Leatherman Free K4 – viac ako len nôž do vrecka

Sú to chvíle, pri ktorých máte pocit, že ste v naoko bezmocnej spoločnosti tak trocha výnimoční. Siahnete do vrecka, vyklopíte z vreckového noža alebo multináradia správny nástroj a rozpadnuté okuliare, zaseknutá brzda detského bicykla alebo kancelárska stolička zrazu ožijú.

Len vďaka tomu, že ste mali pri sebe ten správny nástroj a viete ako na to. Ak je niektorý z výrobcov ikonou, ktorá sa blysne v každej takejto nepohode, je to určite Leatherman. Od roku 1983 stojí so svojimi multináradiami pri drobných zázrakoch, ktoré dokážu rozvíriť radosť zo všedných dní.

Držali ste v rukách ich najnovší model z radu Free s označením K4? Ak vám hlavou preblysli myšlienky o noži, ktorý v rukoväti po boku magnetov ukrýva i niekoľko šikovných nástrojov, ste na správnej ceste. Testujeme ho už niekoľko týždňov, aby sme vám o ňom povedali viac.

Pevný nôž namiesto klieští

Po desaťročiach konštruktéri nabrali dostatok odvahy na to, aby na niektorých modeloch multináradí odsunuli kliešte bokom. Na prvom mieste je nôž – väčší, pevnejší a všestrannejší ako kedykoľvek doposiaľ. Zvoľte si ho vo verzii s hladkým alebo zúbkovaným ostrím a váš nový príbeh sa začína.

Spočiatku je to trochu nezvyk, keď na lem vrecka nohavíc zavesíte sponu s Leathermanom Free K4, ktorý v pracovnej zostave váži viac ako 160 gramov. Je ťažší ako vreckové nože podobnej veľkosti. Je hrubší ako sa na vreckové nože patrí. Pri každej príležitosti vám vraví – nie som nôž, som náradie.

Od chvíle, keď to pochopíte, prijmete ho taký, aký je. Ľahší ako kliešte v plnej výbave, a šikovne tvarovaný do klinu, aby v kúte vrecka neprekážal ani vtedy, ak si doň zasuniete ruku. Kedykoľvek sa ho dotknete, viete že sa v nepohode neocitnete sami.

Ostrý a rezivý

Výberom ocele ani geometriou čepele Leatherman nikoho neprekvapil. Zvolil štandardný materiál 420HC – ktorý nehrdzavie a pomerne slušne drží ostrie. O takúto čepeľ sa nemusíte starať s mimoriadnou úzkosťou a ak príde na jej brúsenie, poradíte si s ňou na každom brúsnom kameni.

Geometria čepele je priam technická – s klesajúcou špičkou, vysokým dutým výbrusom a fazetou, ktorá zvyšuje húževnatosť ostria. Dôverne známy tvar s mimoriadnou ľahkosťou preniká do všetkých materiálov – od kartónu až po plasty.

Špičkou zvládnete detailnú prácu pri vyrezávaní šablón, dĺžka ostria je dostatočná i na to, aby ste sa pustili do rezania gumových plátov. Je to konečne nôž s ktorým urobíte všetku prácu – od vypárania čalúnenia až po natretie chleba syrom. Samozrejme len vtedy, ak si udržíte hygienický štandard.

Ovládanie jednou rukou

Slovko Free ani v tomto prípade nie je len holým sľubom. Všetko to začína pri symetrickom vyhotovení a spone, ktorú si prehodíte z jednej strany na druhú podľa potreby. Siahnete na nôž, vytiahnete ho a palcom či dvomi prstami vyklopíte čepeľ do pracovnej polohy.

Rovnaké je to pri zatváraní – avšak tentoraz s páčkou pevnej, dobre fungujúcej chrbtovej poistky. Nie je to energické tasenie ako je pri one-hand nožoch zvykom, pri každom otvorení akoby ste rozmýšľali či je ten správny čas alebo nie.

Palec vkĺzne do očka a je to. Podobné je to aj s nástrojmi, ktoré sú zapuzdrené v rukoväti. V modeli K4 nájdete štyri vyklápacie kombinované želiezka, v útlejšej K2 je ich o jedno menej. Nožničky, ktoré tvoria rozdiel sú však natoľko cenným nástrojom, že pri voľbe medzi obomi modelmi sme nezaváhali ani na minútku.

