Koňak Ferrand 10 Générations – lahodný nektár z Grande Champagne

Na výborné brandy môžete naraziť v ktorejkoľvek krajine sveta. Ak však dostanete chuť na koňak, každá jedna fľaša bude pochádzať z presne ohraničenej oblasti Champagne vo Francúzsku.

Nehľadajte za tým žiadny patriotizmus, ani snahu odlíšiť miestne brandy od ostatných ochrannou známkou miesta pôvodu. Základom je špecifická, vápenitá pôda regiónu, prívetivá klíma terrioru a presne vymedzená škála odrôd vinnej révy, z ktorej sa tento kráľovský spirit pripravuje.

Šesť regiónov

Francúzsko chráni koňak zákonom už od roku 1909 presným vymedzením oblastí, v ktorých sa pripravuje. Celkovo ide o šesť regiónov zvaných „Crus“, medzi ktorými nájdete Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires.

Každý z nich má svoje špecifiká a vraví sa, že tie najlepšie koňaky pochádzajú z regiónu Grande Champagne. Práve v ňom rastú vinohrady s révou odrody Ugni Blanc, z ktorej sa vyrába i Cognac Ferrand 10 Générations, ku ktorému dnes usadáme v našom klube.

Tradičná príprava až dodnes

Ak pozriete na bohaté strapce sladkého hrozna, hlavou vám prebehne čokoľvek iné, len nie komplexný charakter chutí a vôní koňaku. Všetko sa začína zručne načasovaným zberom, starostlivým prístupom k hroznovým bobuliam a prípravou vína, ktoré vo finále dosiahne 8 až 11 percent stupňovitosti.

Zrelé víno prechádza destiláciou v medených alembikoch a to nie raz, ale dvakrát, aby mladý spirit dosiahol 68 až 72 percent alkoholu. Cieľom je získať z vína čo najviac chute a arómy, ktorá sa prenesie do výsledného koňaku.

O dvojstupňovej destilácii sa rozprávajú mnohé historky a legendy. Vraj vo sne diabol chcel zatratiť dušu Chevaliera de la Croix Marona, ktorého nie raz, ale dva razy musel v kotli uvariť, aby z neho extrahoval dušu. Rovnaký osud prišiel aj na koňak – tá pravá esencia prichádza až s druhou destiláciou.

Surový koňak je však číry, mocný a má svojský charakter. Potrebuje aspoň dva roky zrenia v dubových sudoch, aby sa zbavil svojej mladíckej prchkosti a získal svoj typický charakter. Práve tak, ako whisky či ďalšie spirity zrejúce v dreve.

Pre tento účel používajú vo Francúzsku výhradne drevo z dubu zimného, ktorého masív je mimoriadne hustý a odoláva hĺbkovému nasiaknutiu zrejúcim koňakom. Vďaka tomu sú výsledné chute jemné a komplexné.

Desať generácií

História rodu Ferrandovcov siaha až do roku 1630, kedy sa rozhodli svoje rozsiahle vinohrady zužitkovať práve pre výrobu koňaku. Keďže sa nachádzajú v tom najlepšom regióne, zbieranie skúseností napredovalo mimoriadne rýchlo.

Osvedčilo sa im pracovať s vínnymi kalmi pre dosiahnutie ovocných chutí a arómy, uprednostniť pomalú destiláciu v 25 hektolitrových kotloch pred rýchlou a kus úspechu sa ukrýva aj vo výbere druhov révy a remeselného spracovania dubových sudov.

Nestačí však dopestovať zrelé hrozno, vykvasiť z neho víno a nechať destilát zrieť v sudoch. Na to, aby boli koňaky skutočne harmonické a so stálym, predvídateľným charakterom, podstupujú miešanie z rôznych várok a ročníkov práve tak, ako je tomu pri blendovanej whiskey.

Na túto finálnu odbornosť sú u Ferrandovcov rovnako hrdí ako na tradície, ktoré sa premietajú do jedinečnej chuti ich koňakov. Ako chutí ten, ktorého receptúru sa podarilo ustrážiť aj poslednej priamej potomkyni rodu Ferrandovcov Mademoiselle Henriette? Usadáme k štýlovej fľaštičke, aby sme vychýrený koňak 10 générations ochutnali aj my.

Ako chutí koňak Ferrand 10 Générations?

Čaká vás zážitok pôsobivý od prvého momentu. Škatuľka i fľaša samotná, akoby nástojčivo upozorňovali na to, že sa vraciate späť ku koreňom. A to nielen pompéznou, priam renesančnou grafikou, ale aj lekárnickým sklom s korkovou zátkou.

V krištáľovom pohári popasiete oči na spirite zlatej farby, ktorý sa v lúčoch slnka priam trblieta. Každý svetelný zdroj kreslí svoje obrysy na odrazoch, takže kvalitný krištáľ si určite užijete i pohľadom. Vo chvíli, keď koňakom zakrútite v pohári a ponoríte nos do jeho éteru, čaká vás mimoriadne príjemný pôžitok.

Najprv pocítite sladké tóny medu, za ktorými sa ukrýva pikantný, korenistý akcent. Čím viac prenikáte do jeho podstaty, tým viac sa vám prejaví ovocný charakter.  Je tu marhuľa, pečená slivka, jemný mliečny karamel a nad tým všetkým sa vznáša vôňa sušených sultánok. Všetko v príjemnej, sladkastej harmónii, ktorá vás vábi k ochutnávaniu. Každá ochutnávka je rovnaká, z komplexnej arómy iba niekedy vybehne naviac jemná aróma lúčnych kvetov.

Na jazyku čakajte ušľachtilé, drevité taníny, ktoré cez iskrivú ohnivosť a korenisté tóny muškátového orieška prechádzajú do sveta sušeného ovocia. Je úžasné sledovať, ako sa chuť v kontraste líši od arómy. Zdá sa, akoby sa s vami zmysly zahrávali a chuť sa vám snažila ukrývať niektoré z odtienkov. Postupne však nachádzate olejnaté orechy, v hrubých črtách sa vykresľuje chuť tropického ananásu, niekedy sa zdá, akoby prichádzali aj jemné tóny tabaku. Páči sa nám dlhotrvajúca dochuť, ktorá predlžuje zážitok z ochutnávania.

Ak chcete vedieť, ako chutí koňak, ktorý vychádza z dlhoročných tradícií, potom zaručene po Ferrand 10 Générations siahnite. Je to skvelý spirit k vychutnávaniu v klube, ale aj pre párovanie s cigarami a fajkovými tabakmi. A ak máte v dochuti podozrenie na akúsi ukrytú sviežosť, podobnosť s mätou nie je náhodná. Chvíľu nám trvalo, kým sme ju objavili v jej prirodzenosti.

0
Milan Gigel
Written By
More from Milan Gigel
Sencor STT 019U – všestranné retro gramorádio s príjemným zvukom
Je v tom kus nostalgie a príjemných spomienok. Pristúpite k oblej, drevenej...
Read More

Pridaj komentár