Fenix E30R – maják svetla do každej tmy

Je to už takmer podvedomý reflex, nad ktorým ani nerozmýšľate. Keď sa náhle ocitnete v tme, siahnete po mobile a temné chmáry sa pred vami rozostúpia. Zrak opäť jastrí a bezprostredné okolie máte pod kontrolou. Je to improvizácia, ktorá sa osvedčila.

Ak ste však pripravení ku všetkému a z vrecka vytiahnete lampičku, niet mobilu ktorý by ju svojou všetrannosťou, výdržou a výkonom prekonal. Čo všetko môžete očakávať od najmodernejších modelov pre každodenné nosenie? Zoznamujeme sa s lampášom Fenix E30R, ktorý by nemal chýbať v žiadnom pánskom vrecku.

Vo všedný deň i vo sviatok

S lampičkou je to podobné ako s nožíkom, motúzom, vreckovkou, zatváracím špendlíkom alebo bankovkou, vďaka ktorej sa dostanete domov i z mesta na druhom konci republiky. Možno ich využijete každý deň. Ale možno na ne siahnete iba raz za niekoľko týždňov.

Isté však je, že ak sa ocitnete v núdzi máte pocit akoby ste zachránili deň. Vtisnete ruku do vrecka a okamžite držíte v hrsti riešenie. Tma je zažehnaná bez ohľadu na to, či máte pre hrdinskú stávku pred sebou 30-kilometrový pochod nočným vidiekom, alebo vám len pod bar v klube spadol cenný orezávač na cigaru.

Fenix E30R je model doslova prešpikovaný najmodernejšími technológiami. Ide o najmenšiu lampičku vo svojej triede, ktorá prináša ohromný výkon a vysoký používateľský štandard naviazaný na Li-Ion akumulátor formátu 18650.

Dvesto metrov, sedemdesiat hodín

Päť kliknutí na vypínač a vždy iný výkon a výdrž. Pri tomto modeli vždy začínate najúspornejším režimom, aby ste sa postupne preklikali k tomu najvýkonnejšiemu. Na začiatku je skromných 30 lúmenov s viac ako 70-hodinovou výdržou. Hoci máte pocit, že všetko je akési bezfarebné a málo plastické, predsa len sa svetlo i v úplnej tme rozpije na dve desiatky metrov. I keby ste uviazli kdesi v trhline, takmer tri dni svietenia vás budú motivovať k tomu, aby ste mali dosť síl na záchranu.

Ďalší režim s výkonom 150 lúmenov predĺži svetelný lúč na vzdialenosť cez 50 metrov. Ďaleko pred sebou vidíte jasný, farebný bod s čiernobielou perifériou. Môžete sa pustiť hoci i do behu. Bez toho, aby ste sa sústredili iba na zrak, viete čo sa deje pred vami. Ani s najlepšou kondičkou 17-hodinovú výdrž batérie nepokoríte.

S ďalším kliknutím narastie výkon na 350 lúmenov a spolu s nimi je pred vami na takmer 100 metrov jasný a farebný výhľad. I prostredie je zrazu plastické a členité. S takýmto luxusom sa môžete predierať cez neznámy a neprehľadný svet potrubí a rúr starej fabriky – pred očami vám neunikne žiadne nebezpečenstvo. Vďaka bielemu, trošku teplému svetlu sú farby jasné a rozoznateľné, rovnako ako ich odtiene. Ste pánmi situácie a nad vecou.

Extra výkon v zálohe

Áno, ak potrebujete pátrať v diaľke po hlase čo volá o pomoc, alebo máte nepríjemný pocit že sa bokom vás čosi šuchlo, s ďalším kliknutím stúpa jas na 800 lúmenov s dosahom na vzdialenosť 150 metrov. Oči začínajú strácať rozdiel medzi jasnejším stredom kužeľa a jeho okrajmi. Noc vydáva tajomstvá, ktoré ste doposiaľ nevideli.

A ak by predsa len čosi, je tu plný výkon 1600 lúmenov s dosvitom na 200 metrov. Hoci batéria v tomto režime nevydrží s úskokmi pred prehriatím dlhšie ako 90 minút v plnom nasadení, vy máte pocit akoby ste v hrsti držali záchranársky, pátrací lampáš. So šírkou kužeľa a dosahom, ktorý mu prináleží.

Svietenie trochu inak

Všetko sa prudko mení vo chvíli, ak na hlavicu nasadíte difúzor. Na prvý pohľad malý kalíšok z mliečneho plastu nemá čo ponúknuť. Vďaka jeho geometrii však spôsobí, že svetlo neuniká v úzkom kuželi do diaľky, ale rozprestiera sa navôkol v celej vašej blízkosti.

Zavesíte lampičku na strop a sála sa rozsvieti od kútov až po miesto pod reflektorom. Položíte ju na stôl reflektorom nahor a z tohto miesta svieti do všetkých strán. Bez ohľadu na to, či ste v uzavretom priestore alebo v miestnosti, máte pocit akoby výkon narástol na štvornásobok. Svetlo už neuniká preč, ale rozlieva sa okolo vás.