Palcom nadol a jeden víťazí

Vtlačíte palec do výstupku a pod ním stúpajú nahor nástroje. Jeden potiahnete do koncovej polohy, ozve sa cvaknutie poistky a zvyšok parkuje v rukoväti. I tentoraz je obsluha jednoručná, s plným uzamykaním nástrojov v pracovnej polohe. Môžete sa do nich oprieť celou svojou silou.

Prvým je široký plochý skrutkovač s vykrojeným, oblým ostrím. Povolíte ním veľkú skrutku na okne, vypáčite viečko farby, s troškou trpezlivosti otvoríte i konzervu s gulášom.

To hlavné je však rezanie obalov najrôznejších druhov – od neskrotných tvarovaných plastových výliskov, až po nekonečné rezanie pások na balíkoch. Ak treba čosi páčiť alebo otvárať, nôž môže parkovať a šetriť svoje ostrie.

Druhým v ponuke je tenké šidlo s bočným ostrím, otvorom a čelným, drobným skrutkovačom. Zo skúseností vieme povedať, že ide o krehký nástroj s tenkou špičkou, ktorá sa zalomí v tej najmenej očakávanej chvíli. Do skrutkovania sa preto púšťajte len keď je to naozaj žiadané.

Vyvŕtate ním novú dierku do opasku, ale i do plastu. Zaoblíte ním hrany na plastoch, oškrabete nános farby či laku z oblého povrchu. Je to taký drobček pre všetko.

Pevnou rukou, hoci aj v strese

Krížový skrutkovač s otváračom korunkových uzáverov je stálicou, bez ktorej sa nezaobíde ani tento model. Na húževnatý skrutkovač sa môžete spoľahnúť všade, kam sa vám ním podarí dostať. Rovnaké je to s páčením viečok a vrchnákov. Nič vás nesklame, nič vás neprekvapí.

Veľmi atraktívnym kusom výbavy sú už spomínané nožnice. V plnej veľkosti, s vratnou pružinou siahnu na každý materiál bez ohľadu na to či potrebujete pri prvej pomoci rozpárať tesnú nohavicu, alebo treba nastrihať prúžky farebného papiera na slávnostné ozdoby. Nožničky strihajú papier, látku, tenký plech z tuby, ale i plastové fólie a gumu. Raz ustrojíte rozpáraný lem rukáva, inokedy zachránite život.

Vyhotovenie, ktoré plní účel

Celá K4 je tak ako doposiaľ vrstvenou stavebnicou, ktorá znesie servis, úpravy i ladenie. Duralová košieľka, oceľový rám, magnety, pružiny, chrbtové poistky – všetko tu v harmónii koncertuje ako teleso Slovenského rozhlasu. Podobné je to aj s ergonómiou.

Z času na čas sa stane, že siahnete na chladný nôž zo stola, alebo sa vám spona oprie do dlane mocnejšie ako by ste si želali. Celkovo však môžeme povedať, že ergonómia je zvládnutá skutočne dobre. Práve tak, aby ste sa mohli naplno oprieť do práce bez obáv z toho, že čosi podkĺzne, uvoľní sa alebo neustojí tlak vašej ruky.

Magnetické poistky nástrojov sa osvedčili už pri predchádzajúcich modeloch, očko pre prevlečenie šnúry je tentoraz priamo súčasťou rukoväte – bez potreby vysúvania pliešku. Celkovo pôsobí toto náradie dobrým a trvácnym dojmom. Pridajte k tomu 25-ročnú záruku a dobrú povesť servisu ktorý mení unavené kusy za nové – všetko je v najlepšom poriadku.

Leatherman Free K4 (129,00 €) nie je vreckovým nožom z prémiovej ocele s keramickými ložiskami a ergonómiou pohotového otvárania a zatvárania. A nesnaží sa ani vytlačiť vreckové nože zo života. Je pevným, robustným a odolným pracovným nástrojom pre tých, čo od Leathermanu viac žiadajú nôž ako kliešte. S jednoručnou obsluhou, dobre zvládnutou ergonómiou a základnou súpravou nástrojov je vstupom do nového segmentu, ktorý môže firma do budúcnosti rozšíriť. Nám sa v tejto roli bez váhania páči a natrvalo zostáva v našich službách.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Koňak Ferrand 10 Générations – lahodný nektár z Grande Champagne
Na výborné brandy môžete naraziť v ktorejkoľvek krajine sveta. Ak však dostanete chuť...
Read More

Pridaj komentár