolene. S dvomi malými kotlami v zadnej časti domu, v časoch keď ich dobrodružstvá sotva dávali ekonomický zmysel.

Postupne však svojou trpezlivosťou a dobrým menom vyrástli do dnešných rozmerov, keď svoju írsku whiskey vyvážajú do 70 krajín sveta. Pozornosť svojich fanúšikov si získali tým, že sa držia jednotnej receptúry a pozornosť venujú zreniu. V portfóliu majú tucet rôznych druhov sudov, ktoré dávajú ich whiskey špecifický charakter.

Ak ste pred časom s nami ochutnávali ich remeselný Wild Burrow Irish Gin, zaiste viete, že títo majstri pálenice majú zmysel pre jedinečnosť lokálnych zdrojov. Prejavilo sa to aj na ich whiskey, ktorú pripravujú v  medenom kotli, ktorý vychádza podľa ich návrhu z krajových tradícií.

Pridajte k tomu kvalitné obilie a pramenistú vodu z národného parku – s nadšením z toho musí vyjsť whiskey, ktorú sa vyplatí ochutnať.

Aká je Dundalgan Irish Whiskey?

Írska whiskey, to nie je iba písmenko „e“ v jej názve naviac. Môžete počítať s tým, že za týmto názvom bez akéhokoľvek dovetku sa zvyčajne ukrýva zmes sladovej a obilnej whiskey, ktorá má za sebou tri roky zrenia. Sladová whiskey tvorí približne štvrtinu objemu a inak tomu nie je ani v tomto prípade.

Dundalgan Irish Whiskey zrela v sudoch po bourbone, ktoré patria k najpoužívanejším. Má to svoj dôvod – pre zrenie bourbonu sa môžu v USA použiť iba raz. Potom putujú do sveta whiskey a ďalších spiritov, ktoré potrebujú čas pre zrenie.

Až v degustačnom pohári odhalíte skutočnú farbu tejto whiskey, keď zo zelenej fľaše poputuje do tenučkého, priehľadného skla. Má svetlý, medový odtieň a hustotu ľahučkého oleja, ktorý na skle zanecháva dlhotrvajúce línie a stekajúce kvapky.

Aróma je uhladená a jemná, s charakteristickými tónmi obilného sladu. Nezacítite v nej éter mladého liehu, všetko sa ponára v akejsi výdatnej sladkosti. Cez ňu pomaly prenikajú citrusové tóny, spoza ktorých pri zahriatí prichádza ovocný, možno tak trocha jablčný ráz. Všetko hrá jemnú, tichú harmóniu, pri ktorej máte pocit, že ste dokonale odhalili každý, i ten najjemnejší odtienok vône.

Sladšia ako by ste čakali

Chuť plynule nadväzuje na vôňu a prináša pôžitok v podobe, ktorú očakávate. Sladová chuť je výdatná a má mimoriadnu šírku. Je to azda drevitým podtónom mladistvého dubu, že neubieha do sveta brandy a koňakov. Slad prejde jazykom, rozprestrie sa v hrdle a nejaký čas trvá, kým vyčítate jemný náznak citrusov a korenistú pikantnosť.

Ide o whiskey s plynulým nástupom chuti a pomalým odznievaním, pri ktorej sa neutopíte v komplexnosti chutí a vôní. Podmaní si vás svojim jednoduchým, avšak hladučkým profilom v ktorom dominujú sladké chute.

Dundalgan Irish Whiskey výborne vynikne hlavne v miešaných nápojoch, kde môžete intenzívne pracovať s jej charakterom. Pre začiatok si ju naservírujte v štýle „old fashioned“, určite si ju nenechajte ujsť v drinkoch typu „whiskey sour“. Práve tam predvedie svoj ukrytý potenciál.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Drink na dnes: Irish Eyes
Mrazivý ľad, chladivá sviežosť mäty a povzbudzujúce tóny írskej whiskey. Tento kokteil...
Read More

Pridaj komentár