Ovládanie jedným tlačidlom

Lampička je vyrobená tak, aby ste ju mali po celý čas pod kontrolou. Ukazovákom po tme nahmatáte nabíjací konektor, palec položíte na tlačidlo stojace oproti nemu a zvyšok je už iba o klikaní. Nie, lampička zámerne nemá aktívnu pamäť pre naposledy zvolený režim svietenia. Začína vždy od slabej svetlušky.

Rovnaké tlačidlo však pri dvojkliku nadobudne funkciu zámku. Takého, vďaka ktorému sa lampička vo vrecku nerozsvieti, ak pri pohybe nohavice, či vaše telo zatlačia na ovládací bod. A aby ste boli pripravení aj na seba upozorniť, alebo oslepiť na čas protivníka, čo sa chce s vami pustiť do nezmyselnej bitky, nechýba ani stroboskop. Podržíte palec na tlačidle a lampička oslepujúco bliká celým svojim výkonom.

Magnetický konektor, indikácia

Už sme spomenuli, že ide o nabíjací lampáš, v ktorého vnútri nájdete Li-Ion akumulátor formátu 18650. K nabíjaniu však patrí i kus rozhľadu a komfortu. Napájacie tlačidlo je vybavené indikáciou, ktorá kedykoľvek s 25-percentným krokom prezradí, koľko energie sa ešte nachádza v zásobe. Zo stabilnej či blikajúcej ledky v červenej a zelenej farbe vyčítate ako na tom ste.

V núdzi môžete použiť ako náhradu dve lítiové batérie formátu CR123A, v dosahu zásuvky, solárneho panelu, alebo USB nabíjačky môžete pomocou káblika s magnetickou koncovkou dočerpať zásobu energie vo vybitom akumulátore opäť doplna. Platí to však len vtedy, ak máte káblik pri sebe. Nabíjačkou na mobil s microUSB či USB-3 koncovkou nič nevyriešite.

Spona, šnúrka, puzdro

Záleží na vašich návykoch, akým spôsobom naložíte lampičku do vrecka. Má odnímateľnú sponu ktorou ju udržíte zaistenú na leme vrecka. Ale patrí k nej aj poistná šnúra, ktorú si môžete pri svietení v pohybe prevliecť cez zápästie.

Ak si podobne ako za difúzor priplatíte, môžete mať i puzdro na opasok, ak nosíte tesnejšie nohavice a radi máte výbavu pri sebe, priamo na dosah ruky. Nech je lampička kdekoľvek, hlavné je že bude fungovať v každej situácii.

Nezničíte ju ani v extrémoch

Vypadne vám na betón, spadne do potoka, zamrzne v snehu a funguje ďalej. Stratíte ju a nájdete v kroví po mesiacoch – i tak funguje. Pri tomto modeli vás čaká vyhotovenie, ktoré nezradí v meste, v prírode, ani pri remeselnom a profesionálnom používaní. Všetko je zapuzdrené v odolnom durale s eloxovaným povrchom.

Každý spoj je utesnený silikónovým o-krúžkom proti vode a prachu. Každý závit je vyriešený tak, aby nič nepreniklo dnu. I preto sa výrobca odhodlal k 5-ročnej záruke a certifikácii odolnosti štandardu IP68. I dva metre pod hladinou je lampička nezraniteľná.

A ak príde na mráz, LEDka cez kovový plášť rýchlo odovzdá teplo až k akumulátoru, ktorý sa pri svietení rozmrazí pre dosiahnutie plného výkonu. Fenix má reputáciu, ktorej možno dôverovať. A ako sa podarilo dosiahnuť tie malé rozmery?

Určite si všimnite náhradu za hlboký reflektor s odrazovou vrstvou. Nová optika má podobu optického kužeľa, ktorý funguje ako svetlovod a optický hranol zároveň. Formuje tvar kužeľa v minimálnej hĺbke, aby mohla byť lampička čo najkratšia. Predstavte si pod ním kúsok elektroniky a zvyšok je už iba priestorom pre batériu.

Fenix E30R (79,90€) je EDC lampáš, ktorý nepúta pozornosť iba svojim štýlovým vyhotovením a modernými funkčnými prvkami. Je to práve jeho výkon, kompaktné vyhotovenie, všestrannosť a spoľahlivosť, pre ktoré by nemal chýbať ani vo vašom vrecku. Jednorazovú investíciu využijete pri každej príležitosti, pričom sa nemusíte báť toho, že váš vreckový parťák predčasne zlyhá alebo zostarne. V tejto chvíli je na špici toho čo môžete v tejto triede kúpiť.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Štyri kokteily z kontušovky, o ktorých ste nikdy nepočuli
Je mocná, mimoriadne voňavá, s chuťou ktorú nemožno prehliadnuť. Čo sa však...
Read More

Pridaj komentár